Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  • mafy

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: undeva in Bacau
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2004

  • Mesaj Privat
Buna,
Sunt un posesor de Vectra A CDX model 94 si am cateva intrebari:
1. ce este acel "cip"ce se poate schimba pentru ai modifica performantele? Cat costa si de unde se poate procura?
2. unde se afla modulul ce contine acest cip? Cum pot ajunge la el?
3. pentru ai face iluminatul la bord albastru ce imi recomandati? se poate schibda plasticul de la ceauri fara sa schimb becurile? daca trebuie sa schimb becurile pot cum e cu varianta cu "caciulita"?
4. de unde pot lua caciulite pentru becuri?
5. pentru a scoate ceasurile din bord cum se procedeaza?
cam astea a fi intrebarile.
Am auzit ca ar fi un soft ce arata pozitia senzorilor si interpretarea codurilor de erori. Are cineva acel soft?

PS. Am schema electrica pentru Vectra A/Calibra.
Skip ads

  • GSi

  • Mesaje scrise: 177
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Apr 2004

  • Mesaj Privat
1. Deschiderea injectoarelor si uneori avansul de aprindere sunt comandate de o unitate electronica de control (ECU) ce variaza momentul si durata deschiderii injectoarelor precum si momentul in care da scanteia in functie de anumiti parametri ai motorului cititi prin intermediul senzorilor. ECU are stocat intr-o memorie din interiorul sau niste "harti", sau "tabele", in care cauta ce semnale trebuie sa aplice inectoarelor si aprinderii in cazul oricarei combinatii de semnale venite de la senzori. Chip-tuning-ul consta in optimizarea acestor harti pentru performanta maxima, eliminarea eventualelor limitari introduse cu scopul reducerii poluarii sau a consumului excesiv, etc. Pretul unui chip e peste 300E la firmele de tuning, insa eu am cumparat unul de pe internet cu numai 26E. Merge perfect, nu am avut nici o problema cu el, iar cresterea de putere e evidenta. Consumul chiar pare ca a scazut.

2.ECU e o cutie metalica de aprox 25cm X 10cm X 5cm situata la piciorul din dreapta al pasagerului din dreapta (sub torpedou, langa usa, e acoperit de o fata de plastic).

3-4-5 intreaba-l pe 4EST, stiu ca el si-a schimbat iluminarea bordului.

Am un fisier .pdf cu codurile de eroare pt Opel, da-mi emailul tau si ti-l trimit.
  • 4EST

  • Mesaje scrise: 686
  • Locatie: Brasov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Apr 2004

  • Mesaj Privat
pe scurt:
3-cu caciulita e mai simplu, dar becurile se mai ard. Alternativ pui LEDuri dar ai probleme cu lumina care nu se distribuie uniform
4-nu stiu, daca afli zi-mi si mie Smile Sunt de silicon.
5- desfaci calc bord, desfaci suburui, scoti ramele de sus si jos de la ceasuri, desfaci suruburi ceasuri, desfaci consola de comanda a farurilor, bagi mana prin locul ei in spate, si decuplezi siguranta ce tine cablul de la kilometraj. Mai desfaci cele 2 mufe cu date si cam asta e

pare simplu, in realitate nu e chiar asa, iti trebuie multa rabdare.

Poze la album.4est.ro/gallery, vezi acolo la vectra/tuning

bafta Smile

GSI, ai uitat sa-i zici cum faci sa VEZI codurile de eroare - faci un scurt intre 2 pini de la mufa de diagnosticare de sub capota si te uiti pe bord cu m clipeste un bec. GSI, zi-i tu care pini ca nu mai stiu unde am doc ala.
  • GSi

  • Mesaje scrise: 177
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Apr 2004

  • Mesaj Privat
La majoritatea trebuie sa scurtcircuitezi pinii 1 si 2 (A si B), in afara de cele care au injectie Simtec 56.5 (unele Ecotec-uri), unde trebuie sa scurcircuitezi pinii 5 si 6. Metoda merge la modelele pana in 2000. E descrisa in .pdf toata metoda, cu poze, scheme si tot ce trebuie.
Skip ads

  • ToX

  • Mesaje scrise: 1,301
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra OPC 2013 A20NFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mai 2004

  • Mesaj Privat
A si K pt ABS codes
A si H pt alarma din fabrica daca ai

daca are si TC si alte chestii, va dau io linku
  • mafy

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: undeva in Bacau
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2004

  • Mesaj Privat
... am auzit pe cineva zicand ceva de un .pdf.Vreau si eu acest .pdf si dca mai ai ceva documentatie "mmarrius@yahoo.com"

Thanks!
  • Gepetto

  • Mesaje scrise: 92
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Aug 2004

  • Mesaj Privat
GSi: de unde cip-ul cu doar 26 si as vre si eu pdf-ul ala pls daca se poate...
  • GSi

  • Mesaje scrise: 177
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Apr 2004

  • Mesaj Privat
Chip-ul e cumparat din Germania, www.ebay.de . Da-mi un mail unde sa trimit pdf.
Skip ads

  • dragos_itd

  • Mesaje scrise: 71
  • Locatie: Alexandria
  • Masina: Vectra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Oct 2004

  • Mesaj Privat
salutare voua baieti
m-am alaturat de curand in clubul vostru prin achizitionarea unui opel vectra A
si vad ca tot vorbiti despre acel pdf. GSI - daca esti dragut trimite-mi-l si mie la dragos@interdigitalstudio.ro
multa bafta!
  • pif

  • Mesaje scrise: 1,320
  • Locatie: Gaesti/Dambovita
  • Masina: Vectra 2001 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Nov 2004

  • Mesaj Privat
eu sunt mai nou în ceea ce priveºte opelu-rile ºi nu prea înþeleg chestia asta cu cipul cu ECU aº vrea ºi eu niºte lãmuriri mai ca la clasa I fiindcã aº vrea ºi eu sã-i dau puþinã viaþã maºinii mele un cal doi în plus nu stricã problema e cã o herghelie consumã cam mult ºi bugetu aprobat pe anul asta la miliþeni este cam mic.
  • florynu

  • Mesaje scrise: 13
  • Locatie: cluj
  • Masina: Astra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Dec 2004

  • Mesaj Privat
as vrea si eu dak se poate .pdf-ul ala cu care se lauda toti ca nu strica sa stii mai multe floryn84@email.ro
  • pif

  • Mesaje scrise: 1,320
  • Locatie: Gaesti/Dambovita
  • Masina: Vectra 2001 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Nov 2004

  • Mesaj Privat
ºi eu aº dori pdf. pe zamfi_pif@yahoo.com
ºi dacã vrei detalii despre iluminatul la bord îþi pot da ºi eu sfaturi fiindcã e bine când ai pe cineva sã te ajute, eu de asemenea i-am cerut sfaturi lui 4 est ºi datoritã lui mi-a ieºit super iluminatul ºi pe aceastã cale îi mulþumesc încã o datã
Skip ads

  • 4EST

  • Mesaje scrise: 686
  • Locatie: Brasov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Apr 2004

  • Mesaj Privat
offtopic: cum ai 71CP? Eu stiam ca avea 75cp la 1.6i
  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
4EST a scris:offtopic: cum ai 71CP? Eu stiam ca avea 75cp la 1.6i

*
Exista si motoare de 71 de cai, care se inscriu in GER intr-o norma "locala" zisa E3 (diferita de Euro 3!) In mare, la rece se "comporta" ca un Euro 2 (la emisiunea de noxe, evident...) la cald ca un Euro 3. Astea le da lor pe acolo ceva taxe mai mici de platit...
Dupa stirea mea RAR nu le considera ca Euro 3 (norma nu e europeana, ci germana...)
  • 4EST

  • Mesaje scrise: 686
  • Locatie: Brasov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Apr 2004

  • Mesaj Privat
Norma e de fapt D3 din cate stiu eu
  • Polenstein

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: TM-BV
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Mai 2005

  • Mesaj Privat
trimite-ti si mie va rog pdf-ul minune...(gpolv@yahoo.com)
dati si mie un sfat cum sa-mi schimb culoarea la becurile din bord...
led, vopsea sau ceva kiloti de plastic colorati....daca ati ales varianta cu kilotii spuneti si de unde se pot procura.....
printre altele mai am o mica problema...
de cand mi-am schimbat "ceasurile" din bord ( am pus un bord cu turometru , era fara) mi se aprinde becul de avarie la motor....
(la bordul asta nou nu mai am senzor la kilometraj)
  • MadCow

  • Mesaje scrise: 286
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2006 Z20LEH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mai 2004

  • Mesaj Privat
cel mai simplu mod de a schimba lumina din bord este de a pune o folie sub foliile originale. astel se pastreaza uniformitatea luminii si nici nu iti trebuie mari cunostinte Smile din pacate eu am gasit doar folie rosie pt a face asa ceva. cea albastra nu e buna iar alte culori nu prea se gasesc. folia am luat-o de la un xerox - 6.000 lei Smile
  • Kappy

  • Mesaje scrise: 341
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1993 C20NE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Feb 2005

  • Mesaj Privat
Ia sa ne spui si noua de unde tiai luat folia aia minune si daca e sa facem o comparatie cu un bord cu leduri
  • UNLORD

  • Mesaje scrise: 57
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Nov 2004

  • Mesaj Privat
in privinta iluminatului interior :dsign se ocupa si se pricepe tipul! www.zexstar.com/tuning sunt si poze cu borduri facute de el!
  • UNLORD

  • Mesaje scrise: 57
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Nov 2004

  • Mesaj Privat
preturi accesibile si la noi pt chip tuning: http://www.afm-tuning.home....gid5_site_RO.html
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR