Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Benzina
  • danielddd

  • Mesaje scrise: 527
  • Locatie: Botosani
  • Masina: Astra 2002 z16se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Nov 2010

  • Mesaj Privat
Masina: opel vectra vectra B z16xe.Problema: relanti instabil urmat de oprirea motorului la cateva secunde.Pe op=com imi dadea temperatura -40 de grade indiferent de temperatura motorului.Am mai incercat alti senzori dar defectul era din ECU.in mufa de sus a ECU cum te uiti la el montat pe motor,este un pin m62 care e pinul de masa pentru egr,senzor de temperatura si sonda lambda 1.Fara sa mai desfaceti calulatorul de pe masina,alegeti din manunchiul de fire ce ies din mufa,firul maro cu dunga alba si legati-l la masa (-) de masina,eu l-am legat de firul maro al ECU ,cel prins de motor.Masina merge perfect acum.
  • ionutshr

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Olt
  • Masina: Astra 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Mai 2015

  • Mesaj Privat
maine o sa incerc o sa revin cu informati
  • sorin.marius

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Salut, am incercat metoda propusa de tine pe un astra g z16xe din 2002, care avea fix aceleasi simptome, iar pe tester dadea erori la egr, sonda lambda si senzor lichid racire, respectiv p0115, p0130 si p1405. Doar ca atunci cand am legat masa pe firul maro cu alb, motorul mergea si mai prost, iar, in plus de erorile respective, aparea eroare si de la injectorul 3.

Am gasit, pana la urma, firul de masa, este unul maro - mare atentie cand faceti proba - deoarece sunt 6 fire maro simplu, si doar unul este de la pin-ul de masa pentru egr, sonda lambda si senzor temperatura. Deci, prin urmare, metoda functioneaza 100% si pe astra g - z16xe. Toata operatiunea dureaza in jur de 10-15 minute

Spor la treaba!
  • samsar

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Sep 2012

  • Mesaj Privat
va sal,am un opel vectra z16xe erori p0115,p0130,p1405..am incercat sa gasesc firul maro m62 sa il pun la masa dar nu il gasesc ,sunt foarte multe fire maro in mufa de sus de la ecu..va rog din suflet daca puteti sa ma ajutati sa gasesc acest fir m62.va multumesc
  • catastefan

  • Mesaje scrise: 5,916
  • Locatie: Galati
  • Masina: Corsa 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jan 2012

  • Mesaj Privat
danielddd a scris:.....alegeti din manunchiul de fire ce ies din mufa,firul maro cu dunga alba si legati-l la masa (-) de masina,eu l-am legat de firul maro al ECU ,cel prins de motor....


E maro cu dunga alba.
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Benzina

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR