Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Insignia
  3. Insignia A
  • hog33

  • Mesaje scrise: 1,006
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mai 2014

  • Mesaj Privat
gyzmo a scris:In ceea ce priveste suspensia, chiar difera... Wink


Spiritul de smecherie sa nu l lasam acasa Wink
Skip ads

  • lbanias

  • Mesaje scrise: 692
  • Locatie: Timis
  • Masina: Insignia 2009 A20NHT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Gyzmo: chiar ma mir, cum difera? Alte telescoape și arcuri? Alt șasiu?
Hog: daca n-am scris explicit ca este parerea mea iti da tie dreptul sa ma faci nesimțit dupa ce ma iei cu dragã? Fii tu simțit si argumenteazã de ce sint eu nesimțit si cum lucreaza un TURBO diesel la turatii mai mici mai bine decit un TURBO benzinar , ca si despre asta este topicul unde ti se pare tie ca nesimtirea vine din denigrarea dieselui. E clar ca nu ai condus vreun turbo benzina inca, altfel nu te hazardai in afirmatii . Tu faci comparatia cu benzina aspirat la turatii intre 1500-2500. Eu am condus diesel 10 ani ca masina personala si probat 1000 km o Insignia diesel 160cp și diferentele sint notabile .
Deci de ce sint nesimțit ? Ca dieselul e zgomotos , ca orice masina (diesel sau benzinar) e mortaciune sum 1500 , ca e incomod sa mesteci in cutia manuala, ca ti-am dat DREPTATE ca cutia de viteze tine de preferinte?
Vezi cum te joci cu cuvintele fara sa te gindesti? Ai prea multa liniste acasã sau la lucru si-ti trebuie putin circ? Sau te rãcorești ?
  • gyzmo

  • Mesaje scrise: 3,753
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2009 A20DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2011

  • Mesaj Privat
Exact, alte amortizoare,alte dimensiuni ale arcurilor...
  • lbanias

  • Mesaje scrise: 692
  • Locatie: Timis
  • Masina: Insignia 2009 A20NHT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Nu m-as fi asteptat ca Opel sa foloseasca 2 tipuri de suspensii in functie de motorizare. Exceptind Flexride, care e disponibila pe ambele variante, de ce s-ar folosi 2 tipuri standard cind greutatea masinii se invirte in jurul 1600-1800? Parca motorul diesel e mai greu si atunci pe fațã trebuie altceva? Ma gindesc ca ai aflat la service asta .
Skip ads

  • gyzmo

  • Mesaje scrise: 3,753
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2009 A20DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2011

  • Mesaj Privat
Si ca sa te mire si mai tare...,difera si intre cele cu cutie manuala si cele cu cutia automata...,nu mai zic de cele cu 4x4...
  • lbanias

  • Mesaje scrise: 692
  • Locatie: Timis
  • Masina: Insignia 2009 A20NHT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Nov 2008

  • Mesaj Privat
4x4 e evident sa fie diferit, eu ma miram ca intre 2 masini normale echivalente cu motoare diesel si benzina e altfel. Ce legatura e intre cutia de viteze, motor si telescoape? Alea amortizeaza o greutate mecanic, nu electronic ca la flexride. Daca sint diferente de 300 - 500 kg înțeleg sa pui altceva, dar in era cost-reduction o pune Opel 3 tipuri de suspensii? O fi premium si Opelu'...
  • gyzmo

  • Mesaje scrise: 3,753
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2009 A20DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2011

  • Mesaj Privat
13260272 312395 SPRING,FRONT (USED WITH MANUAL TRANSMISSION) (FOR FOUR WHEEL DRIVE)A20DT[LBR]
13260275 312423 SPRING,FRONT (FOR USE WITH 16 BRAKE SYSTEM,POC J60)A20DTH[LBS]
13260280 312397 SPRING,FRONT (USED WITH MANUAL TRANSMISSION)A20DTH[LBS]
13260274 312422 SPRING,FRONT (USED WITH AUTOMATIC TRANSMISSION) (FOR FOUR WHEEL DRIVE)A20DTH[LBS]
13260293 312403 SPRING,FRONT (USED WITH AUTOMATIC TRANSMISSION) (EXCEPT FOUR WHEEL DRIVE) (EXCEPT FLEXRIDE CHASSIS)A20DT[LBR]

Astea sunt doar cateva variante, doar pentru arcuri...
  • lbanias

  • Mesaje scrise: 692
  • Locatie: Timis
  • Masina: Insignia 2009 A20NHT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Nov 2008

  • Mesaj Privat
S-a dus vremea cind cereai arc de Dacie ai plecai in 5 minute! Fara talon stai cu destiu-n gura. Din TIS ai luat astea?
Skip ads

  • gyzmo

  • Mesaje scrise: 3,753
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2009 A20DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2011

  • Mesaj Privat
Nu, banuiesc ca le gasesti si acolo impreuna cu multe altele, eu doar am extras cateva pozitii, sunt mai multe...
De ce crezi ca atunci cand vrei sa achizitionezi o piesa iti cere VIN-ul ?
Poate te ajuta si asta:
http://www.partsbase.org/op...e-and-suspension/ Idea

Scuze de Esti OFF TOPIC
  • lbanias

  • Mesaje scrise: 692
  • Locatie: Timis
  • Masina: Insignia 2009 A20NHT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Nah, ma asteptam la chestii evident diferite gen motor, si ansamble adiacente, in rest parea a fi platforma comuna.
  • iso

  • Mesaje scrise: 1,347
  • Locatie: Galati
  • Masina: Insignia 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Curgea singe din topicu' asta si am vrut sa vad dece... si am vazut dece... ne'a "luminat" in stilu'i caracteristic tinaru' hog33. Laughing

Altfel bre' nenea initiatorul topicului poti sa'ti cumperi ce vrea muschiu lu' matale, daca vrei tractoras, ia'ti diesel, daca vrei liniste ia'ti benzinar Exclamation Desi ti'as recomanda benzinarul, un lucru este sigur, n'ai sa gresesti cu nici una din cele doua variante! Laughing

Ibanias, vezi ca'i ametesti si'i enervezi pe oameni cu amanuntele tale "nesemnificative"..., mai ales daca pui lacat pe refrigeratoru' cu BR. Laughing
  • alre

  • Mesaje scrise: 1,660
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Adevarat graiesti @iso...era cam liniste pe aici si topicul asta agitase putin spiritele. Initiatorul oricum a fugit demult Smile
Skip ads

  • lbanias

  • Mesaje scrise: 692
  • Locatie: Timis
  • Masina: Insignia 2009 A20NHT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Nu prea inteleg de unde mindria asta ca ''a mea e cea mai tare'' cind nu esti la Opel nici actionar, nici patron, nici proiectant! Consider ca am raspuns la topic cu argumente (exceptind partea cu suspensiile) si am fost gratuit jignit cind am vorbit dictionareste. Accept sa ma faci de toate , dar sa zici si de ce! Si nu ca as plinge de nervi sau ca n-as putea vorbi la fel..., dar e mult mai amuzat sa vad tacerea cind chiar nimic nu ai a zice. Sau, cind chiar zici in loc sa taci.
  • iso

  • Mesaje scrise: 1,347
  • Locatie: Galati
  • Masina: Insignia 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Vezi Ibanias ce patesti atunci cind incepi sa vorbesti prea detaliat despre PUI, lumea nu intelege cum e cu pasarelele? Laughing Cum care PUI?... P=U x I, iti amintesti? Cool
  • lbanias

  • Mesaje scrise: 692
  • Locatie: Timis
  • Masina: Insignia 2009 A20NHT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Iso, vezi ca primesti berile calde daca te maninca! Cuplu, CP, rotatii le gãsești in manualul mașinii, care-i mai simplu de gasit decit manualul de fizica. Si gratis. Plus ca acu' ministerul accepta multe variante de manuale si PUI poa' sa devina GAINA! Da' vad ca matale citisi amanuntele mele si nu m-ai contrat, spre deosebire de faza cu PUI, unde te-ai dat obosit si insetat cind sa prezinti contra -amanuntele. Deocamdata-s prost si nesimtit, but still kickin'! Ce BR locala aveti in Galati?
  • iso

  • Mesaje scrise: 1,347
  • Locatie: Galati
  • Masina: Insignia 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Daca ai o parere asa proasta despre tine si nu poti sa'ti dai o bataie serioasa, ca un bun amic ce'ti sint te pot ajuta... eu am inventat bataia la conserva! Se mentine proaspata 12luni, in primele 6luni poate fi mortala daca este administrata fara prescriptie. Laughing

La Galati se face bere la Martens, din pacate nu mai stiu ce bere produc. Premium se numea Berea pe care am baut'o ultima data de la ei si ar mai fi berea "Madonna" facuta dupa reteta originala dar nu se gaseste prin magazine.
  • lbanias

  • Mesaje scrise: 692
  • Locatie: Timis
  • Masina: Insignia 2009 A20NHT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Iar nu vezi ghilimelele virtuale... It means I don't give a shit!
Madonna parca nu era "blonda", io gust blonde si nefiltrate. Fie si bruna, da numa' maritata cu o ceafã. Hai las-o moarta, ca poluam degeaba!
  • hog33

  • Mesaje scrise: 1,006
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mai 2014

  • Mesaj Privat
Mai baieti imi cer scuze daca am jignit cu siguranta nu este opinia mea cea mai buna, in scris este altceva decat live face to face.
Poate ai dreptate si eu ma incing repede neacordand atentia suficienta in unele cazuri...so ibanias scuza ma , ma obisnuiesc mai greu cu colegii..
Toate bune !
  • lbanias

  • Mesaje scrise: 692
  • Locatie: Timis
  • Masina: Insignia 2009 A20NHT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Ok, acceptat! Daca te pupi si cu iso, se amelioreaza pacea mondiala! Mai bine aruncam cu beri pe git decit cu cuvinte pe forum.
  • hog33

  • Mesaje scrise: 1,006
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mai 2014

  • Mesaj Privat
Si cu iso toate bune nu cred sa poarte careva dintre noi ranchiuna. Din partea mea oricand putem sta la ceeasi masa ...pt. mine ar fi o placere.
Pana atunci va astept la mare..vreme buna ...apa calda...a inceput sezonul !
Atentie la radarele dupa A2, cu ajutorul lui Alen 52 am evitat doua si mai multe situatii plimbandu ma pe aici....
Bafta si toate bune, "colegu" !
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Insignia
  3. Insignia A

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR