Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Opel vs ...
  • CLV

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Arges
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jun 2015

  • Mesaj Privat
Salutare tuturor,

Detin o suma de 5500 de euro pentru a-mi cumpara prima masina si m-am orientat catre un opel astra h, oricare dintre motorizarile diesel sau motorul de 1.6 benzina, si un renault megane 2 1.5 diesel 105 cai in 6 trepte. Problema este ca nu stiu care dintre acestea e mai potrivita pentru mine, dat fiind faptul ca e prima masina si nici am experienta de sofer. Mentionez faptul ca voi parcurge maxim 18 000 - 20 000 km/an, iar mersul va consta in deplasarea de la locuinta din bucuresti catre autostrada, eventual 1-2 drumuri ocaziale prin bucuresti, in timpul saptamanii (la serviciu voi merge cu metroul), autostrada bucuresti - pitesti si 1-2 drumuri extraurbane in judetul arges in weekenduri. Ma puteti ajuta cu cateva sfaturi?
Skip ads

  • Vita_Fresh

  • Mesaje scrise: 121
  • Locatie: Braila
  • Masina: Combo 2006 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Oct 2014

  • Mesaj Privat
Salut!
Daca spui ca vei merge mai mult extra-urban orieneaza-te catre 1.7 CDTI-ul de pe Astra.Ai consumuri bune si nu ar trebui sa intampini mari probleme daca nu o omori prin oras.
Legat de Megane,eu zic sa stai linistit.Am cateva cunostinte care au avut/au si numai belele au avut cu ele.Unul din ei a schimbat 3 motoare,plus ca arata de zici ca e masina de 20 de ani sau mai rau desi are abia vreo 10.
La banii de care dispui gasesti ceva bun.Trebuie rabdare si sigur vei gasi ceva in mintile ei.
Succes!
  • borsy

  • Mesaje scrise: 3,025
  • Locatie: Alba
  • Masina: Insignia 2011 A20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mai 2013

  • Mesaj Privat
Cumpara un SAAB 9.3 turbo, o masina cu personalitate ce nu o vezi la fiecare colt de strada. Dar strict intre cele din lista ta as opta pe H cu motor diesel. Bafta.
  • Vita_Fresh

  • Mesaje scrise: 121
  • Locatie: Braila
  • Masina: Combo 2006 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Oct 2014

  • Mesaj Privat
Sincer nici Saab-ul nu mai e ce a fost. Conduc frecvent unul din 2009 cu 1.9TTID pe el si am condus si un 9-5 2.3Turbo care era net superior desi era mai veche,dar la 9-3 in afara de motor care trage demential si scaunele destul de comode,restul e destul de slab la ea.Plecand de la materiale folosite pana la directie,stabilitate,cutia(automata) care are diverse bug-uri si lista poate contiunua.
La bugetul colegului se incadreaza la un H bunicel.
Skip ads

  • borsy

  • Mesaje scrise: 3,025
  • Locatie: Alba
  • Masina: Insignia 2011 A20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mai 2013

  • Mesaj Privat
In 2004-2005 inca se mai faceau masini bune, si cred ca il gaseste si la un pret bun, plus ca arata a masina de barbati.

Faptul ca masina ce o conduci e cu materiale mai ieftine se datoreaza trendului, de, trebuie sa se incadreze intr-un anumit buget, iar cutia automata e o AF40-6 care mai are lapsusuri dupa un anumit nr. de km dar nimic ingrijorator sau saparator.
  • CLV

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Arges
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jun 2015

  • Mesaj Privat
De seat leon 1.9 tdi 105 cai ce parere aveti? Sunt mai problematice decat astra h? Intretinerea e mai scumpa?
  • increatul

  • Mesaje scrise: 1,636
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Dec 2009

  • Mesaj Privat
Motorul de 105 e cel de VW, e f fiabil. Intretinere normala, nu scumpa. De Seat ce sa zicem, nu e o masina care sa iasa vreodata in evidenta.
  • CLV

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Arges
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jun 2015

  • Mesaj Privat
Nu urmaresc lucrul acesta in mod special, nici cu astra nu pot sa zic ca intorci capete. Pentru mine conteaza sa fie fiabila, sa nu investesc foarte mult in ea dupa cumparare, sa aiba un consum bun si sa-mi fac treaba cu ea.
Va multumesc pentru raspunsurile de pana acum! Mai astept opinii daca mai aveti de adaugat.
Skip ads

  • borsy

  • Mesaje scrise: 3,025
  • Locatie: Alba
  • Masina: Insignia 2011 A20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mai 2013

  • Mesaj Privat
CLV a scris:De seat leon 1.9 tdi 105 cai ce parere aveti? Sunt mai problematice decat astra h? Intretinerea e mai scumpa?


Mie imi place Seat Leon, fie ca vorbim de cel pana in 2005 sau dupa. Materialele din interior sunt sub Golf dar ca aspect ii da clasa la Golf sau la alte masini din gama compacta, dpmdv.

Eu am tot cochetat cu ideea (inca nu mi-am luat gandul Smile) dar am avut nevoie de ceva mai mare.
  • CLV

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Arges
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jun 2015

  • Mesaj Privat
Dintre motoarele diesel care se gasesc pe astra care e cel mai de incredere? Am gasit diferite astra h break cu motor 1.9 si mi se pare mai potrivit acest motor dat fiind faptul ca e mult mai mare masina.
  • Negreanu

  • Mesaje scrise: 946
  • Locatie: Olt
  • Masina: Vectra 2004 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mai 2010

  • Mesaj Privat
Recomand 1.9 8v 120cp.
  • dr_tzyghe

  • Mesaje scrise: 408
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Sep 2014

  • Mesaj Privat
1.9 DT, adica 120 cai cred ca ar fi cel mai potrivit pt astra: ai si consum si dinamism...si mai putine probleme, cel putin teoreyic, decat 1.9 de 150 de cai. Atunci cand imi cautam masina, am citit ca dieselul devine profitabil de la 15.000 de km pe an, deci la ce ai de gand sa faci tu, ca motorizare pot spune cu siguranta diesel...indiferent de nr de cai. Bafta!
Skip ads

  • CLV

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Arges
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jun 2015

  • Mesaj Privat
Multumesc frumos pentru raspunsuri!
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Opel vs ...

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR