Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra B
  • vlad2005

  • Mesaje scrise: 270
  • Locatie: Vaslui
  • Masina: Vectra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Am observat ca planetara de pe dreapta, dinspre cutie, este umedã, cel mai probabil de vinã fiind simeringul. Aș dori sã știu dacã pentru schimbarea acestuia este nevoie de vreo sculã specialã.
Mulțumesc anticipat!
Skip ads

  • vlad2005

  • Mesaje scrise: 270
  • Locatie: Vaslui
  • Masina: Vectra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Nici o idee despre simeringul acesta?
Se poate schimba relativ usor, prin scoaterea planetarei sau exista alta procedura?
Ceva sfaturi mi-ar prinde bine.
La scoaterea planetarei, merge prin fortare sau sunt sigurante care trebuie scoase in prealabil. De fapt sigurante sunt din ce vad pe schema, dar nu sunt sigur daca trebuie scoase inainte (nu prea vad cum ar fi posibil) sau merge prin fortare.
In plus, are idee cineva ce reprezinta piesa 11 din figura de mai jos? Pe schema este numita "CIRCLIP", pare a fi o siguranta pentru retinerea capului de planetara. Corectati-ma daca gresesc.

Mai jos este schema cu diferentialul si oringul care vine pe dreapta (piesa 7). Codul este 3 74 151.

  • john_doe200616

  • Mesaje scrise: 447
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Vectra 1996 X16SZR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Feb 2015

  • Mesaj Privat
Buna dimineata,

Am schimbat si eu la inceputul anului burduful la planetara, partea dinspre roata. Din ce vad pe schema pe pozitia 10(partea dinspre cutie) ai o siguranta care trebuie indepartata(ceva asemanator unui inel seeger). Nu o poti scoate fortata ca vei distruge ceva pe acolo cu siguranta-->planetara are un sant pe care intra acea siguranta si nu stiu cat de repede va ceda-->atat capul de planetara cat si siguranta sunt din materiale imbunatatite, tratate si nu vor ceda foarte usor.

Piesa 11 de care intrebi, este un colier care strange burduful pe planetara pe partea dinspre cutie sau dinspre roata--> e rotund si in partea de sus are acel umar necesar strangerii acestuia.

Nu ai nevoie de nici o scula speciala, eu nu imi amintesc decat de un ciocan, o surubelnita si un cleste-->atat a folosit mecanicul la mine ca sa imi dea jos burduful de pe partea cu roata.

Eu cam atat imi amintesc. A durat mult scoaterea acelei sigurante(in cazul meu 17) dar in rest a mers ok.

PS: verifica totusi sa nu fie burduful spart, verifica atent pana sa dai vina pe simering.

Spor.
  • vlad2005

  • Mesaje scrise: 270
  • Locatie: Vaslui
  • Masina: Vectra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Eu din ce am mai vazut pe net cred ca 6 si 7 sunt colierele pentru prinderea burdufului.
Sigurantele 10, 17 vin pe axul planetarei intr-un sant la capat. Sunt niste simple sarme rotunde pe care nu ai cum sa le scoti dinainte, ele vin la imbinarea axului cu cutia si planetara trebuie un pic fortata cu o surubelnita ca sa iasa din cutie dupa ce evident ai eliberat capatul dispre roata. Nu ai acces la ele decat dupa ce ai scos planetara si nu ai de ce sa le scoti de pe locasurile lor.
Siguranta 11 este in interiorul planetarei ca sa zic asa. Mai exact blocheaza capul de planetara pe axul planetarei. Daca vrei sa schimbi capul de planetara sau burduful trebuie sa scoti acea siguranta si este probabil destul de dificil deoarece trebuie un cleste de sigurante si din ce inteleg este destul de dura. Cam asa inteleg eu lucrurile si completat cu ce am mai vazut pe youtube la alte masini. Imi cer scuze daca gresesc.
Oricum, multumesc pentru raspuns.
Mai astept pareri ca sa nu umplu forumul cu lucruri incorecte!
Skip ads

  • danwtf

  • Mesaje scrise: 102
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2001 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Dec 2011

  • Mesaj Privat
Am schimbat eu acel siemering si nu e nevoie de scule speciale. Se elebereaza planetara din fuzeta si trebuie cu o surubelnita sau ceva asemanator fortat un pic si iese din cutie. Se schimba siemering ul si se baga la loc planetara.
  • dan cristi

  • Mesaje scrise: 436
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Aug 2014

  • Mesaj Privat
Si eu trebuie sa schimb un simering la planetara stanga la Astra G 1.7 DTI.Acum intrrbarea e,ce desfac la fuzeta,cele 2 suruburi cu care e prinsa de amortizor,sau pivotul de pe bascula?Nu stiu cum e mai usor..As vrea sa desfac cat mai putine,ca nu am de schimbat pivot,cap de bara sau bielete antiruliu.E obligatoriu sa scot planetara din fuzeta,sau e ca la Agila unde desfaci cele 2 suruburi de la amortizor,culci fuzeta si poti scoate planetara din cutie?!
  • MVladu

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Nov 2018

  • Mesaj Privat
Și eu trebuie sa schimb semeringu la Opel Astra g 1.7 pt cã am pierdut tot uleiul din cutie și îmi debraia in mers eu am zis prima data cã este ambreiajul dar m-am înșelat ambreaju este ok pt ac îmi sare intra 4viteza cînd cupleazã cînd debraia mã ajuta cineva cum se schimba semeringu
  • MVladu

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Nov 2018

  • Mesaj Privat
Pt cã am bãgat uleiul in cutie și mi-a curs tot uleiul din ea asta înseamnã cã nu a mai avut ulei de loc în ea
  • MVladu

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Nov 2018

  • Mesaj Privat
La planetara stingami curs
  • bibu16v

  • Mesaje scrise: 6,485
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2016

  • Mesaj Privat
Ptr limba românã apãsați #1.
  • cosminc2009

  • Mesaje scrise: 358
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 1997 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mar 2009

  • Mesaj Privat
Wheeler Dealers, youtube!
arata intr o emisiune cum se face treaba asta! nu mai retin la ce masina prezenta, asta ramane sa o gasesti tu
spor!
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra B

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR