Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • ccostras

  • Mesaje scrise: 714
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Omega 2002 Y25DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Salutari. Stie careva daca este doar un tip de 2.5 DTI la omega? Deci daca are 110 kw si 150 cp este sigur cel cu 24V si este sigur de bmw...
Astept, merci
Skip ads

  • Ingineru

  • Mesaje scrise: 1,086
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1998 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jun 2004

  • Mesaj Privat
Au existat 2 versiuni ale motorului de 2,5l turbo diesel de provenienta BMW la omega B: X25DT ('96-'01) si Y25DT ('01-'03). Diferenta majora intre ele o constituie sistemul de alimentare (la X era pompa de injectie clasica si injectie in anticamera, la Y commonrail si injectie directa).
  • ccostras

  • Mesaje scrise: 714
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Omega 2002 Y25DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jan 2007

  • Mesaj Privat
la X25DT ce nr de kw sunt? si cati CP? Si inca ceva. O masina cu motor Y25DT care are 180.000 km cat mai poate parcurge.De fapt m-am exprimat gresit...Cam la cati km. se duce motorul?
  • Senator

  • Mesaje scrise: 460
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Sep 2004

  • Mesaj Privat
Pe Omega B s-a montat un singur tip de motor 2.5DTI , Y25DT cu 150 de CP , injectie directa , common rail si 24 de valve.Celalalt motor e 2.5TD sau X25DT si e un turbodiesel sa zicem clasic cu 130 de CP.

X25DT nu e chiar cel mai fiabil motor insa este de departe mai bun la acest capitol decat echivalentul montat pe BMW , se pare ca Opel a fost inspirat in momentul in care a decis reducerea puterii de la 143 la 130 de CP.Nu este insa recomandabil sa alegi un astfel de motor cu mai mult de 150.000 de km.
Skip ads

  • ccostras

  • Mesaje scrise: 714
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Omega 2002 Y25DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Merci Senator. Vreau obligatoriu sa-mi iau cu Y25DT. Imi poti spune cateva cuvinte despre el? Cam cati km sa aiba maxim? M-am hotarat sa-mi iau omega din 2002-2003 diesel si stii ca este singura optiune diesel cu cutie automata.
  • Senator

  • Mesaje scrise: 460
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Sep 2004

  • Mesaj Privat
Treaba cu numarul de kilometri e oarecum relativa , mult mai important e modul in care a fost intretinuta masina. Degeaba masina are kilometri putini si nu s-au respectat intervalele de schimb ulei/filtre sau a fost alergata cu motorul rece.
Jurnalul de intretinere ar trebui sa fie de ajutor insa si aici metodele "est" sunt folosite cu succes , atentie deci si de la cine cumperi.

Asa orientativ si necunoscand in detaliu acest tip de motor cred ca ar fi ideal sa nu treaca de 200.000 de km.
  • ccostras

  • Mesaje scrise: 714
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Omega 2002 Y25DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Cunosti pe cineva care stie mai bine acest tip de motor?
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR