Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe
  • mezuky

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Caras-Severin
  • Masina: Astra 1999
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jun 2015

  • Mesaj Privat
Buna ziua,

Detin un opel astra g, anul 1999 cumparat de la un tip care a adus-o din germania. Am vrut sa o inscriu pe Romania, am facut rar-ul, am platit taxa si am asteptat sa imi vina numerele. Problema este ca cei de la politie refuza sa imi dea numerele pe motiv ca masina este din anul 1999 iar prima inmatriculare apare ca fiind din anul 2003 in brief. Acum trebuie sa astept pana cand afla unde este greseala. De ce conteaza anul primei inmatriculari? Daca masina a fost cumparata in 2003 si atunci a fost inmatriculata prima data?

Multumesc
Skip ads

  • mikyboy

  • Mesaje scrise: 5,735
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2014 A20TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
ciudata treaba mai ales ca masina a fost inmatriculata si a mers pana acum cand ai ajuns sa o cumperi tu...
  • Red_dog

  • Mesaje scrise: 1,112
  • Locatie: Arges
  • Masina: Vectra 2003 z18Xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Mai 2009

  • Mesaj Privat
mezuky a scris:Buna ziua,

Detin un opel astra g, anul 1999 cumparat de la un tip care a adus-o din germania. Am vrut sa o inscriu pe Romania, am facut rar-ul, am platit taxa si am asteptat sa imi vina numerele. Problema este ca cei de la politie refuza sa imi dea numerele pe motiv ca masina este din anul 1999 iar prima inmatriculare apare ca fiind din anul 2003 in brief. Acum trebuie sa astept pana cand afla unde este greseala. De ce conteaza anul primei inmatriculari? Daca masina a fost cumparata in 2003 si atunci a fost inmatriculata prima data?

Multumesc


Probabil aia sunt niste idioti. Ce ii intereseaza pe ei anul primei inmatriculari? Masina nu este furata, are seriile pe ea, ai trecut raru', ce trebuie sa le explice lor care e treaba cu anul. Probabil asteapta nesimtitii aia vreo spaga. Fa-le plangere, la seful lor, la parchet, oriunde crezi tu si specifica treaba asta: toate actele sunt in regula de ce nu imi dau numerele. Incearca ceva pe abuz in serviciu, sa vezi ce raspuns iti trimit. Bafta!
  • mezuky

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Caras-Severin
  • Masina: Astra 1999
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jun 2015

  • Mesaj Privat
Mi-au dat si raspunsul lor. Au spus ca trebuia folosit la calcularea timbrului de mediu anul primei inmatriculari, care este 2003. Masina este euro 2 din 1999 si taxa ar veni 2400 de euro daca se foloseste anul primei inmatriculari. Initial ei mi-au calculat taxa luand anul masinii si costa 1500 euro. Mi-au spus toate astea acum, dupa ce am trecut rar-ul si am platit taxa initiala de 1500 de euro. Acum stau cu masina in garaj pentru ca nu imi dau numerele si vor sa platesc taxa 2400 de euro, in loc de 1500. Daca ii dau in judecata o sa mai stau cu masina inca cateva luni in garaj
Skip ads

  • Red_dog

  • Mesaje scrise: 1,112
  • Locatie: Arges
  • Masina: Vectra 2003 z18Xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Mai 2009

  • Mesaj Privat
Pai taxa nu a calculat-o rar-u sau cine naiba a calculat-o? Cum dracu politia calculeaza taxa? Asta chiar nu mai stiu. La ei te duci cu hartoagele si constata daca le ai sau nu. Doamneeee. Totusi fa-le o plangere penala pentru abuz, ce te costa? Daca ai taxa calaculata de finante, masina e din 99. etc. Te-ai dus la ei cu toate taxele platite si nu e vina ta ca au gresit ei. In fine. In cel mai rau caz, platesti ca sa te poti folosi de masina si pe urma ii dai in judecata. Dar fa totusi si o plangere, impotriva lucratorului care nu iti elibereaza numerele.
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Taxa se calculeaza dupa tip motor, in cazul tau daca e benzinar este E3 dar ei il scot E2, diesel este E2.
Se pare ca nu stii sa cumperi o masina, sa studiezi mai inati cat este taxa, daca are acte ok etc.
Prima inmatriculare trebuie doar la politie, daca asa scrie in brief asa este, o fi stat in vitrina.
  • mezuky

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Caras-Severin
  • Masina: Astra 1999
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jun 2015

  • Mesaj Privat
Motorul este diesel E2. Stiam cate este taxa daca am si platit-o. Apoi cand trebuia sa imi elibereze numerele vor sa imi recalculeze taxa.
Skip ads

  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR