Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G
  • andrei528

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jun 2015

  • Mesaj Privat
Salutare colegi! Am urmatoarea problema: de curand am achizitionat un Astra g 2001 y20dth break. Am vazut ca plafoniera nu functioneaza. Am demontat-o si am vazut ca era mufa scoasa. Cand am bagat mufa cele 2 becuri care ar trebui sa se aprinda cand e usa deschisa stateau aprinse si cele 2 actionate de butoane nu merg deloc(becurile sunt bune ca le-am schimbat intre ele cu cele care stau aprinse permanent). Am folosit o lampa de control sa vad pe ce fire vine + si am vazut ca este un singur fir rosu cu + permanent. Nu era tras nici butonul de faruri care aprinde lumina din interior. Ceva idei ce as mai putea sa verific? Sau e plafoniera in scurt?
  • mikyboy

  • Mesaje scrise: 5,735
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2014 A20TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
vezi daca butonul de la care comuti luminile de faza scurta si pozitie nu este tras spre tine. Asa se aprinde plafoniera cand esti in interior. Daca este tras apasa pe el si vei vedea ca se sting. Smile
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
andrei528 a scris:....Nu era tras nici butonul de faruri care aprinde lumina din interior....


Deci nu e tras. Bine, nu strica inca o verificare.
In scurt nu are cum sa fie, daca era in scurt iti ardea siguranta.
Sunt 2 explicatii posibile:
- comutatorul de la usa face figuri
- s-a lucrat la instalatia electrica si s-a gresit, s-a legat plusul de la plafoniera unde nu trebuie (pe un plus permanent)
Iti recomand sa incepi cu comutatorul de la usa, il dai jos (e un tzamburuc, pe stalpul portierei) si il verifici cu un multimetru. Ii verifici pe toti (de la toate portierele). Iarasi, interesant de vazut daca ti se stinge plafoniera dupa ce scoti mufele din ei. Daca nu e de acolo, trebuie luata instalatia electrica la mana. Functie de cat de bine te pricepi, croesetezi tu, sau o duci la un electrician auto.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR