Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra C/Signum
  • pancu

  • Mesaje scrise: 279
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jul 2009

  • Mesaj Privat
Vreau sa intreb si eu, daca la Vectra C, benzina, aparatoarea aceea de noroi, care acopera partea unde vine cureaua de accesorii se merita montata., sau trebuie neaparat scot pentru a proteja partea accea de noroi.
Va intreb, in sensul ca, eu nu am scut absolut deloc si am gasit sa achizitionez decat acea aparatoare mica, care acopera decat partea cu cureaua de accesorii.
Va multumesc!
Skip ads

  • prooff

  • Mesaje scrise: 242
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jul 2011

  • Mesaj Privat
fa si tu un lucru cu simt bun si ia un scut(de preferat de metal) pentru toata partea de sub motor, nu doar partea de la curele.

eu nu am curea acolo. nici nu cred ca a fost vreodata. nici la masina veche(vectra B) nu am avut.
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
prooff, vrei sa zici ca nu ai curea de accesorii?
sau nu ai capac la cureaua de accesorii?


Ultima modificare facuta de jgyprime la Vin 26 Jun, 2015 5:35 pm
  • sebi4fc

  • Mesaje scrise: 1,576
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Apr 2009

  • Mesaj Privat
A lui merge pe wifi Smile))))
Skip ads

  • johnnyliv

  • Mesaje scrise: 601
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2002 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Oct 2011

  • Mesaj Privat
Eu personal recomand sa o cumperi. Protejeaza rola impotriva uzurii premature(scartait, etc).
  • prooff

  • Mesaje scrise: 242
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jul 2011

  • Mesaj Privat
da merge pe wi-fi Smile)) voiam sa zic scut.

daca te hotarasti sa pui scut acolo fa o poza cu finalul de sub masina sa vedem cum ar arata.
  • pancu

  • Mesaje scrise: 279
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jul 2009

  • Mesaj Privat
Treaba cu scutul metalic, snt convins si stiu ca e cea mai buna varianta.,dar, in zona unde vine cureaua de accesorii, locul tot liber ramane, deci noroi tot intra in acea zona, dinspre lateral....scutul protejeaza in partea de jos, de lovituri, noroi, zapada, etc.
Deci tot e nevoie in partea cu cureaua de accesorii de ceva de protectie.
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
parerea mea de (ne)cunoscator:
distributia oricum o faci la 5 ani... la conditiile din romania se cam duc naibii toate din cauza prafului, chiar si cele de la distributie (care sunt deja sub capac), dar si cele care sunt in aer liber.
nu zic ca strica un capac la cureaua de accesorii, dar zic ca e de 100 de ori mai util un scut chiar si de plastic (sau ce o fi ala).
sunt de parere ca scutul de vectra c chiar si de plastic protejeaza mai multe elemente decat un capac de la cureaua de accesorii...
l-am vazut de mai multe ori scos de pe masina (mea) si are o forma de asa natura cat sa protejeze motorul destul de bine...

eu am avut probleme cu alternatorul acum 2 ani, la 2 ani si ceva dupa ce ma facut distributia, distributie care la schimbare avea 5 ani garantie... cureaua de accesorii crapata si vai de mama ei...
apoi mi-a picat pompa de apa dupa 3 ani (schimbata odata cu distributia)...
ghici ce, nici macar pompa de apa si nici cureaua de accesorii nu au beneficiat de garantie.
totul schimbat in service cu factura si act de garantie dar pe care nu era specificata perioada de garantie a pieselor, ci se specifica doar ca prezinta garantie conform garantiei producatorului... insa cand am schimbat distributia... 5 ani dom'le la toate... vrajeala ca sa te convinga...
  • xcuseme

  • Mesaje scrise: 1,458
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2002 Isuzu Y17DT 16v 55kW
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Aug 2006

  • Mesaj Privat
Puteti pune aici va rog un cod GM sau o imagine cu acel capac de la cureaua de accesorii? Sunt curios daca eu am asa ceva la Z19DTH.
  • tase

  • Mesaje scrise: 1,985
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Vectra 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Sep 2009

  • Mesaj Privat
Nu cred ca ai si nici eu nu am.....scutul de la motor protejeaza sa nu intre pamint sau alte corpuri care nu ar trebui sa ajunga acolo....cureaua este libera nu are capac de protectie.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra C/Signum

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR