Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra C/Signum
  • mmitrut

  • Mesaje scrise: 27
  • Locatie: Cluj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Salut tuturor, ma bucur pentru existenta acestui club online Opel, este un lucru minunat cand poti sa vorbesti cu alti posesori ai aceleiasi marci pe care o conduci si tu, indiferent de experienta si cunostiintele lor, aici poti invata multe, conteaza sa nu fi incapatanat si sa vorbesti in cunostiinta de cauza.
Intrebarea si in acelasi timp dilema mea este diferenta dintre Opel Vectra C si Opel Vectra GTS, amandoua se aseamana, destul de mult. Dar motorizare, cutie, sasiu.. si restul care e diferenta, modelul de baza este Vectra C, si apoi ce au adaugat sau ce au luat ca sa faca GTS-ul? Am condus amandoua modelele si merg frumos amandoua, imi plac mult, chiar diferenta dintre un Audi A4 2002, si un GTS am facut-o in momentul in care m-am urcat in Opel, imi place mai mult. Stie careva diferentele? Cu ce e mai buna GTS?
Skip ads

  • DB77AAA

  • Mesaje scrise: 6,715
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH 200CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Vectra GTS este o vectra hatchback obisnuita, dar mai dotata.
Pe GTS nu s-au pus motorizari decat de la 1,8 125 cp si 1,9 cdti 120 cp in sus. De asemenea din ce am vazut, nivelul de echipare a fost Cosmo. De remarcat ca nu au avut decat volane in 3 spite. Pe exterior a primit un un altfel de kit optic, specific GTS. Trenul de rulare se pare ca este sport. Aceste ”imbunatatiri” se pot regasi si pe variantele standard, insa doar ca optiuni.
  • blue_maniak

  • Mesaje scrise: 953
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Pe Vectra C/ Vectra GTS motorul de 1.8 benzina are 122 CP nu 125 ca si pe Vectra B iar ca si echipare se putea pune si Elegance. GTS-ul vine cu jante pe 17.
Mai buna ... depinde ce vrei. Vectra C absoarbe mai bine gropile iar GTS_ul are o stabilitate mai buna (teoretic).
Micile diferente intre Vectra C si Vectra C GTS ( bara fata, spate, praguri, faruri si stopuri "smoked", eleronul slim de pe portbagaj , esapamentul oval integrat in bara spate) o fac putin mai agresva si mai placuta ochiului (subiectivism).
  • mmitrut

  • Mesaje scrise: 27
  • Locatie: Cluj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Multumesc mult, daca mai stiti ceva despre...va rog sa postati Smile Interesante diferente, de stabilitate mai buna am auzit si eu, diferenta oare sa o faca suspensiile sau sasiul?
Skip ads

  • Y-GreK

  • Mesaje scrise: 1,280
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jul 2007

  • Mesaj Privat
DB77AAA a scris:Vectra GTS este o vectra hatchback obisnuita, dar mai dotata.De asemenea din ce am vazut, nivelul de echipare a fost cosmo


Nu neaparat,sunt modele de GTS mai slab echipate decat Sedane/Hatchback.Motivul o fi din cauza pretului substantial mai mare datorita modelului.Am un amic cu un GTS din 2005 care are TID,dar culmea,are faruri adaptive,deci nu e o regula.

Referitor la stabilitate,la GTS sasiul a fost coborat nitel iar suspensiile sunt sport,modificari ce se pot aduce si la o Vectra normala (biela manivela iti poate da mai multe detalii daca te intereseaza).
Sincer,cand o sa pui ochii pe o Vectra,o sa ti-o doresti atat de mult incat n-o sa mai ti cont ca e Sedane sau GTS,la mine asa a fost.De exemplu...pe mine ma intriga culoarea la o masina si apoi ma interesez de motorizare,dotari,etc.
Noroc in cautarea masinii dorite Smile
  • blue_maniak

  • Mesaje scrise: 953
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Sasiul e la fel , prost !
  • Y-GreK

  • Mesaje scrise: 1,280
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Domnule blue_maniak,opinia dumneavoastra urmareste logica Clarksoniana,puteti argumenta? Laughing

Nu e cel mai stralucit sasiu intr-adevar,dar...pentru ce a fost masina asta proiectata,e ok,atata timp cat nu vrei sa iei curbe de 80 de grade cu 130km/h
  • blue_maniak

  • Mesaje scrise: 953
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Doar un exemplu... aceeasi curba in care Vectra subvireaza rusinos ... atat Passat-ul cat si 407'le se descurca mult, mult mai bine ( abordare agresiva a curbei , aceeasi viteza a masinilor )! Mi se pare un sasiu facut pentru americani.
Scuze pentru off-topic!
Skip ads

  • tonytm

  • Mesaje scrise: 4,479
  • Locatie: Timis
  • Masina: Signum 2005 Z19DTH 190CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Intr-adevar, nu sta ca un BMW dar nici nu am avut probleme de stabilitate cu ea.
  • calin1945

  • Mesaje scrise: 997
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2005 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Aug 2008

  • Mesaj Privat
blue_maniak a scris:Doar un exemplu... aceeasi curba in care Vectra subvireaza rusinos ... atat Passat-ul cat si 407'le se descurca mult, mult mai bine ( abordare agresiva a curbei , aceeasi viteza a masinilor )! Mi se pare un sasiu facut pentru americani.
Scuze pentru off-topic!


Pai, daca ai amortizoarele praf, poti avea si un Subaru WRX ca tot in decor ajungi....mai conteaza muuuuulte chesti pana la comparatia de mai sus....inclusiv piesa dintre volan si scaun... Embarassed
  • nicholas886

  • Mesaje scrise: 197
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 2001 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Dec 2009

  • Mesaj Privat
blue_maniak a scris:Sasiul e la fel , prost !

acum 1 saptamana 1 amic de-al meu, dupa ce am facut un drum de pitesti craiova si m-au apucat nebuniile pe curbele de la lunca corbului spre slatina, ca m-am apucat de depasit..ajung si la 100-110 si nu-mi subvireaza deloc(70-80-120 grade au alea), a ramas uimit si mi-a zis: "asta cred ca e cea mai stabila masina pe care am vazut-o pana acum"..el avand pe rand kia ,skoda octavia, c3..si in prezent tot un kia ceed parca..
eu am vectra b, asemanatoare si putin mai slaba la "sasiu" ca C'ul....daca vectra c are sasiul prost si stabilitate slaba..poi scuza-ma cred ca 3/4 din masinile de la ora actuala s-ar rasturna la 50kmph...
.....scuze de off, dar asa le place la unii sa comenteze..
..............................\
on: c/gts ..depinde vrei sa mergi in gropile din romania, sau pe autobenzi in germania..
  • tonytm

  • Mesaje scrise: 4,479
  • Locatie: Timis
  • Masina: Signum 2005 Z19DTH 190CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Treaba cu subviratorul e de la mr clarkson caruia-i place sa faca Show. Ar zice si de Ferrari ca-i tractor.

Repet....nu-i nici cea mai de curse masina (nici nu vrea sa fie asta) dar nici nu are cel mai prost comportament Laughing
Skip ads

  • blue_maniak

  • Mesaje scrise: 953
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Sep 2007

  • Mesaj Privat
La Clarkson a exagerat treaba. E clar ca nu face asa masina dar are o stabilitate mai proasta decat altele din clasa ei. Amortizoarele mele sunt ok cele de pe spate schimbate de cateva luni.

@nicholas886 eu vorbeam de o serpentina putintel mai larga luata cu 80km/h . Vectra "aluneca pana la linia dintre sensuri pe cand Passatul/407'le stau aproape de interiorul curbei. 407'le (diesel)km mai putini decat Vectra(benzina) , Passatul mai multi( tot diesel) anvelope de vara pe toate dar producatori diferiti.
@Tony Focusu' lui taicameo care e Tournier cred ca lasa Vectra in spate pe curbe. Ce sa mai zic de Mondeo.

Cel mai bine iti seama conducand Vectra si o alta masina din cele enumerate.
  • mmitrut

  • Mesaje scrise: 27
  • Locatie: Cluj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Nu vreau sa vorbim despre Forduri, despre Passat (care nu l-as cumpara in veci), 407(nici atat cat Passatul). Uite daca tot vorbim asa eu am un Mercedes, mare, motor mare, consum mare, stabilitate, confort s.a., etc..., Vorbeam de Vectra C si GTS. Diferenta de pret e considerabila, imi place ca e o masina masiva, cel putin ce GTS-uri am condus eu parca erau facute dintr-o bucata, nu bate nimic, in curbe NU a subvirat, supravirat deloc chiar daca incercam sa o tin cat mai in blana. Diferenta de consum este? Intre Vectra C sau GTS?
  • dodo_13

  • Mesaje scrise: 4,545
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Subvirarea lu Clarkson se refera la momentul in care virezi si accelerezi puternic. Tinde sa se manifeste la orice masina cu tractiune fata si putere mare, unde un sasiu bun face diferenta. Filmul lui Clarckson nu e trucat. In plus, am simtit acelasi lucru la VectraC 137CP (122+). Se rezolva cu diferentiale cu alunecare limitata. Cat despre VectraB, are sasiul mai bun ca VectraC, fiind mai compacta si mai agila.
  • blue_maniak

  • Mesaje scrise: 953
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Diferenta de consum ... doar daca Vectra are jantele stock pe 16 din fabricata cu anvelope mai inguste 205 cred si GTS-ul pe 17 cu 215 latime ... diferenta de consum insesizabila . Dupa cum stii conteaza in principal stilul de condus.

@mmitrut hai ca-ti arat la sfarsitul saptmanii viitoare cum subvireaza , cand o sa fiu mai liber. Very Happy
  • caristeas11

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 2002 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Feb 2008

  • Mesaj Privat
diferente de culoare Smile
  • mmitrut

  • Mesaje scrise: 27
  • Locatie: Cluj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jun 2010

  • Mesaj Privat
@caristeas11 scuze pentru offtopic...culoarea masinii tale este blond?

@blue_maniak iti multumesc mult ca te implici dar saptamana viitoare o sa plec din tara si nu cred ca pot sa asist la subvirare Smile

Dar tot tind sa cred ca GTS-ul este cu mult mai bun decat C, si ca are si ceva modificari la sasiu
  • biela-manivela

  • Mesaje scrise: 2,912
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Vectra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2007

  • Mesaj Privat
blue_maniak a scris:Doar un exemplu... aceeasi curba in care Vectra subvireaza rusinos ... atat Passat-ul cat si 407'le se descurca mult, mult mai bine ( abordare agresiva a curbei , aceeasi viteza a masinilor )!

Cica Vectra mea cu amortizoarea sport e mai stabila pe viraje decat Accord. Astea sunt impresiile unui posesor de Accord. Ar mai fi de mentionat ca presa auto e de parere ca Accord da clasa la stabilitate unor modele ca Mondeo, Passat, A4, 407, Laguna.

In concluzie si eu iti recomand o inlocuirea a amortizoarelor cu unele noi, nu neaparat sport!


Bre Y-Grek, ti-a placut simularea de test al elanului din seara asta de pe A2? Cool
  • Y-GreK

  • Mesaje scrise: 1,280
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Chiar daca nu era gard pe marginea A2'ului,Vectra lui nea biela e atat de manevrabila ca evita "elanii" intrusi si la 130km/h Laughing
Eu am cauciucuri mai late...ma apropii cat de cat de performantele tale,testam sapatamana viitoare de curiozitate comportamentul unei Vectre cu amortizoare normale fata de una cu amortizoare sport
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra C/Signum

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR