Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • b28cxh

  • Mesaje scrise: 396
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1992 C18NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jan 2006

  • Mesaj Privat
Rasfoind ziarul financiar de astazi, la pagina 14 vad un articol de jumatate de pagina referitor la succesul Logan, semnat de doamna/domnisoara sau cum doreste sa fie apelata, Delia Oniga.

Nimic rau pana la prima fraza (citez, din pacate nu am scanner sa va dau direct originalul dar va dau ziarul daca vreti Smile
"DUPA ELIMINAREA RADIOULUI, A AERULUI CONDITIONAT SI A COMENZII DE DIRECTIE DE LA MODELUL SEDAN LOGAN, UNGHIURILE CARE FACEAU MASINA MAI AERODINAMICA AU DISPARUT, ECONOMISINDU-SE ASTFEL 10 EURO." Shocked

si in acel moment amarata mea de ratiune s-a blocat. citesc de 5x , sa nu zic ca e o eroare de tipar. Nu e citatul vreunui oficial Renault ci textul doamnei Oniga.
Sa o luam usor...luam o masina, in speta Logan sedan. Ii scoatem radioul Wink , aerul conditionat (BUN, pana aici deduc ca ii reducem greutatea masinii) si a comenzii de directie Shocked (adica ii scoatem volanul sau caseta de directie???? Question ) . Rezultatul acestor modificari este acela ca UNGHIURILE CARE FACEAU MASINA MAI AERODINAMICA AU DISPARUT Shocked
unghiurile? ce legatura are designul si aerodinamica cu radioul din interior si cu A/C-ul? Ca sa nu mai vorbesc de "comanda de directie". Ca s-au economisit 10 euro, inteleg...ba chiar cred ca daca scoti radioul si A/C-ul si caseta de directie, rezulta o masina inutilizabila pt ca nu are directie Twisted Evil si cu o reducere de 1000euro.

Asta ca sa nu aducem vorba ca nu vad nimic benefic in disparitia misterioasa Laughing a unghiurilor care fac masina mai aerodinamica.

Colegi Clubberi, HEEELP! Oare sunt idiot? Sa imi traduca si mie in romana textul acesta d.p.d.v al logicii exprimate in continut.

I-am trimis un email (e trecut in ziar) doamnei Oniga, astept cu nerabdare o explicatie (sper sa nu imi spuna ca a uitat sa precizeze ca lipsa motorului ar face masina cu 500kg mai usoara si s-ar economisi 2000 euro Rolling Eyes
Skip ads

  • ovidium

  • Mesaje scrise: 1,016
  • Locatie: Ploiesti
  • Masina: Astra 2001 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jan 2006

  • Mesaj Privat
O fi vrut sa zica servo directie...dar la cat de atehnica pare din articol n-a mai nimerit-o.
Plus ca sta prost si cu limba romana, nu neaparat la gramatica, dar la stil si exprimare este jale.
Cred ca ar trebui sa citesti asa:

DUPA ELIMINAREA RADIOULUI, A AERULUI CONDITIONAT SI A SERVO DIRECTIEI DE LA MODELUL SEDAN LOGAN, ECONOMISINDU-SE ASTFEL 1000 EURO, AU MAI DISPARUT SI UNGHIURILE CARE FACEAU MASINA MAI AERODINAMICA.

Sau ma rog, ceva de genul...


Ultima modificare facuta de ovidium la Lun 12 Mar, 2007 10:58 pm
  • Florin M

  • Mesaje scrise: 390
  • Locatie: Brasov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Very Happy "almanahe" Very Happy
Cine oniga?
Si cum de a ajuns sa dea asa o declaratie?
sa ne ti la curent
  • b28cxh

  • Mesaje scrise: 396
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1992 C18NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jan 2006

  • Mesaj Privat
STATI, FRATILOR, CA SA NU MA CREDETI CA INVENTEZ Laughing
http://www.zf.ro/auto.html

CITITI PANA NU APARE EDITIA NOUA..PT UN PIC DE AMUZAMENT DE NOAPTE Twisted Evil

ehe...sa lasam greselile deoparte..ca acolo ajungem sa facem diverse chestii pe noi de ras, mai ales dupa ceva mai multe lichide Smile

nu am vrut sa citez caseta uriasa cu font de 24 pe mijlocul articolului, dar pt deliciul publicului..Smile

"IN INDIA DOAR UNU DIN 126 DE OAMENI DETINE O MASINA.
IN CHINA UNUL DIN 143 DE OAMENI ARE MASINA, IAR IN BRAZILIA UNU DIN 10"

Se pare ca domnisoara are o problema cu articularea diverselor numerale din limba romana..ba e UNU, ba e UNUL ..nici ea nu mai stie..

Nu vreau sa ajung sa o jignesc pe domnisoara, ca, in ciuda pseudoanonimatului forumului, tot insulta se numeste legal, ba chiar afectarea imaginii dumneaei publice...deci nu voi face presupuneri legate de modul cum a fost angajata la ZF si mai ales cum a lasat-o redactorul sef sa publice asa ceva, acordandu-i BUN DE TIPAR...

Smile Astept sa vad daca stie sa raspunda unui email sau se va face ca nu il vede. Oricum sfideaza orice logica...

Sau poate fac ca cei de la IQADS.ro, carora i-am reprosat unei domnisoare de-acolo ca superideile pe care le prezenta ea pe site erau traduceri ale articolelor de pe Springwise.com (publicata cu destula vreme inainte cat sa nu se considere invers Wink

La care domnisoara imi raspunde , totusi, dupa vreo 3 luni Smile (sunt curios cum si-a adus aminte) zicand: Scuze, am uitat sa mentionez ca nu sunt ideile mele ci ca le-am preluat de pe alt site Smile

LOL
Skip ads

  • b28cxh

  • Mesaje scrise: 396
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1992 C18NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jan 2006

  • Mesaj Privat
WOW, pana la urma s-a sinchisit redactorul sef sa imi raspunda cu fraza:

"Buna ziua

Intr-adevar, a fost o eroare de traducere. Era vorba despre servo-directie, iar suma de 10 euro se referea strict la unghiurile aerodinamice.

Va multumim pentru atentia cu care cititi ziarul si speram sa fiti in continuare cititorul nostru.

Sorin Pislaru"

Cu alte cuvinte inteleg ca stimatul dl. Pislaru este mai mult formal in pozitia de redactor-sef, excluzand varianta ca isi arunca cate un ochi pe articole inainte de a le da "bun de tipar" Wink
O greseala de traducere - LOL...- poate au tradus cu vreo versiune beta a google translator Smile

Ma rog, sa nu uitam ca suntem in Romania, de ce oare ma astept ca un ziar de afaceri cu cea mai mare cota de piata nu face altceva decat sa traduca sau sa adapteze articolele altor ziare straine sau sa scrie articole de 1/2 pagina cu diverse reclame (mai mult sau mai putin mascate).

Eh...c'est la guerre
  • laurentiu19

  • Mesaje scrise: 149
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Y17DT (ISUZU)
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Mai fratilor dar voi aveti senzatia ca sa nu zic speranta desarta ca vreunul din ziaristii astia sa se mai priceapa si cu ce se mananca o masina ? Cred ca nu stiu nici cu ce se mananca un Logan macar! Tare mi-e ca autorul articolului in afara de unde se baga cheia in contact, unde se alimenteaza masina si la ce service o repara nu mai stie si altceva!
Si stiti ce e mai tare - uneori mai intalnesti astfel de minuni si prin revistele de specialitate auto! Evil or Very Mad
  • b28cxh

  • Mesaje scrise: 396
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1992 C18NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jan 2006

  • Mesaj Privat
Smile ai spus-o bro Wink dap, culmea e exact cum ai zis, ca si prin reviste auto sunt perle de zici ca a scris articolul florareasa de la colt...nu mai tin minte in ce revista (parca una free, ceva dat pe la benzinarii) un autor spunea: "ce pacat ca nu se mai fabrica skoda octavia I...unde vom mai gasi noi sedane cu stergatoare de luneta" (varianta de bun simt si reala a acestei fraze o stiti cu totii, iar cei ce nu stiu, octavia I se fabrica inca sub numele de tour, iar minunea aia de octavia cu stergatoare la luneta era hatchback, nu sedan, doar ca are un aspect mai de sedan si nu prea iti dai seama ce e de fapt...dar ma rog, se considera ca dl. priceput in ale auto ar trebui sa stie deja asta Smile )

...asta cu presa e ca teoria gresita pe care se bazeaza majoritatea consumatorilor: iau ce imi recomanda vanzatorul de la magazin, ca el e expert si stie ce sa imi recomande Smile gen "ce ulei imi recomandati?" "aa, dom'le, nu cumparati mobil, va dau eu unul bun, staroil, e adus in butoaie si imbuteliat pe la Glina, dar e bun, va spun eu;) )
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR