Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H
  • dennisandrei

  • Mesaje scrise: 15
  • Locatie: Maramures
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Aug 2011

  • Mesaj Privat
Salut

Sunt posesorul unui Opel Astra H Twintop cu motor z19dth de 150 CP, DPF. Am facut cu masina in jur de 80.000 KM de cand am cumparat-o de noua. De ceva timp am observat ca la rece si cand trag un pic mai tare pe ea, bineinteles aici cu motorul cald, se simte un miros de gaze de sub masina atunci cand deschid usa sau merg cu geamul deschis. Din cate am inteles de pe forum, s-ar putea sa am galeria de evacuare fisurata, iar aceasta nu se poate schimba decat impreuna cu turbina. Pot sa-mi fac la comanda o galerie de evacuare din inox? In acest caz, se poate demonta turbina veche si monta pe galeria noua din inox sau trebuie sa-mi achizitionez una noua? Merita sa pun o turbina mai mare si sa fac un remap?

Mentionez ca nu e infundat DPF-ul, am fost foarte atent la regenerari si am mers cu motorul turat in acest timp. Am mai dat si regenerari fortate din tester, de vreo 4-5 ori in acesti ani.
Skip ads

  • alexx1402

  • Mesaje scrise: 1,753
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2017 B16DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Aug 2010

  • Mesaj Privat
Nu-ti face nimeni galerie de inox pe care sa poti monta tipul asta de turbina, practic jumatate din carcasa turbinei e galeria.
  • dennisandrei

  • Mesaje scrise: 15
  • Locatie: Maramures
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Aug 2011

  • Mesaj Privat
Asa m-am gandit si eu ca o parte din carcasa turbinei e de fapt galeria. Imi poate recomanda cineva o turbina mai buna pentru acest motor? Daca tot o sa construiesc alta galerie, macar sa adaug si cativa cai putere la motor.
  • iulian1971

  • Mesaje scrise: 7,081
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Poti resofta motorul asta pana la 200 cp. Nu e nevoie de alta turbina, insa vei uza transmisia mai repede.
Skip ads

  • dennisandrei

  • Mesaje scrise: 15
  • Locatie: Maramures
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Aug 2011

  • Mesaj Privat
In cazul asta, ar trebui schimbat ambreiajul cu unu sport.
  • alexx1402

  • Mesaje scrise: 1,753
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2017 B16DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Aug 2010

  • Mesaj Privat
Transmisia nu inseamna doar ambreiaj.
  • mikyboy

  • Mesaje scrise: 5,735
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2014 A20TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
atata timp cat nu te uiti sub capota sa vezi daca ai sau nu galeria fisurata restul sunt doar povesti...
poate sa fie si un simplu colier desfacut pe unde sa poiarda gaze sau la regenerare. Nu prea pot intelege cum la 80k ai o astfel de problema cu masina cumparata de noua dupa cum scri tu. Doar poate daca a fost folosita incorect masina cred ca este posibil asa ceva...
verifica sub capota daca totul este OK si la locul lui apoi poti pune poze si trage concluzii.
cat despre tuning poti face unul fara probleme si atata timp cat nu faci liniute si alte prostii si foloseste puterea primita pentru depasiri sau situatii extreme nu se intampla nimic. Eu am din 2009 pe masina mea si am facut 100k de atunci cu ea si nu am schimbat nimic si nu sunt chiar foarte cuminte Smile
  • dennisandrei

  • Mesaje scrise: 15
  • Locatie: Maramures
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Aug 2011

  • Mesaj Privat
Am fost azi la mecanic si am descoperit ce era cu mirosul acela de gaze de sub masina. Toba de dupa tubul flexibil e fisurata, a ruginit. O sa o sudez.
  • Ciprinhio

  • Mesaje scrise: 465
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Vectra 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jan 2011

  • Mesaj Privat
tu sudezi tobe..si tie iti trebe remapari si galerii de inox...cobori cu picioarele pe pamant baiete..
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR