Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  • Cristi_C

  • Mesaje scrise: 741
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Vectra 2003 z18xe + z12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jan 2006

  • Mesaj Privat
Ambro a scris:Ba..gata eu m-am convins, pe aici pe forum la voi eu nu mai postez, ca e degeaba. E inadmisibil sa intreb o chestie de ex si primesc raspuns dupa 4 zile..ce rau imi pare acuma ca n-am luat vw, sa vedeti pe forum la vw oameni saritori..in 10 min iti raspundeau 20 si la intalniri aia care stiau aproape ca iti reparau ei masina pe gratis si diagnoze pe gratis


Deci asta chiar e aberatia cea mai tare care am citit-o de cand is pe forum!! Auzi domle sa iti iei masina in functie de forum. ahhaha DOAMNE AJUTA!!!! Imi cer scuze de postul cam identic cu primul, dar tot citeam si ma abtineam, dar nu am mai putut!!! Very Happy Very Happy
Skip ads

  • Ingineru

  • Mesaje scrise: 1,086
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1998 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jun 2004

  • Mesaj Privat
Bai gata, ce e lipsa asta de tovarasie? nu vedeti ca pe forum la VW se repara masini pe gratis, eventual se face si chiptuning pe 2 beri...E o echipa de marmote scolarizate intensiv in Germania acolo n-ati vazut asa ceva.
  • kegpr

  • Mesaje scrise: 554
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2000 X25XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mar 2006

  • Mesaj Privat
Ambro a scris:Ba..gata eu m-am convins, pe aici pe forum la voi eu nu mai postez, ca e degeaba. E inadmisibil sa intreb o chestie de ex si primesc raspuns dupa 4 zile..ce rau imi pare acuma ca n-am luat vw, sa vedeti pe forum la vw oameni saritori..in 10 min iti raspundeau 20 si la intalniri aia care stiau aproape ca iti reparau ei masina pe gratis si diagnoze pe gratis vag com etc si sfaturi si in primul rand INTERES. Da aicia vorbesc singur..n-are lumea treaba.. nu e tovarasie nu e nimic. La revedere


Imi pare rau ca ai ramas cu impresia asta. Eu am avut o experienta foarte amara cu forumul VW. Cand am castigat Ibiza ( da, masina din grupul VAG ) aici pe Clubopel nu am primit decat felicitari si urari de bine. In schimb, cand am postat pe forumul vw despre problema pe care o aveam ( respectiv Porsche mi-a tinut masina 1 luna dupa concurs, fara un motiv evident - altul in afara de delasare si lene ) , pupincuristii colaboratori cu PBN s-au grabit sa sara in sus, sa-mi aduca aminte "cat au forjat ei masina anul trecut" si ca s-o las mai moale.

Pentru adevaratii domni, cei care nu conduc pasat tedei, numai respect ! Rolling Eyes
  • bogdansbg

  • Mesaje scrise: 100
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 Z22
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Aug 2006

  • Mesaj Privat
Da, e timpul sa schimbam culorile Laughing
Skip ads

  • Ambro

  • Mesaje scrise: 19
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2002 2.0 TDI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Nenea Cristi..tu nu prea gandesti nu? Unu la mana "o sa fii" se scrie cu doi de i, nu cu unul, deci tu esti cel care are nevoie de lectii de limba romana, ca eu unul, nu vad unde am gresit. Doi la mana, cand o masina de 20 d mii iti cade vrei un pic de ajutor, nu sa-mi spui de titlul topicului, si apropo, am incercat sa-l schimb, dar nu am reusit cum, eram nou pe forum si inca sunt, sunt multe pe care nu stiu cum sa le fac, deci nu vad de ce trebuie sa-mi dai in cap cu treaba asta. Trei la mana, exact ceea ce voiam sa subliniez, nu ai fost tu in stare sa percepi..TOCMAI, nu era nici o obligatie, era vorba de placere, de interes pentru ceilalti, de ajutor intre forumisti, si tu vii si spui sa ma ajute altii "de parca ar avea vreo obligatie", tocmai, nu din obligatie..ci din alte considerente..da se vede ca unul ca tine nu le are. Si te invit daca esti asa reticent..sa vizitezi forumul vw sa vezi acolo intalniri la munte, la mare, intalniri de primavara, de vara, toamna iarna, cand se strang sute de masini, sau cand mergeam la amckhart si inchiriam tot, si parade impreuna la mare de 1 Mai si tot..dar n-ai tu treaba cu asa ceva, tu stii treaba cu titlul topicului.
  • Ambro

  • Mesaje scrise: 19
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2002 2.0 TDI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Asta ai inteles Cristi, nu? Ca eu iau masina in functie de forum, nu?..esti un monument de...Si da prietene, pe forum la vw ne reparam masinile singuri, multi care stau ;la curte in weekend isi pun curtea la dispozitie, exista topic special pentru piese care se ofera pe gratis intre noi (fiecare ce ii prisoseste) se faceau diagnoze etc. si Voinea, daca vrei si nume, patronul TCM Turbo Romania, face cateodata si chiptuninguri cu reduceri de cate 50%pentru anumiti membrii de pe forum, in functie de vechime, ajutorul adus pe forum etc. Si inca o dovada si un minus pentru voi..cand am intrebat ceva, imi raspundea unul, o data la 2 zile, acuma ca am incepiut sa agit apele, 20 de posturi intr-o ora Wink La scandal tot romanul e bagator in seama, nu? Hai va salut.
  • Ambro

  • Mesaje scrise: 19
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2002 2.0 TDI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Iar ca sa iti raspund si tie kegpr, te invit pe forum la vw sa vezi un topic imens, a ajuns la vreo 20 de pagini, cu titlul Campanie anti-PBN, nimeni nu injura pbn si nu ii considera mai nesimtiti decat forumul vw. Si ce sens isi are acea ironie cu passatul tedei? Esti cumva vreun daciot care a tras o viata pentru o astra si ii desconsidera pe cei cu passat? Sper ca nu
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,460
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Ambro, foloseste cu incredere butonul edit, nu face posturi succesive doar de dragul de a face posturi succesive. Si nu te tura atata, ai intrat intr-o comunitate cu anumite reguli, nu poti sa ti le impui pur si simplu pe ale tale. Daca nu iti place, nu te tine numeni cu forta... Nu te mai lauda ca ai masina de 20k euro, ca o sa ti se zica ca la banii astia te poti duce la reprezentanta sa ti-o repari (si sa fii jecmanit). Si titlul topicului il schimbi editand primul mesaj. si....
Citeste regulamentul, respecta-l, si ai rabdare. O sa vezi ca o sa primesti raspunsuri pertinente. Poate nu suntem o comunitate asa de mare ca cei de pe wvforum, ca sa facem iesiri cu sute de masini si bla, dar ne ajutam intre noi. Las-o mai usor cu comparatiile de genul asta.
Skip ads

  • kegpr

  • Mesaje scrise: 554
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2000 X25XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mar 2006

  • Mesaj Privat
Ambro a scris:Iar ca sa iti raspund si tie kegpr, te invit pe forum la vw sa vezi un topic imens, a ajuns la vreo 20 de pagini, cu titlul Campanie anti-PBN, nimeni nu injura pbn si nu ii considera mai nesimtiti decat forumul vw. Si ce sens isi are acea ironie cu passatul tedei? Esti cumva vreun daciot care a tras o viata pentru o astra si ii desconsidera pe cei cu passat? Sper ca nu


Comportament concludent Rolling Eyes . Daciotii care trag o viata pentru o Astra merita tot respectul, o fac pe propriile forte si isi implinesc un vis. Nu inteleg ce e rau in asta. Ironia cu pasatul tedei provine dintr-o convingere probata zilnic prin tot Bucurestiul ... si anume posesorii de pasat se impart in 2 categorii :
a) executivi cu salariu frumos, ingrijiti, la costum, cu masina curata si disciplinati in trafic ( cam 20 % )
b) putzoi de 2 lei, cu creasta si tricouri mulate pe burti, fie samsari fie papagali de bani gata . Am un exemplar care toata vara mi-a scuipat seminte in fata portii , stand la taclale cu tovarasii , cu portbagajul deschis si muzica tare. 2.0 TDI Rolling Eyes ( restul )

In ceea ce priveste masina mea, pretul de catalog a fost 28.000 euro. Si este mult peste a ta, in orice privinta : look, dotari , putere , confort, fiabilitate, calitate. Imi pare rau ca te-ai intzepat cu masina alergata, cu km dati inapoi si cu o gramada de probleme. Poti primi ajutor daca esti civilizat. Sau mai bine vinde-o si "trage-ti" un pasat .. neaparat tdi Wink

PS Inainte sa arunci cu noroi, afla ca si aici exista un thread de gratuitati, afla ca nu o data lumea a mers la Edi in curte sa isi faca diverse la masina ( eu sa schimb un bec in bord, altul sa faca distributia etc ), si discounturi au existat intotdeauna pt membrii forumului .
  • maiandrei

  • Mesaje scrise: 4,711
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2018 B20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Dec 2004

  • Mesaj Privat
si erau si pe-aici unii de faceau diagnoza gratis... dar s-au cam smecherit Wink
  • sabin

  • Mesaje scrise: 199
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2002 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Je & kegpr au pus punctul pe I...la faza cu ajutorul primit de pe forum - eu unul am primit, am primit si discounturi la piese - mentionez ca toate au fost de calitate f buna si sunt f multumit. Nu dau mai multe detalii ca nu sunt la sectiunea publicitate sa-l laud pe X si pe Y, insa "prietene" - mai citeste din cand in cand regulamentul ala - cand ai tu timp - apropo, stai f prost cu rabdarea - 4 zile fara raspuns - - - nu nu nu stai asa 4 ZILE FARA RASPUNS - cine e de vina ca nu ai schimbat numele topicului si ca nu stii sa citesti un butonas amarat

Am editat deoarece am luat discutia de la 0 la citit si am ajuns la concluzia ca raspunsuri ai primit - mai mult sau mai putin satisfacatoare - mai complete sau nu, mai pricepute sau mai nepricepute - astia suntem - de incercat vad ca lumea s-a straduit...sincer nu vad de ce esti atat de revoltat - pt intalniri avem sectiunea Intalnirile Clubului - da de...la VW o fi mai evident pusa, mai frumos aranjata - nu sunt genul care sa ma iau de om fara motiv doar de dragul de a ma lua, dar ce ai spus tu aici nu ma deranjeaza doar pe mine ci pe multa lume. Daca asa te purtai si la VW...no comment
  • 16V

  • Mesaje scrise: 151
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 2000
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Apr 2006

  • Mesaj Privat
sabine,s-ar putea sa ai dreptate. poate e vreun frustrat baiatul asta.
ticule, cand arunci cuvinte de astea gandeste-te ca le arunci in fata tuturor membrilor clubopel. poate om fi noi mai amarati, am vandut dacia si am strans cureaua ca sa ne luam un OPEL dar ramanem fideli. tin sa te anunt ca sunt la a 3-a masina dupa dacia si toate au fost OPEL. pot sa-ti spun pentru cunostintele tale ca sunt cum nu se poate mai multumit.
kegpr stie ce zice despre tedei. e plina tara de aia 80%. probabil si tu te vei incadra in categoria asta in momentul in care te vei "scapa" de vectra, asa cum s-a "scapat" si ala care ti-a vandut-o. cred ca numa de-al dracului iti face nazuri Laughing
si zici ca la vw forum se repara masinile singure Question Laughing
iar pentru cultura ta generala: pe forum cauti un sfat, un ajutor, un gand bun, nu neaparat o rezolvare. daca vrei neaparat o rezolvare din start, ia calea service-ului.
Skip ads

  • Cristi_C

  • Mesaje scrise: 741
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Vectra 2003 z18xe + z12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jan 2006

  • Mesaj Privat
Nenea Ambro,

ai dreptate sunt incult ca am scris "o sa fi" fericit cu un I si nu cu doi. Adevarul e ca am pierdut sirul anilor de cand am facut gramatica in clasa a 7a, si la masterat nu mai fac dictare si nu mai dau lucrari de control la limba romana. Examenul la liceu, bacul si licenta am luat-o pe bani, ca tata e destul de darnic pt fiul sau. Asta e, greseala mea.

Cat despre tine, ma refeream la BIROTICA. Daca ai habar de cuvant, e de bine.

Acuma parca te-ai mai chinuit umpic la scris, dar tot ai niste greseli: dupa orice semn ortografic se lasa spatiu. Asta m-a invatat un prof chel in anu 2 de faculta, dar fraieru nu a vrut sa imi zica si conjugarea verbului A FI. Very Happy

Despre tine... daca esti asa multumit de forumul de VW, unde "voi" sunteti "pelea" si "miezu", ce cauti la noi aici sa ne stresezi cu comparatii? Du-te domle acolo sa te rezolve aia si lasa-ne in pace. Azi am batut recordu la posturi/zi, si chiar fara nici un sens.

Pe mine m-a deranjat comparatia, parca aici am fi niste handicapati. (sper ca am conjucat bine verbul) Embarassed
Cat despre mine, acuma 1 an si ceva cand mi-a picat motorul baietii m-au sustinut in toate felurile, pana si psihic. De-a lungul timpului cand am avut probleme iara baietii au sarit. Si acuma vineri iara m-au ajutat, de data asta chiar "fizic". Piese am primit la pret super ok. Interfata iarasi si mere impecabil si dupa un an. Poate inca nu am ajuns sa "mergem" la mare, munte, gratare sau frectii sociale, dar probabil, candva... cine stie!?! Si apari tu mare ciumeg de pe forumul de VW sa ne critici!

Imi cer scuze colegilor ca m-am agitat poate mai mult decat trebuia, am pe forum 1 an si ceva si am celebrat al 300-lea post din hotel la Bucuresti cu problema de atunci (putine posturi pt 1 an), dar mi s-au parut deplasate afirmatiile lui.

Deci domle Ambra Smile , ia aminte aici, dupa cum tu ai zis:

"pe aici pe forum la voi eu nu mai postez"

si... LASA-NE!!!
  • Ambro

  • Mesaje scrise: 19
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2002 2.0 TDI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Frustrati sunteti voi...in frunte cu ala care spune ca vectraul lui B este peste a mea, om cu prejudecati ca i-a mancat unu seminte in fata curtii si avea passat tdi..doamne saracu de tine..apropo, daca gandeai intelegeai ca am spus 20 d mii fiindca ""vorba vine"", acuma o vecra fiind 13-15 mii, crezi ca ma refeream la pret de catalog? Pai e peste 30 d mii prietene, sau a fost, asa cum a fost si a ta..da tu ce faci..comparipretu vectrei mele de acuma la sh, cu pretul masinii tale noi de acu 7 ani? V-am mai spus, la scandal romanu e primu, vad ca si la lauda. SI nu ma dadeam smeker cu masina de 20 d mii, fiindca nu e nici o smecherie sa ai asha ceva, in conditiile in care eu sunt f tanar, si efectiv am muncit banii astia EU. Smecher iti doresc sa fii tu cu vectraul tau, net superior vectraului meu. VA pup, la revedere PS: Cristi esti un ignorant prost, verde in fata ca sa pricepi!
  • Cristi_C

  • Mesaje scrise: 741
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Vectra 2003 z18xe + z12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jan 2006

  • Mesaj Privat
Mai, sunt prost, dar prietenii ma plac asa cum sunt. Cool Laughing
Verde am primit de la niste femei, e prima oara cand imi da verde un baiat. Si iti zic si tie ce le ziceam si lor (fetelor): lasa ca viitorul suna bine. Wink
  • maiandrei

  • Mesaje scrise: 4,711
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2018 B20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Dec 2004

  • Mesaj Privat
Sentimentul romanesc al isteriei
(text de Mircea Cartarescu)

N-am crezut niciodata in specificul national, in "sentimentul romanesc al fiintei", in tot ceea ce filozofii culturii si psihologii maselor ne-au atribuit ca sa ne distinga de alte popoare. Nu cred ca suntem mai ospitalieri decat altii, mai harnici sau mai hoti. Nu-mi pare nici bine, nici rau ca sunt roman. Uneori regret ca nu m-am nascut elvetian, dar imediat imi aduc aminte ca as fi putut sa ma nasc ugandez. Suntem si noi, romanii, undeva "la mijloc de rau si bun", cum scria Ion Barbu, un neam sub soare, nici prea-prea, nici foarte-foarte. Daca n-am luat nici un premiu Nobel, in schimb am inventat stiloul. Daca zidul ni s-a prabusit peste noapte, ne-am apucat, cuminti, a doua zi sa-l ridicam la loc, si tot e ceva. Am fi putut, in definitiv, sa-l lasam in plata Domnului de zid si sa ne caram cu totii in alta parte...

Cu toate astea, exista ceva specific romanesc, ceva atat de adanc in firea noastra, a celor care traim azi pe acest plai de dor, incat m-as hazarda sa spun ca este insasi esenta "romanismului" in acest moment istoric. Este cercul vicios al isteriei provocate de stres si al stresului provocat de isterie. Dati-mi voie sa fiu, in continuare, mai explicit. Daca traiesti numai in Romania, e posibil sa nu-ti dai seama ca e ceva in neregula cu lumea din jur. Ai culoarea mediului si te misti o data cu el. Esti una cu toti ceilalti. Dar daca te intorci, dupa o vreme indelungata, in tara e cu neputinta sa nu fii izbit de cat de anormala e umanitatea de aici. De cat de chinuiti sunt oamenii si de cat de rai devin din cauza asta. Nu se poate sa nu fii uluit de faptul, de pilda, ca una dintre cele mai raspandite strategii de supravietuire e mitocania agresiva.

In orice tara civilizata oamenii incearca sa-si menajeze nervii cat se poate de mult. Sunt prevenitori unii fata de altii in forme duse aproape pana la caricatura. Si-au dezvoltat zambete sociale si ritualuri de contact care sa elimine, practic, posibilitatea oricaror conflicte. Cand cineva te contrazice, ii zambesti si spui: "We agree to disagree" ("am cazut de acord ca nu suntem de acord"). Cand cineva te calca pe picior, te grabesti sa-ti ceri tu scuze. O ipocrizie blanda si surazatoare te intampina peste tot, ca un balsam care alina toate ranile si satisface toate susceptibilitatile. Aceasta ipocrizie poarta numele de politete si e esentiala pentru fluidizarea substantei sociale. Romanul nu este asa pentru ca nu poate fi, obiectiv, asa. Pentru ca la noi, daca esti bun, esti calcat in picioare.

Sa ne imaginam o tanara care devine vanzatoare. Isi iubeste meseria si isi propune sa fie cat mai draguta si mai serviabila cu clientii. Zambetul profesional, acel zambet care vinde marfa, i se va sterge insa curand de pe fata dupa ce vreo cinci-sase insi ii vor tranti cate-o badaranie sau vor incepe sa urle la ea ca nebunii, chiar din prima zi de lucru. Sunt toate sansele ca dupa o luna de zile zambetul sa-i dispara complet, iar dupa un an sa avem vanzatoarea noastra standard, acra si scarbita, care te repede de nu te vezi. Badaranii de care-am vorbit nu sunt nici ei badarani din nastere. Si ei sunt bieti oameni la care s-a urlat si care-au fost umiliti de cand se stiu. Au devenit scarbosi pentru ca au simtit pe pielea lor ca nu tine sa fii dragut cu ceilalti. Pentru ca, la toate ghiseele, au rezolvat numai urland. Pentru ca doar fiind mitocani au avansat social, calcand peste cei blanzi.

In armata, soldatii sunt extrem de chinuiti "in perioada" de sergentii lor. Cand ajung ei insisi sergenti, ii chinuiesc pe noii recruti si mai abitir. Si tot asa, in toate straturile sociale si la toate nivelurile, romanii isi sunt propriii calai si propriile victime intr-o societate profund alienata psihic, o societate isterica.

Cred ca asta ne distinge, ca romani, in lume, la ora actuala: tensiunea continua la nivelul vietii cotidiene. Starea continua de explozie, care ne provoaca ulcere si atacuri cerebrale. Conflictul generalizat al fiecaruia cu fiecare. Nu vreau sa spun prin asta ca suntem fundamental rai. Fireste, ne-au impins spre asta saracia si lipsa de orizont, carentele de educatie, perplexitatea maselor taranesti dezradacinate si aduse in ghetourile marilor orase. Pot fi si alte explicatii obiective. Dar e inca ceva, mai subtil, mai intunecat in tot acest chimism social. Inraiti de lumea in mijlocul careia traim, cu timpul incepe sa ne placa sa fim rai. Sadismul nostru rabufneste atunci in insulta si obscenitate. Incepem sa ne mandrim cu grobianismul nostru si, exhibitionisti ai moralei, ne dezbracam voluptuos de caracter in aplauzele excitate ale publicului.

Curand, devenim la fel de cinici, la fel de incapabili de a distinge binele de rau ca tarfele, securistii si noii imbogatiti. Ascensiunea (sau doar supravietuirea) noastra sociala e marele premiu castigat cu pretul mitocaniei noastre. Iar cercul acestei nevroze nationale nu ar putea fi spart decat printr-o lunga terapie care, ca orice demers psihanalitic, ar fi lunga, scumpa si cu un rezultat incert. Nu cred ca ne-o putem permite deocamdata.
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR