Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra A
  • ..Loveall..

  • Mesaje scrise: 77
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Vectra 1992 c16nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mai 2010

  • Mesaj Privat
Salutare.AM si eu o nelamurire in legatura cu cutia de viteze la vectra A 1992.Toate vectrele A din cate stiu au celebra cutie F13.Intrebarea mea asa sunt ele proaste din fabricatie sau la orice vectra A musteste si e plina de ulei cutia de viteze? La mine cel putin e plina de ulei pffff.SI nu inteleg cum se masoara nivelu de ulei din cutie si cat trebuie sa intre mai exact in ea?.Stie cineva?
La service mi-a zis ca intra cam 2L,altii spun ca e prea mult 2 l si ca de aia mi-a dat pe afara uleiu.Unii zic ca ar intra mai putin de 1,5 l.Nu mai stiu ce sa mai cred
Skip ads

  • deleted-61307

  • Mesaje scrise: 750
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Mar 2011

  • Mesaj Privat
Daca il golesti pe cel vechi intra 1,9 litri.
Si a mea e murdara rau.
Eu am cutie F16.

Daca completezi uleiul il bagi prin lateral ( cauta "ulei cutie viteze" ) pana incepe sa curga putin. Daca il schimbi desfaci capacul de sub cutie, pui alta garnitura si umpli cu ulei nou. A 2-a varianta e mai buna ca cine stie de cand naiba o fi uleiul ala prin cutie.
  • ionel dobre

  • Mesaje scrise: 291
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2001 z16se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Apr 2010

  • Mesaj Privat
e murdara pt ca sa dus semeringul de la tija care intra ea . acea care face legatura cu timoneria, de aceea curge ulei .de intrat intra2 litri de ulei
  • ..Loveall..

  • Mesaje scrise: 77
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Vectra 1992 c16nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mai 2010

  • Mesaj Privat
si se gaseste semering nou de cumparat?Chiar vreau sa-l fac sa nu mai pierd uleiu.Cutia F15 si F16 banuiesc cas mai gandite si mai bine facute ca F13,nu stiu dar cutiile astea F13 dupa parerea mea sunt "prostut" facute.In fine ce pretentii sa am de la o masina din 1600 toamna......
Skip ads

  • ionel dobre

  • Mesaje scrise: 291
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2001 z16se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Apr 2010

  • Mesaj Privat
nu stiu daca se merita sa schimbi acel semering trebuie data cutia jos nu stiu exact. 20lei litru de ulei si completezi ,parerea mea daca te duce manopera plus piesele 300 lei nu se merita, tu sti mai bine . semering se gaseste daca nu se aduce pe comanda, bafta
  • marian_sro

  • Mesaje scrise: 3,805
  • Locatie: piatra neamt
  • Masina: Vectra 1999 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Apr 2007

  • Mesaj Privat
nu tre sa dai nimic jos.doar capacul de la cautator.acolo ai semering.daca faci o cautare la tutoriale gasesti si cum se schimba si cote si tot.e facut pe o astra f parca dar cutiile sunt a fel.
nu toate vectrele a au f13.doar cele de 1,6. oricum actionarea si problemele sunt la fel la toate.
  • ..Loveall..

  • Mesaje scrise: 77
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Vectra 1992 c16nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mai 2010

  • Mesaj Privat
am gasit acest topic despre uleiu din cutia de viteze

https://www.clubopel.com/viewtopic.php?t=13523

dar tot nu inteleg un aspect.Bun desfac acel surub de langa planetara stanga cu cheie de 13.Daca il desfac am inteles ca incepe sa curga ulei.Intrebarea este si cum imi dau seama care trebuie sa fie nivelul?Intreb asta pt ca mi-e teama sa raman fara ulei in cutie ca am toata cutia plina de ulei
Sa le ia naiba de cutii defectioase f13........
  • nicusor_sef89

  • Mesaje scrise: 270
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Vectra 1992 c16nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Mai 2012

  • Mesaj Privat
inmomentul cand desfaci surubul masina trebuie sa fie dreapta orizontal si in momentul cand il desfaci daca iti curge ulei inseamna ca e prea mult in cutie daca nu iti curge ulei trebuie sa completezi cel mai uzual e cu o seringa pana incepe sa se prelinga usor pe aceea gaura si atunci poyi pune surubul inapoi caci ala e nivelul optim mare grija ce ulei bagi
Skip ads

  • macheta

  • Mesaje scrise: 324
  • Locatie: Alba
  • Masina: Vectra 1995 x16sz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Acolo este nivelul de ulei la acel surub,tot ce curge este in plus.Semeringul se schimba foarte usor,este pe undeva un tutorial.
  • ..Loveall..

  • Mesaje scrise: 77
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Vectra 1992 c16nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mai 2010

  • Mesaj Privat
trebuie sa bag un ulei special de culoare rosie nu?
  • macheta

  • Mesaje scrise: 324
  • Locatie: Alba
  • Masina: Vectra 1995 x16sz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Nu,trebuie ulei de cutie.
  • simona1

  • Mesaje scrise: 40
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Vectra 1994 X16SZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Feb 2015

  • Mesaj Privat
Ajutati-ma va rog.....Imi spune cineva cum face masina cand nu mai are ulei in cutia de viteze?Are cumva si un zgomot ca de huruit?Mai ales cand accelerezi?
Skip ads

  • deleted-61307

  • Mesaje scrise: 750
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Mar 2011

  • Mesaj Privat
Daca huruie nu mai ai ulei indeajuns si s-a stricat si vreun sincron/rulment de prin ea. Cel mai bine te duci cat mai repede sa o desfaca cineva si sa inlocuiasca ce e nevoie + ulei. Altfel risti sa se sparga ceva prin cutie + cutia.
  • simona1

  • Mesaje scrise: 40
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Vectra 1994 X16SZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Feb 2015

  • Mesaj Privat
mersi...am gasit un mecanic batran si a descoperit problema:RULLMENTUL DE LA ROATA DIN STANGA FATA,SI VERIFICA ULEIUL LA CUTIE,insa mai pot merge usor o zi doua.Mersi mult de raspuns.E bine de stiut si pentru altii!
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra A

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR