Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H
  • andrymember

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Moldova
  • Masina: Astra 2006 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Jun 2015

  • Mesaj Privat
Salutare prieteni.
Am o problema cu un Opel Astra H 2006 Z13DTH, cutie viteze manuala.
Deci mai jos o sa scriu simptomele si va rog care s-a mai intilnit cu asa ceva sa imi dea un raspuns.
1. Vibratii usoare in pedala ambreiaj, dispare numai atunci cind merg cu viteza de dupa 30- km/h, dar scoasa din viteza, adica nu este cuplata in viteza, mai dispare si daca apas pedala ambreiaj pina la capat, dar la ralanti atunci cind apas pedala ambreiaj si scot piciorul de pe ambreiaj se schimba putin sunetul motorului si acul de la bord care arata turatii motor umbla asa putin de tot.( apropo, daca misc volanul stinga dreapta sunetul motorului tot putin se schimba)
2. Cind cuplez viteza unu si apas pe accelerator maneta schimbatorului de viteze se misca ( da din cap) inainte si inapoi, adica la accelerare decelerare, dar putin, asa face si cind este cuplata in viteza 5 ( cutie paremise este M20 cu 6 trepte).
3. Daca masina este putin in miscare si vreau sa cuplez treapta unu atunci intra cam greu, remark: numai cind masina este in miscare.
In rest parca totul este ok, in viteze intra foarte bine decit problema din punctul 3, zgomote ziudate nu se aud...
Va rog cine a mai intimpinat probleme de asemenea gen sa lase un mesaj.
Multumesc.
Skip ads

  • john_doe200616

  • Mesaje scrise: 447
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Vectra 1996 X16SZR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Feb 2015

  • Mesaj Privat
Salut,

1. Daca ai servodirectie hidraulica, e normal, parerea mea, sa se schimbe sunetul motorului, trebuie sa actioneze si servodirectia-si la mine la relantiu, cand invart de volan se schimba un pic sunetul motorului.

2. Cred ca in afara de masinile cu cutie automata, la toate masinile se misca nuca schimbatorului in timpul accelerarilor si decelerarilor, la unele fiind mai vizibil, la altele mai putin vizibil.

3. De obicei, am intalnit asta pe diferite marci, in treapta intai intra mai greu daca masina este in mers. Si la mine la Opel, uneori intra greu, uneori intra usor si uneori, pur si simplu nu vrea sa intre.

Spor.
  • andrymember

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Moldova
  • Masina: Astra 2006 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Jun 2015

  • Mesaj Privat
mersi mult john.., totusi nu imi place cum se misca nuca de la cutie de viteze in prima treapta ca nu facea asa de la inceput cind am procurat masina...a aparut acuma o luna...
  • deleted-93144

  • Mesaje scrise: 266
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Apr 2014

  • Mesaj Privat
Nu e normal sa faca asa...e din cauza rulmentilor din cutie, vezi discutia de la cutiile M32. Din cate am inteles se potrivesc rulmenti de la m32 la m20. Si eu am avut joc in treapta1 si in timp a inceput sa faca ca un feon in 3 si 4 si am schimbat rulmenti toti si acum nu mai face. Daca mergi asa o sa inceapa sa faca joc si mai mare si risti sa spargi cutia
Skip ads

  • ath2202

  • Mesaje scrise: 71
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2006 z13dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Aug 2011

  • Mesaj Privat
Simptomele cu bataie usoara in pedala si miscarea schimbatorului le-am avut si eu de la volanta cu masa dubla. Desi la inceput nu se auzea nici un alt zgomot, dupa ceva timp, la ralanti a aparut si o usoara bataie, care mi-a confirmat ca volanta era de vina. Mi-e greu sa cred ca rulmentii din cutie dau bataie in abreiajul calcat...nu prea vad de ce...Cati km are masina? Ai un stil de mers mai sportiv?
  • andrymember

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Moldova
  • Masina: Astra 2006 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Jun 2015

  • Mesaj Privat
Masina are 240000 km, proaspat adusa din Germania...
  • ath2202

  • Mesaje scrise: 71
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2006 z13dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Aug 2011

  • Mesaj Privat
Are ceva kilometri...daca in 300-400 km iti parare si un zgomot unor la inceput, ca o bataie la ralanti, eu as merge pe volanta...este stiut ca volanta cu masa dubla creaza probleme dupa 150-180.000 km. Totusi, ai verificat uleiul in cutie? Daca cutia n-a mers fara ulei, nu ar trebui sa pice rulemntii din ea.
  • andrymember

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Moldova
  • Masina: Astra 2006 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Jun 2015

  • Mesaj Privat
Mda...treb sa pun deja bani deoparte pentru o volanta...Smile
Mersi mult, sper sa nu ma lasa chiar in curind...
Skip ads

  • deleted-93144

  • Mesaje scrise: 266
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Apr 2014

  • Mesaj Privat
Eu vorbeam de punctul 2 cu jocul in schimbator.
  • andrymember

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Moldova
  • Masina: Astra 2006 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Jun 2015

  • Mesaj Privat
Ma gindesc ca daca sa dau jos pentru schimb volanta, deja schimb tot kitul de abreiaj, + pot sa fac si o privire in cutie ca daca vor fi deteriorat vre-un rulment de schimbat si ala sau tot kitul, si ma gindesc ca masina daca are 240000 km atunci s-ar putea si lantul de la distributie de schimbat, parca nu se aude nimik suspect, dar daca ma bag pentru reparatie atunci sa fie reparatie... Smile , dar cind ma gindesc citit bani apoi...nici nu am facut calcul...dar ma ridic la vreo 1000 euro cu tot chiar si mai mult paremise cu manopera..
  • ath2202

  • Mesaje scrise: 71
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2006 z13dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Aug 2011

  • Mesaj Privat
Daca jocul in schimbator (care cred ca este de fapt o vibratie, o bataie) coincide cu bataia din ambreiaj, inseamna ca se misca cutia in tampoanele de fixare. Se poate verifica cu ambreiajul calcat la 40-50% din cursa si cu mana pe schimbatorul de viteza daca bat in acelasi timp...
  • andrymember

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Moldova
  • Masina: Astra 2006 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Jun 2015

  • Mesaj Privat
Nuu, schimbatorul nu vibreaza, dupa cum am mentionat, pun viteza unu, scot piciorul de pe ambreiaj, si deja cind ma joc cu pedala acceleratie, atunci cind apas sa accelerez schimbatorul vine in scaun, daca scot piciorul de pe accelerator, (decelerez) atunci schimbatorul se misca inainte si tot asa, dar numai in viteza unu si putin in viteza 5 face asa, in restul in toate vitezele nu se misca deloc..
Skip ads

  • andrymember

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Moldova
  • Masina: Astra 2006 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Jun 2015

  • Mesaj Privat
iata un video, de pe youtube, uite asa face la mine schimbatorul, fix asa.. http://www.youtube.com/watch?v=XEC7Zfreg2o
  • deleted-93144

  • Mesaje scrise: 266
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Apr 2014

  • Mesaj Privat
Cum am zis mai sus...rulmenti praf...schimba rulmenti sarputea sa te lase cand ti-e lumea mai draga si se ridica costul reparatiei la mai mult decat daca ii faci inainte sa cedeze
  • ath2202

  • Mesaje scrise: 71
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2006 z13dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Aug 2011

  • Mesaj Privat
ok, filmuletul de mai sus este mult mai concludent decat descriera ta Smile)) . Intr-adevar este cu totul altceva decat intelesasem eu cand m-am gandit ca ar fi volanta. In cazul asta se poate exclude volanta, ea da batai si vibratii, dar nu acea miscare a schimbatorului...Este foarte probabil ca, colegul Alexandru.Philip sa aiba dreptate, mai ales daca el a patit-o si a si rezolvat-o.
Eu am patit-o cu volanta, de aia ti-am descris mai sus simptomele, crezand ca si la tine se manifesta la fel. Cred ca poti sa te bucuri, deocamdata, ca pretul la rulmentii din cutie e mai mic decat la kitul ambreiaj cu volanta (cca 2.800-3.000 ron).
  • deleted-93144

  • Mesaje scrise: 266
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Apr 2014

  • Mesaj Privat
Pe mine m-a costat 1000 de lei rulmenti si 900 manopera
  • andrymember

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Moldova
  • Masina: Astra 2006 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Jun 2015

  • Mesaj Privat
incerc ca caut pe la Chisinau ( ca aici locuiesc) vre-un kit de rulmenti, am dat vre-o 2-ua sunete dar pina cind fara rezultat...
  • andrymember

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Moldova
  • Masina: Astra 2006 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Jun 2015

  • Mesaj Privat
Am schimbat rulmentii, acuma e beton. Acuma string niste banuti pentru un kit de ambreiaj, cine stie de unde se poate de cumparat mai eftin, daca imi convine pretul pot sa vin si in romania, principalul sa fie de la Luk kit-ul (volanta, rulment de presiune etc).
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR