Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra F
  • AntonieG

  • Mesaje scrise: 37
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 1993 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Oct 2013

  • Mesaj Privat
Pe forumul dedicat n-am primit raspuns, asa ca incerc si-aici. Am schimbat recent capetele de bara, pivotii si bieletele antiruliu.. Dupa ce am luat masina de la mecanic, am mers la un service pentru reglarea geometriei. Rezultatul este urmatorul:



Cum vi se par valorile?

A doua problema o reprezinta consumul de ulei. Sunt cu vreo 5000km peste limita schimbului. Mea culpa, urmeaza ca peste 2 zile sa-i schimb toate filtrele + uleiul. N-au fost bani pentru asta mai din timp. Totusi, imi mananca foarte mult ulei. Nivelul de pe joja scade de la maxim la minim intr-o luna si putin. Sa fie din cauza uleiului vechi? Am folosit numai ulei GM 10W40. Este nevoie de o segmentare?
Skip ads

  • john_doe200616

  • Mesaje scrise: 447
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Vectra 1996 X16SZR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Feb 2015

  • Mesaj Privat
Buna dimineata,

Pentru partea de reglaj al geometriei rotilor, daca se aplica acelasi rationament ca in cazul analizelor medicale, este intre minim si maxim, deci e OK. Sper totusi sa isi dea cu parerea si un coleg cu ceva experienta din acest punct de vedere.

De consumul de ulei: din pacate, daca zici ca iti consuma atat de mult ulei cred ca nu o sa scapi fara o segmentare. Ai scris ca iti scade de la maxim la minim intr-o luna: cati km faci in aceea luna? E important, ca sa vedem cat de repede iti mananca. Dar banuiesc ca undeva la 1 litru, cred ca atat de diferenta intre min si max pe joja. Cati km are motorul? Te-au uitat daca ai scurgeri?
  • AntonieG

  • Mesaje scrise: 37
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 1993 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Oct 2013

  • Mesaj Privat
Salutare. Fac aproximativ 1400km in intervalul respectiv. E posibil sa exagerez eu putin cu consumul, insa totusi cu siguranta e mai ridicat decat ar trebui; stiu ca aceste motoare sunt cunoscute pentru faptul ca mananca ulei.

Am schimbat garnitura culbutorilor, pentru ca aveam pierderi pe acolo. Am mai observat ca baia de ulei este mereu unsuroasa, insa nu-mi lasa pete in garaj.

Motorul are 220.000 km.
  • deleted-61307

  • Mesaje scrise: 750
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Mar 2011

  • Mesaj Privat
Aceste motoare, care?
Nu ai specificat ce motor ai.
Totusi daca in 2-3000 km iti consuma 1L de ulei e enorm. Motorul ala nu-l mai salvezi decat prin segmentare.
Skip ads

  • john_doe200616

  • Mesaje scrise: 447
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Vectra 1996 X16SZR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Feb 2015

  • Mesaj Privat
C14NZ colegu...are in semnatura...Si eu cred acelasi lucru,trebuie o segmentare daca ii consuma asa de mult...
  • marius_f

  • Mesaje scrise: 552
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 1994 c18nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Foloseste si tu Castrol Magnatec 10-40 w
Este un pic mai scump decat ce folosesti tu, GM, dar eu cred ca se merita, iar daca ne mai zgarcim si la ulei ... nu stiu ce sa mai zic . Mai ales ca este un consumabil care se schimba relativ rar

Stiu ca uleiul Castrol are si un aditiv in el, din fabrica
Eu folosesc Castrol de cand am luat masina, aprox 6 ani, si pot sa iti spun ca intre schimburi completez maxim 500 ml , iar masina are deja pe undeva la 280.000 km si fac in medie cam 1000km pe luna, majoritatea in oras, si nu o menajez cam deloc (trafic intens, caldura, uneori forja ... ) .

Stiu ca este de necrezut, dar chiar nu imi consuma ulei (max 500 ml) . Ma si gandeam, ca daca vreau sa o vand, nu o sa creada nimeni acest lucru, mai ales ca estetic masina nu arata tocmai grozav ...

Asa ca inainte de orice segmentare, incearca totusi un Castrol de care ti-am zis mai sus . Nu este o avere ...
Sper sa nu se considere reclama - incerc doar sa ajut ...

Bafta
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
GM 10W40 tine doar 5,000km , tu cand il schimbi ?
  • AntonieG

  • Mesaje scrise: 37
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 1993 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Oct 2013

  • Mesaj Privat
La 10.000 de km, in mod normal. Am ales GM nu din cauza ca sunt zgarcit la pret, ci din cauza brand-ului. Am comandat deja inca 4L de ulei GM, insa o sa fac schimbul dupa 5000km si o sa folosesc Castrol, dupa cum a recomandat colegul de mai sus. Intre timp, o sa merg la mecanic sa desfac motorul, sa vedem in ce stare sunt segmentii.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra F

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR