Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  • arthurro

  • Mesaje scrise: 832
  • Locatie: Miami Florida
  • Masina: Omega 1996 X20XEV
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Aug 2004

  • Mesaj Privat
Dac a scris:eu ma refeream la placute noi care scartiie imediat dupa montare (era un post chiar deaspra primului meu mesaj in care era vorba de asa ceva), deci nu se refera la 'vibratiile' tale de placute uzate.
PS: sunetul = 'vibratia' aerului Cool



Era o gluma nu trebuie sa o iei personal. Problema cu placutele noi o cunosc si eu. iar gluma nu era pe seama a ceea ce ai spus tu. Eu doar am stilizat un pik Wink . acuma nu te supara.
Skip ads

  • CIRSTEAADI

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Craiova
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jan 2005

  • Mesaj Privat
Ciprian , Slick are dreptate. Aproape 99% sunt placutele duse. Cind ai sa le schimbi vei vedea si semnele care fluiera. Si daca nu ai luat masina noua , ma indoiesc ca are 80000, adica nu cred . Cred ca are undeva spre150000.
  • NiceGuy

  • Mesaje scrise: 92
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Dec 2004

  • Mesaj Privat
sal cam cat ar costa un set de placute pt. astra g pt. fata
  • virgil

  • Mesaje scrise: 273
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mar 2005

  • Mesaj Privat
si un set de spate...
daca stie cineva...
Skip ads

  • NiceGuy

  • Mesaje scrise: 92
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Dec 2004

  • Mesaj Privat
virgile pt ata cam in jur de 1700000 pt spate
  • virgil

  • Mesaje scrise: 273
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mar 2005

  • Mesaj Privat
o sa ma rupa daca sunt terminate... dupa ce am dat o caruta de bani pe turbina si distributie, mai dau si pe placute.... Crying or Very sad
  • dodo_13

  • Mesaje scrise: 4,545
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Cat te-a costat turbina si distributia? De curiozitate...deocamdata
  • virgil

  • Mesaje scrise: 273
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mar 2005

  • Mesaj Privat
550 E - turbosuflanta,
150 E - kit distributie
160 E - manopera
Skip ads

  • DorianY

  • Mesaje scrise: 32
  • Locatie: Roman
  • Masina: Vectra 2002 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Dec 2005

  • Mesaj Privat
La schimbarea bieletelor antiruliu mi s-a spus ca placutele de frana sunt cam gata.
In bord inca nu am primit avertizarea de rigoare.

Mi-am achizitionat un set de placute frana si doresc sa le schimb.
Ca sa fiu mai in tema cu problema am intrebat un mecanic daca trebuie resetat ceva in computerul de bord la schimbarea placutelor.Mi-a spus ca nu.
Altul insa...mi-a spus ca trebuie.

Va rog lamuriti-ma in aceasta problema.

Apoi, ce alte operatii trebuiesc facute, pe langa schimbarea placutelor?

Completare cu lichid...schimbarea lui in totalitate...aerisire...?

Masina e cea din garaj...Vectra C 08/2002 Z18XE
  • eduard33

  • Mesaje scrise: 1,502
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Omega 1997 X20XEV
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Nov 2004

  • Mesaj Privat
DorianY a scris:M
Ca sa fiu mai in tema cu problema am intrebat un mecanic daca trebuie resetat ceva in computerul de bord la schimbarea placutelor.Mi-a spus ca nu.
Altul insa...mi-a spus ca trebuie.
Apoi, ce alte operatii trebuiesc facute, pe langa schimbarea placutelor?
Completare cu lichid...schimbarea lui in totalitate...aerisire...?


salut...din cate stiu eu, nu trebuie resetat nimic in computer atata timp cat inca nu s-a aprins martorul...si nu mai trebuie facuta alta operatiune suplimentara gen "Completare cu lichid...schimbarea lui in totalitate...aerisire"...completarea cu lichid o faci numai daca recipientul cu lichid de frana o cere...dar atunci nu e bine...inseamna ca pierde pe undeva...aerisirea se face la schimbarea lichidului sau pistonaselor/curatarea lor...
toate bune.
  • emmanuel

  • Mesaje scrise: 235
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Feb 2005

  • Mesaj Privat
ai mesaj pe mess ! si computeru il resetezi de la butonul bordului dc zice ceva de service !
  • Octav

  • Mesaje scrise: 245
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jun 2006

  • Mesaj Privat
De ce sa resetezi ceva daca nu ai nimic aprins in bord care sa semnalizeze uzura placutelor????????????? Question
Eu am schimbat placutele ca si tine (fara sa se aprinda ceva in bord) si nu a trebuit resetat nimic. Pur si simplu am desfacut cele 2 suruburi de fixare ale etrierului, am scos placutele vechi, am impins pistonasele, am montat placutele noi si apoi am insurubat suruburile de fixare etrier
Skip ads

  • avlsystems

  • Mesaje scrise: 66
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 2.0 dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jan 2006

  • Mesaj Privat
Nu trebuie resetat nimic.Placutele de frana au niste senzori care indica cand sunt uzati maxim.Eu spre exemplu cand am schimbat placutele de pe fata am rupt din greseala un senzor de placuta si deatunci imi apare un mesaj care spune:Bremsbelag
bafta
  • emmanuel

  • Mesaje scrise: 235
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Feb 2005

  • Mesaj Privat
Eu cu resetarea ma refeream la ::"Insp"
  • racoarea

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jun 2006

  • Mesaj Privat
... masina noua,... 3500 km la bord... deja scartaie placutele...cred (doar pe roata din fatza, stanga)... sa fie uzate? mi s-a parut cam dubios dar dupa ce am citit mai sus, vad ca e foarte posibil sa scartaie si nu neaparat pt ca sunt uzate. Am sunat la GTT sa-mi fac programare la service si cei de acolo mi-au spus ca este oarecum normal sa scartaie daca sunt noi. Eu le-am spus ca zgomotul a aparut pe la 3000 km si nu imediat dupa ce au fost montate (la inceput) si am insistat sa-mi faca programare si sa verifice situatia, asa ca... ramane de vazut care e buba...
  • dodo_13

  • Mesaje scrise: 4,545
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Placutele de ultima generatie au insertii metalice si e normal sa scartaie. Eu mi-am pus discuri si placute sport, in acelasi timp, si pot spune ca scartie din prima zi, din momentul in care incep sa se incalzeasca. Am deja 5000km cu ele si nu s-a schimbat nimic. In schimb, franele sunt fantastice, asa ca putin imi pasa de scartait. Am mers din Nucet pana in Durau si nu am simtit nici o scadere a eficientei franelor, in conditiile unui stil agresiv de condus.

Ma rog, ce vroiam sa zic e ca nu neaparat daca scartie sunt probleme. Pur si simplu placutele noi se fac cu insertii metalice in loc de azbest.

P.S. In cartea de reparatii si intretinere, se recomanda ca discurile sa se schimbe la tot al doilea schimb de placute.
  • popescu iulian

  • Mesaje scrise: 1,400
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Antara 2012 A22DMH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jun 2006

  • Mesaj Privat
CE discuri si placute ai pus si cat au costat?
Vad ca esti din iasi asa ca spune-mi si mie de unde ai luat caci sunt interesat.
  • dodo_13

  • Mesaje scrise: 4,545
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2005

  • Mesaj Privat
La Ruedas. Discurile is vreo 550 RON, iar placutele 190RON. Discurile au gauri, iar placutele sunt mai groase si pline de insertii metalice.
  • nigab

  • Mesaje scrise: 254
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2000 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mar 2006

  • Mesaj Privat
Si eu am schimbat discurile de frana pe fata si placutele si pot sa spun ca si ale mele scartiie chiar daca sunt noi.Dodo,dispui de cascaval frate daca ai dat atatia bani pe discuri si pe placute.Eu nu am dat pe toate cat ai dat tu pe discuri.Am luat discuri pe Zimmerman si placute Ferrodo cu 350 RON toata afacerea si toate astea tot de pe forumul nostru,la sectiunea de publicitate.Asa ca,Iulica, daca vrei preturi bunicele incearca si acolo mai exact la postul deschis de PITI care e super-baiat cu preturi bune, cel putin pentru mine,asa a fost.
  • dodo_13

  • Mesaje scrise: 4,545
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Nu ai vazut mentiunea: sunt discuri si placute sport. Discurile normale, ventilate, erau 360RON, iar placutele erau 120RON. Din pacate, cele normale nu sunt pentru mine. Intr-un an (~25000km) am ovalit si injumatatit discurile (care au fost noi), iar placutele le-am schimbat de doua ori. In plus, nu am fost multumit deloc de faptul ca, dupa cateva franari serioase, aparea fenomenul de "fading". E drept, am avut si ceva probleme cu franele spate, in sensul ca nu prea m-au ajutat, dar chiar si asa, ma astept la mai mult de la un sistem de franare.

Cascaval? Sunt un simplu angajat, un pic cam grabit si poate prea atent cu masina lui. Smile
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR