Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe
  • Adrian910

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jul 2015

  • Mesaj Privat
Am atasat o imagine care explica tot ce s-a intamplat.
Cine credeti ca are dreptate? Avand in vedere ca masina neagra a atins aripa stanga spate a masinii de culoare albastra?

Skip ads

  • iulian1971

  • Mesaje scrise: 7,081
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Dec 2006

  • Mesaj Privat
La cum arata desenul, albastrul taie curba in timp ce negrul e deja in intersectie si nu are spatiu de manevra. Parerea mea.
  • Adrian910

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jul 2015

  • Mesaj Privat
Albastrul taie curba, dar in momentul in care este in intersectie (albastrul) intra si masina neagra fara a se uita in fata, doar in stanga (nici nu stiu cum a vazut canalizarea).



Ultima modificare facuta de Adrian910 la Lun 06 Jul, 2015 11:43 pm
  • iulian1971

  • Mesaje scrise: 7,081
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Dec 2006

  • Mesaj Privat
E dificil sa apreciezi. Ar fi interesant de vazut, daca sunt camere in zona, ce s-a intamplat exact. Unde e intersectia asta ?
Skip ads

  • Adrian910

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jul 2015

  • Mesaj Privat
Am updatat imaginea in comentariul anterior. In fine... treaba este deja rezolvata, dar voiam sa stiu cine avea dreptate. Albastrul a taiat intersectia si negrul a intrat prea mult in ea... deci cam dificil
  • iulian1971

  • Mesaje scrise: 7,081
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Cum s-a rezolvat, concret ?
  • borsy

  • Mesaje scrise: 3,025
  • Locatie: Alba
  • Masina: Insignia 2011 A20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mai 2013

  • Mesaj Privat
Negru are STOP! Deci daca a fost un obstacol si albastru care a venit de pe drumul cu prioritate a fost nevoit sa il ocoleasca, negrul e vinovat, dpmdv.
  • horaa

  • Mesaje scrise: 3,472
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2012 a14net
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2012

  • Mesaj Privat
Si de aceea recomand si inttodeauna am recomandat camera video in masina. 100 de coconei (acum s-au ieftinit, gasiti si la 50-60) americani si aveti un martor tacut.
Skip ads

  • jE

  • Mesaje scrise: 8,457
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
masina neagra e de vina
1- are stop
2- povestea cu ocolit centrul imaginar al intersectiei era in codul rutier din 1900....toamna. S-a scos aia pentru ca daca pe un drum ai masini de pe ambele sensuri care vor sa vireze la stanga intr-o intersectie, se blocheaza reciproc.

si... mutam de la dictuii generale. Tematica de legislatie...
  • Madalin1796

  • Mesaje scrise: 558
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jan 2015

  • Mesaj Privat
Negru e de vina, in scoala am invatat sa nu ocolesc gropile, sa mentin o trasa. Daca mentinea trasa normala nu-l lovea.
  • liberlamare

  • Mesaje scrise: 3,539
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Zafira 2006 1.9 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mai 2007

  • Mesaj Privat
ala ce taie curba, in Romania 90 % din soferi fac asta, lenea e regina, nesimtirea printesa.
  • georgel79

  • Mesaje scrise: 36
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Astra 2003 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Sep 2014

  • Mesaj Privat
masina neagra e de vina ,are stop ,masina albastra putea sa mearga si pe contrasens.
Skip ads

  • jE

  • Mesaje scrise: 8,457
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
liberlamare, scuza-ma, da' vorbesti prostii.
referinta: http://www.exprimarelibera....-al-intersectiei/
Ala albastru a circulat, corect, ocolind centrul imaginar al intersectiei prin stanga. Taiatul curbei se refera la o cu totul alta manevra.
Ala negru e vinovat de producerea accidentului pentru neacordare de prioritate. El are obligatia sa se opreasca si sa cedeze trecerea tuturor masinilor care circula pe drumul principal. Nu iesi asa, ca oaia. Nu te asiguri numai din stanga. Daca din dreapta vine unul intr-o depasire? Ca e linie intrerupta in poza.
  • T.ion

  • Mesaje scrise: 3,454
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Zafira 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Feb 2014

  • Mesaj Privat
Eu sunt de aceeasi parere cu @liberlamare intr-o anumita masura | albastru nu a procedat corect la virajul la stanga.
Doar daca pe aliniament din sens opus venea alt autovehicul care facea stanga | atunci avea o scuza.
http://www.youtube.com/watch?v=REFU5paclPw [/youtube]

Art. 110. – (1) ÃŽn situaþiile în care existã benzi speciale pentru executarea manevrei, schimbarea
direcþiei de deplasare se face prin stânga centrului imaginar al intersecþiei, iar dacã existã un marcaj
de ghidare
, cu respectarea semnificaþiei acestuia.
(2) Schimbarea direcþiei de mers spre stânga, în cazul autovehiculelor care intrã într-o intersecþie
circulând pe acelaºi drum în aliniament, dar din sensuri opuse, se efectueazã prin stânga centrului
intersecþiei, fãrã intersectarea traiectoriei acestora.

(3) Amenajãrile rutiere sau obstacolele din zona medianã a pãrþii carosabile se ocolesc prin partea
dreaptã.

Zona mediana – zona care imparte cele doua sensuri de circulatie.
Drumul în aliniament - este drumul în linie dreaptã.
https://permis2012.wordpress...-1-drumul-public/

1| Care este "banda speciala" - eu nu o vad in cazul dat.
2| "marcaj de ghidare" - si acesta lipseste in cazul dat
3| "Schimbarea direcþiei de mers spre stânga," "Prin stânga centrului intersecþiei" se aplic numai " în cazul autovehiculelor care intrã într-o intersecþie circulând pe acelaºi drum în aliniament, dar din sensuri opuse" - nu se aplica in cazul dat.
4| "(3) Amenajãrile rutiere sau obstacolele din zona medianã a pãrþii carosabile se ocolesc prin partea
dreaptã." - deci acesta se aplica in cazul nostru pentru autoturismul Albastru.

Negru nu a respectat semnul de circulatie - "Stop" - Oprire
Conducãtorul vehiculului este obligat sã opreascã în locul cu vizibilitate maximã,
indiferent dacã pe drumul prioritar circulã sau nu, alte vehicule.
În cazul în care indicatorul rutier este însotit de un marcaj transversal, conducãtorul vehiculului este obligat sã opreascã înainte de linia orizontalã continuã.

Daca era un chestionare - care se spune care intra primul in intersectie. | deci negru era vinovat.
Albastru - a facut greseala ca a ocolit centrul imaginar prin stânga centrului
intersecþiei.

Concluzie:
Dupa mine amandoi sunt vinovati ca nu au condus preventiv.
Dupa politie negru venea dupa un drum fara prioritate deci trebuia sa astepte.
Stiu nu toti asteptam vedem ca este liber sensul spre stanga si intram.
Deduc ca nu venea nici o masina din stanga lui negru de a intrat in intersectie | albastru nu are scuza de ce a ocolit "prin stânga centrului intersecþiei"

Sa punem problema altfel daca albastru respecta punctul 3 cazul dat mai exista? - dupa mine "nu" pentru ca exista spatiu suficent de manevra pentru negru.
Si cred ca politia sa luat de cel cu albastru - nu a condus preventiv si el a fost cauza.

Sper ca am fost, suficient de impartial.
O inversare de roluri se impune pentru a intelege mai bine cazul dat.
Stiu mai este si groapa.


Ultima modificare facuta de T.ion la Mie 08 Jul, 2015 11:26 am, modificat de 11 ori in total
  • horaa

  • Mesaje scrise: 3,472
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2012 a14net
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2012

  • Mesaj Privat
Sa dam un caz ipotetic foarte des intalnit in romania:
Iesi de pe o strada cu sens unic pe o alta strada cu sens unic la stanga (sa zicem) dar tu ai un cedeaza. Intri frumos si vine unul pe contrasens din stanga (tu te asiguri din dreapta deoarece e sens unic, nu ar avea ce cauta pe contrasens nimeni). Cui i se suspenda permisul? Tie sau aluia ca a mers pe contrasesns? Ei bine tie, dar asta doar datorita cretelor de la militie.
@jE - Ocolirea centrului imaginar prin stanga se face atunci cand se intalnesc 2 masini de pe strazi adiacente si amandoua vireaza stanga.
Bafta la reparat masina.
  • T.ion

  • Mesaje scrise: 3,454
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Zafira 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Feb 2014

  • Mesaj Privat
@jE - Ocolirea centrului imaginar prin stanga se face atunci cand se intalnesc 2 masini de pe strazi adiacente si amandoua vireaza stanga.

Se aplica - si la intersectile cu un singur semafor pe sens daca cei doi fac stanga si au verde (Tot asa fata in fata)

Banuiesc ca te referi la semnificatia semnului cedeazã trecerea.
Eu nu vad prioritatea celui care circula pe contrasens pe o strada cu sens unic.
De unde stie politistul 100% ca nu sa asigurat cel cu cedeaza trecerea are probe?

Cedeazã trecerea
Acest indicator rutier se întâlnește pe drumul public fãrã prioritate, la intersecția cu un drum public prioritar. Conducãtorul auto este obligat sã reducã viteza, iar dacã pe drumul prioritar circulã alte vehicule, este obligat sã opreascã și sã le acorde prioritate.

Dezvolta de ce ar crede Politia pe cel care vine din stanga pe "contrasesns" daca este sens unic - mergea cu spatele 50m?

"Ei bine tie, dar asta doar datorita cretelor de la militie." - nu sunt de acord cu tine aici. - nu spun ca Politisti sunt sfinti depinde peste cine da-i, in mare parte fac ca ei si nu dupa lege.
De ce ar crede pe unul care nu respecta semnele de circulatie si l-ar amenda pe cel care le respecta?
  • horaa

  • Mesaje scrise: 3,472
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2012 a14net
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2012

  • Mesaj Privat
Sa explic mai bine. Nici vorba sa mearga cu spatele, ci sa intre pur si simplu pe sens interzis si sa isi continue drumul ca voda prin loboda.
De ce zic ca respectivul cap de creta va spune ca cel de pe cedeaza este vinovat? Conform legislatiei, la indicatorul cedeaza, trebuie sa te asiguri din ambele parti, si stanga si dreapta, chiar daca esti pe sens unic si sa acorzi prioritate tuturor. Stiu, suna stupid dar asa este + ca militienii nu vor sa se complice, asa ca iti da tie (cel de pe cedeaza) 100% vinovatie + suspendare de permis. Ca vei castiga la curtile mai inalte din afara tarii este partea a doua, rasfoiti internetul, sunt destule cazuri.
Si o mica dovada.
http://www.loganclub.ro/for...1&postcount=9
  • T.ion

  • Mesaje scrise: 3,454
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Zafira 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Feb 2014

  • Mesaj Privat
Eu ce am obervat ca ii da dreptate celui care are are masina mai sifonata - costuri reparatie mai mari.
Din ce am povestit cu colegii serviciu, care au avut probleme de genul acesta.

Si cum cred ca fie care instructor va spus - chiar daca stii ca ai prioritate este bine sa te asiguri, nu stii peste cine da-i in trafic.
Nu GATA eu am prioritate nu ma poate opri nimeni - Oare asa sa fie?
Bine sunt situatii limita care nu pot fi evitate, daca se poate este bine sa fie evitate...


O intrebare pentru @Adrian910
Care a fost mai sifonata (pagube mai mari) masina albastra sau neagra.
  • borsy

  • Mesaje scrise: 3,025
  • Locatie: Alba
  • Masina: Insignia 2011 A20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mai 2013

  • Mesaj Privat
Atata despicat firul in patru cand e atat de simpla treaba. Prietene, ai Stop da, atunci respecta indicatorul, restul e can-can.
  • horaa

  • Mesaje scrise: 3,472
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2012 a14net
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2012

  • Mesaj Privat
@borsy - Nu ai priceput nimic.
Uite na: am stop, opresc, ma asigur, si in secunda urmatoare vine unul pe interzis cu 100 de km/h, succes nene. Argumentul tau cade. Intr-o tara straina cu apa potabila la robinet se analizeaza si dinamica accidentului, nu doar litera din legislatie. Conform celor spuse mai sus, eu pot intra pe o artera autostrazii pe contrasens, tu cand intri pe autostrada ai mai mult ca sigur un cedeaza, ei bine in acest caz eu intru in tine, tu ramai fara permis si iti repari masina, eu imi iau amenda 2 puncte. Ti se pare corect?
O doara ai cedeaza nu? Este obligatia ta sa te asiguri ca nu vine vreun cretin pe interzis sau vreunul ce zboara pe sus si aterizeaza pe tine.
Nu stiu cum sa apara geotagul in postare asa ca dau link-ul scurt, poate rezolva un admin. https://goo.gl/maps/wYADm
Skip ads

  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR