Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe
  • Adrian910

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jul 2015

  • Mesaj Privat
masina albastra a avut pagube semnificative pe langa cea neagra, aceasta din urma s-a ales doar cu niste zgarieturi minore.
Skip ads

  • borsy

  • Mesaje scrise: 3,025
  • Locatie: Alba
  • Masina: Insignia 2011 A20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mai 2013

  • Mesaj Privat
horaa a scris:@borsy - Nu ai priceput nimic.
Uite na: am stop, opresc, ma asigur, si in secunda urmatoare vine unul pe interzis cu 100 de km/h, succes nene. Argumentul tau cade. Intr-o tara straina cu apa potabila la robinet se analizeaza si dinamica accidentului, nu doar litera din legislatie. Conform celor spuse mai sus, eu pot intra pe o artera autostrazii pe contrasens, tu cand intri pe autostrada ai mai mult ca sigur un cedeaza, ei bine in acest caz eu intru in tine, tu ramai fara permis si iti repari masina, eu imi iau amenda 2 puncte. Ti se pare corect?
O doara ai cedeaza nu? Este obligatia ta sa te asiguri ca nu vine vreun cretin pe interzis sau vreunul ce zboara pe sus si aterizeaza pe tine.
Nu stiu cum sa apara geotagul in postare asa ca dau link-ul scurt, poate rezolva un admin. https://goo.gl/maps/wYADm


Uite na, ghinion, nu stiu cine nu a inteles. Ce ma intereseaza cel ce circula pe interzis. Am indicator, ma asigur, sunt atent. Atata timp cat legea spune ca ti se suspenda dreptul de a conduce pentru neacordare de prioritare, si nu pentru faptul ca mergi pe interzis (in acest caz ti se acorda doar amenda) aia e. Ca e cretina legea, e cu totul altceva. In acest topic vorbim de faptul ca masina neagra trebuia sa stea pe curu ei pentru ca masina albastra venea de pe drumul cu prioritate, punct.

Sunt satul de nesimtitii care ocupa jumatate de banda ca sa iasa el de pe drumul fara prioritate si ma obliga pe mine sa opresc sau sa merg pe contrasens sa il evit. Ai STOP sau cedeaza trecerea, cedeaza prietene, asta e legea, buna rea, toti o respectam.
  • T.ion

  • Mesaje scrise: 3,454
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Zafira 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Feb 2014

  • Mesaj Privat
@borsy
Daca sunt 10 masini si circula pe drumul cu prioritate (ca in cazul dat) si toti fac stanga si tu ai Stop ca in cazul dat si pe banda care vrei sa intri spre dreapta, nu circula nici o masina - sa inteleg ca ii astepti pe toti 10 sa faca stanga - eu unul nu te cred.
  • borsy

  • Mesaje scrise: 3,025
  • Locatie: Alba
  • Masina: Insignia 2011 A20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mai 2013

  • Mesaj Privat
Depinde. Daca vad ca a semnalizat din timp si a incetinit, cu intentia de a face stanga, nu astept, in sens contrar stau in banca mea. Dar daca se intampla ceva, eu sunt vinovat. Nu zic ca sunt sfant si nu am facut si eu, dar.......
Skip ads

  • kosfunny

  • Mesaje scrise: 271
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Sintra 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Aug 2007

  • Mesaj Privat
NEGRUL e vinovat !
Restul sunt basme .

Albastrul putea veni si pe contrasens si in zig-zag . Cand ai STOP ai obligatia sa te asiguri corespunzator si din stanga si din dreapta !
  • T.ion

  • Mesaje scrise: 3,454
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Zafira 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Feb 2014

  • Mesaj Privat
Corect sunt de acord cu tine, de unde stiu eu ca cel albastru nu avea 200km/h, sau daca era o curba in zona
Te rog sa raspunzi si tu la basmul de mai sus, sa inteleg ca tu astepti 10 masini sa faca stanga.
Sa inteleg ca tu il respecti legea intotdeauna la virgula, nici pe tine nu te cred.

@Adrian910
Poti pune locatia intersectiei sa vedem si noi, semne curbe etc... | Google Maps daca se poate.


Cazurile in trafic care ma enerveaza cel mai tare.
Cand eu merg me banda mea si cel de pe sens opus are masina in fata oprita pe jumate de banda si el trece Tata, si eu sa ii fac loc, pentru ca el are masina mai mare - unde este legea aici. (mai avem de lucrat la mentalitate poate peste 100 de ani.)
De acestia care taie curbele... nu mai spun sunt un pericol in trafic... sau care ies din banda din seni in depesire, doar pentru ca au masina puternica au impresia ca pot conduce oricum...

Asa ca in romania daca nu ai grija tu de tine, nu are nimeni.
  • kosfunny

  • Mesaje scrise: 271
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Sintra 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Daca avea 200 km / h vinovat e tot cel care nu da prioritate. Cand trebuie sa sa dai prioritate trebuie sa estimezi si viteza de deplasare al celui care vine pe prioritate .
  • Madalin1796

  • Mesaje scrise: 558
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jan 2015

  • Mesaj Privat
T.ion a scris:
Cand eu merg me banda mea si cel de pe sens opus are masina in fata oprita pe jumate de banda si el trece Tata, si eu sa ii fac loc, pentru ca el are masina mai mare - unde este legea aici. (mai avem de lucrat la mentalitate poate peste 100 de ani.).


Cine te pune sa-i faci loc? Te dai jos, ii faci o poza si astepti melteanul sa dea cu spatele.
Skip ads

  • T.ion

  • Mesaje scrise: 3,454
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Zafira 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Feb 2014

  • Mesaj Privat
Poate de pe lumea cealanta sa mai fac poza - cu poza rezolv ceva, eu nu prea cred.
La cate accidente sunt in zona aceea prefer sa imi ascult instinctul.
  • horaa

  • Mesaje scrise: 3,472
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2012 a14net
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2012

  • Mesaj Privat
Si ce rezolvi cu poza? Pana faci tu o poza te ia celalalt sofer prin palmesti... Si da kosfunny, daca mergk cu 200 de km/h crede-ma ca vei iesj vinovat. Au fost cateva cazuri pe la tv...
  • T.ion

  • Mesaje scrise: 3,454
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Zafira 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Feb 2014

  • Mesaj Privat
De TIR-uri nu mai spun parca ei sunt proprietari pe drum... "fa-mi loc ca sunt mare" - poti sa spui ceva... mergi si iti vezi de treaba...

Macar ma ajuta si masinuta in situatii de evitat - dupa mine are stabilitate buna la drum, in viraje, in miscari bruste - daca avea motor 1.8 era si mai bine.
in situatii din acestea prietenul meu este acceleratia, directia, si frana - mai mult acceleratia si directia m-au scos din multe situatii.

Si ma opresc aici.
  • diablo46

  • Mesaje scrise: 174
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011 A14XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jan 2015

  • Mesaj Privat
Negru vinovat.
1. Avea stop....intr-o intersectie cu stop...daca se intampla orice incident este vinovat cel care avea stop
2. Ai lovit cu fata, daca conduceai preventiv....vedeai ce este in fata ta.
Skip ads

  • kosfunny

  • Mesaje scrise: 271
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Sintra 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Aug 2007

  • Mesaj Privat
horaa a scris:Si ce rezolvi cu poza? Pana faci tu o poza te ia celalalt sofer prin palmesti... Si da kosfunny, daca mergk cu 200 de km/h crede-ma ca vei iesj vinovat. Au fost cateva cazuri pe la tv...


Obligatia de a ceda trecerea nu este una relativa , nu ai obligatia de a te asigura daca vine sau nu o masina pe drumul cu prioritate si ai obligatia sa estimezi corect daca poti patrunde in intersectie fara a-l determina pe cel care circula pe prioritate sa isi modifice brusc viteza de deplasare sau directia . In codul rutier nu scrie ca ai obligatia sa cedezi trecerea vehiculelor care circula cu viteza regulamentara iar celorlalte nu.
Multe din situatiile de genul asta se intalnesc la accidentele cu motociclisti pentru ca ei circula cu viteza mare si au demaraje puternice . Si crede-ma ca nu sunt scosi vinovati !

Cazurile de la TV nu sunt edificatoare , eu sunt satul de pareri proste expuse in media de pseudo-profesionisti. Trebuie sa ne raportam eventual la cazurile din instanta !
Skip ads

  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR