Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • marius radu

  • Mesaje scrise: 429
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Sep 2004

  • Mesaj Privat
1. Probabil un nr. de telefon cu "prepaid"
2. Adresa de e-mail pe yahoo -> de obicei firmele serioase nu au adrese pe yahoo.
Skip ads

  • farte

  • Mesaje scrise: 114
  • Locatie: Maramures
  • Masina: Kadett 1990 16SV
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Merci Zafirule,tocmai pt. ca au adresa intr-un bloc am postat faza cu "aruncatul ochiului"
Ma gandeam ca poate sta cineva din voi prin zona,sau daca aveti timp si nu sunt impertinent sa treceti careva sa vedeti ce e cu angajarile.
Oricum daca ma ajutati n-o sa raman dator,poate am noroc si cand vin in CAPITALA la interviu aduc o palinca de Maramures!!!(la o intalnire de a voastra de la Polivalenta)
  • sabin

  • Mesaje scrise: 199
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2002 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jul 2006

  • Mesaj Privat
duamne duamne dumane - eu unul stiu cum e palinca de acolo Very HappyVery HappyVery Happy te asteptam cu bratele deschise - eu unul nu am incredere in firma respectiva -
  • ktapet

  • Mesaje scrise: 485
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Zafira 2007 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mai 2005

  • Mesaj Privat
am sunat si am vorbit cu dra respectiva, din pacate nu am stiut in ce fel de mina ai lucrat tu @farte asa ca eu i-am zis ca am lucrat intr-una de carbune si pe mine a zis ca ma trimite in cehia cu 800, 1000 eur plus cazare si o masa parca gratuite. plecarea se face din arad dar cand am intreabat-o cat dureaza din momentul depunerii actelor pana plec a zis ca deocamdata patronul e plecat din tara ca sa rezolve cu cazarea si nu poate sa-mi spuna. de asemeni am mai intrebat cati bani trebuie sa le dau si a zis ca banii ei si-i iau sub forma de comision din primul meu salar de acolo, deci inainte nimik, decat ca imi trebuie o asigurare medicala de 300.000 lei. de asemeni am mai intrebat si daca au mai trimis si alti muncitori in strainatate si a zis ca da in croatia si franta. am intrebat si de cand au inceput treaba si a zis ca de anul trecut, deci asa cred ca s-ar explica de ce nu au inca bilanturi depuse.
din cate stiu eu cei care intermediaza astfel de contracte a trebui sa aiba niste aprobari de la ministerul muncii si cred ca aia de la minister ar trebui sa stie de existenta lor. practic, daca nu-ti cer bani inainte de unde ar mai putea veni teapa? ar mai putea veni dinspre drepturile pe care o sa le ai tu acolo ca muncitor; adica sa nu te munceasca aia ca pe hotii de cai si la sfarsit sa zica ca nu ai respectat nu stiu ce parte din contract si sa-ti dea papucii. eu zic sa iei un nr. de la ministerul muncii si sa vorbesti cu ei despre cum trebuie sa arate un contract de munca in strainatate si despre ce drepturi ai.

le:
citeste aici: http://www.omfm.ro/dms/deta...l.php?recordID=95

lle: MARE Ciprian Cosmin
0262 227821int.121, mm_eures@ajofm.anofm.ro
asta este consilierul EURES din maramures pe care ar trebui sa-l vizitezi (sau sa-l sunni, mai bine sa va intalniti) si sa discuti cu el despre intentia ta de a lucra in strainatate. mie unul imi inspira mai multa incredere cehia decat croatia.


Ultima modificare facuta de ktapet la Vin 23 Mar, 2007 3:01 pm
Skip ads

  • l_stoian79

  • Mesaje scrise: 602
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Astra 2006 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mai 2006

  • Mesaj Privat
posibil sa aiba activitate doar din 2006 si atunci sa nu apara nici un bilant depus...
  • farte

  • Mesaje scrise: 114
  • Locatie: Maramures
  • Masina: Kadett 1990 16SV
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Rezolvat problema!
Se poate inchide topicull!
Multumesc celor ce mi-au raspuns!
  • sabothor

  • Mesaje scrise: 403
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Feb 2007

  • Mesaj Privat
Farte, ne poti da mai multe detalii? Cum ai rezolvat-o?

Stima!

Adrian
  • Vios40

  • Mesaje scrise: 409
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Rekord 1987 2.3D LS
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Apr 2007

  • Mesaj Privat
Nu promit dar am sa intreb in zona ta cum sta cu rata somajului oricum am sa urmaresc acest subiect si nu stiu daca te poate ajuta cu ceva dar iti doresc multa bafta omule!Smile
Skip ads

  • farte

  • Mesaje scrise: 114
  • Locatie: Maramures
  • Masina: Kadett 1990 16SV
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Multumesc Vios40 de incurajari,iar tie Adrian(Sabothor) in mod deosebit.Fara sa ma cunosti,decat virtual ma-i incurajat cum multi din prietenii pe care ii am n-au facut-o.Ferice de mama care te-a nascut si te-a educat(prietene ai un loc in inima mea,nu ma feresc sa spun lucruri adevarate)
Oamenii pe care ii ai ca prieteni pot sa fie mandri ca te cunosc!
Cat despre job, am bunghit-o astfel:
Fostul meu rector de la facultate mi-a oferit un post de operator de interviu la GALLUP ROMANIA,munca care imi asig. un minim necesar mie si fam. mele
(cred ca institutia este de incredere?)-baietii din Bucuresti -ce spune-ti?
Nu este o munca pt. care m-am pregatit ,dar decat nimic(invat din mers,desi e cam greu la varsta asta)!
In rest, bafta tuturor celor ce mi-au scris!
  • Vios40

  • Mesaje scrise: 409
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Rekord 1987 2.3D LS
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Apr 2007

  • Mesaj Privat
Faptul ca ai rezolvat temporar problema ta a fost prima veste buna in ac easta zi si daca tin cont ca este dimineatza inseamna ca este o zi buna. Daca vrei sa afli mai multe de Gallup Organization copiaza acest link: http://www.gallup.ro/download/Istoric_Gallup.pdf si click. pentru varianta romana este website-ul http://www.gallup.ro/, ambele intr-o fereastra noua de web. Cool. Oricum nu te baza numai pe aceasta sau mai precis incearca sa stabilesti si a doua oportunitate. Oricum bafta si poate cand ajung la varul meu in Baia Mare ne putem intalni. Respect Amigo!. Smile



Ultima modificare facuta de Vios40 la Mar 05 Jun, 2007 8:34 pm
  • farte

  • Mesaje scrise: 114
  • Locatie: Maramures
  • Masina: Kadett 1990 16SV
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Te astept Vios40!
  • farte

  • Mesaje scrise: 114
  • Locatie: Maramures
  • Masina: Kadett 1990 16SV
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Redeschid din nou discutia asta nu pt. mine ci mai mult pt. cei care doresc sa plece la munca in strainatate!
Aveti mare grija cu ce firma plecati si mai ales ce semnati!
Asa cum am spus din discutiile anterioare,mi-am depus actele pt. plecarea la munca in Croatia la o firma din Bucuresti.Saptamana trecuta ma suna patronul,si-mi spune ca proiectul cu Croatia a cazut si daca nu vreau sa plec in Slovacia,tot la mina,dar de carbune(mult mai periculoasa decat una de neferoase)
L-am intrebat pe cati bani se pleaca si acesta mi-a spus ca pe 750-800 de euro. Urmatoarea mea intrebare a fost 800 euo NET si acesta a spus DA!
Am plecat in data de 27.05 din Arad spre Slovacia(loc. PRIEVIDZA) circa 30 de oameni din aproape toate colturile tarii(Anina,Valea Jiului,Iasi,Braila,Tulcea,Deva)
Ajunsi acolo,ne-am cazat(conditii destul de acceptabile) si spre surprinderea noastra ne-am intalnit cu alti romani care plecasera de 2 luni acolo si munceau tot la aceiasi mina.Prima intrebare a fost cat castiga si acestia ne-au spus ca 1000 de coroane pe schimb(1 SK=32 euro) dar ca muncesc 24 de zile pe luna.Facand un calcul simplu rezulta aprox. 750 euro,dar spre stupoarea noastra am aflat ca acestia erau BRUT si ca erau impozabili!
Impozit+CAS+CASS=33%(in Slovacia)
Deci dupa o luna de lucru in mina de carbune si dupa ce plateam comisionul de 25% firmei de intermediere ramaneam cu 300 de euro(comisionul se platea doar prima luna si smecherul il calcula din salariul brut nu din cel net)
A doua zi a urmat scandalul de rigoare in care i-am bagat ceva in stomac dar prin gura,la care individul senin,a spus ca o sa vada el cum ajungem acasa!La telefon smecherul a spus ca nu e nevoie sa avem bani la noi,ca firma ne da un avans de instalare,bla... bla...!
Noroc ca am fost prevazator si aveam la mine 150 de euro(in situatia mea mai erau 4 oameni)Ne-am luat toti 4 bagajele si ura si la gara!Va dati seama fara sa cunoastem limba,doar un pic de engleza,sa pleci la drum.In fine ajunsi la gara,ne-am facut cumva intelesi,si ne-am luat bilete spre Arad,1 bilet era 40 de euro,si pe cai!Pana am ajuns la Arad am schimbat 5 trenuri(3 pe slovacia si 2 pe Ungaria)Norocul meu este ca am nevasta unguroaica si stiu binisor ungureste,ca am reusit sa prindem legaturile pe Ungaria la fix.Daca nu stiam, in gara din Budapesta eram pierduti asa aglomeratie este.
Si inca ceva:comisionul de instalare era de 1000 de SK,iar biletul de tren pana in Arad este de 1400 de SK(cat sa nu ai bani sa te intorci acasa!)
Si acum dupa ce v-am povestit toate peripetiile mele am o singura intrebare:Cum pot sa-l "frig" pe individul asta?
@JE
Aproape aveai dreptate ca o sa trebuiasca sa faceti cheta sa ma repatriati!
Noroc ca m-am dus cu bani la mine!
Skip ads

  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
@farte, preferam sa fiu fooooooooarte departe de adevar Sad
  • Vios40

  • Mesaje scrise: 409
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Rekord 1987 2.3D LS
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Apr 2007

  • Mesaj Privat
In fapt din cauza acestor mici "diferente" intre clauzele explicate in tara si realitatea de la fata locului s-a infiintat Biroul Ocupari Fortei de Munca in Strainatate la Ministerul Munci, tot acolo este si Departamentul de Abuzuri.

La acest link http://www.omfm.ro/w3c/index.php poti sa-ti spui of-ul si tot aici poti sa-ti cauti o sansa. Succes! Very Happy



Ultima modificare facuta de Vios40 la Mar 05 Jun, 2007 8:35 pm, modificat de 4 ori in total
  • sabothor

  • Mesaje scrise: 403
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Feb 2007

  • Mesaj Privat
Spune-mi te rog ca nu e adevarat! Orice chestie legata de romania, in afara granitelor ei, pute! De ce? In ce tara traim? SadSadSad

Farte, ai incercat toate posibilitatile si variantele de munca pe plan local sau judetean? Oamenii din zona de Nord eu o altfel de mentalitate fata de noi, spre exemplu, din Sud si ma refer la faptul ca sunt mult mai deschisi si mai intelegatori. Incearca totusi sa gasesti ceva pe plan local. Stii cum e .. painea si muma iti sunt tot acasa.

Totodata tu ai un alt mare avantaj - Internetul - care te poate scuti de deplasari inutile cu CV-ul in mana. Ai incercat si varianta crearii unui cont la un site re recrutari? (si sunt o gramada, iti pot da pm daca vrei cu unele din ele)

Stima si imi pare foarte rau ca nu ai rezolvat nimik concret pana acum!

Adrian
  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Nu are legatura DIRECTA cu toicul asta, dar va rog sa acceptati un sfat dezinteresat... Rolling Eyes
Daca veti merge sub orice forma sa munciti "afara" nu acceptati decat la "localnici adevarati" si NUMAI cu acte...
De exemplu, daca te duci mecanic auto la nemti, NU incerca la garaje de rusi, turci sau romani, vei primi un salariu demn de Siberia, vei fi aparat ca un muncitor din Asia Mica si ti se va trage teapa ca la Romanika... Exclamation
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR