Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • sorin4752

  • Mesaje scrise: 62
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 z19dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Jan 2006

  • Mesaj Privat
M-am uitat pe mobile.de si am vazut ca la banii pe care i-as lua pe astra mea mi-as putea lua o laguna combi 2003 -2004
m-am uitat la diesel , motorul de 120CP, sase viteze, cu destule optiuni:Piele, ABS. ASR- esp, 6- 8 AIRBAGURI, erau si ceva cu NAVI,
cd cu 4 - 8 boxe, computer bord, senzor presiune pneuri.... si alte gadgeturi.

mi se cam strange inima ca e RENAULT..... stiu ce se spune ca sunt cam proaste... piese scumpe..

Cu astra mea n-am avut probleme dar ma gandeam sa o schimb, Passat nu vreau!!!!, asa ca ma gandeam la Laguna !!



Astept pareri!
Skip ads

  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Becul de la far se schimba la garaj... Razz
  • 16V

  • Mesaje scrise: 151
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 2000
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Apr 2006

  • Mesaj Privat
sfatul meu sa e ramai pe astra, sau macar pe o masina deutsch. am un prieten cu laguna 2001, full, 120.000km, luata de noua si schimba telescoapele la ea in garantie. acum i-a cazut si catalizatorul. nu stiu ce ai tu cu passat-ul dar bate la c.. laguna.
  • MCL2k6

  • Mesaje scrise: 172
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Insignia 2018 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Am un coleg de servici care lucra la o firma care producea electronice pentru masini. Esp. pentru Renault si Opel. A zis el ca Laguna avea f. f. multe probleme cu electronica, si costa ceva bani sa le repari.
Daca vrei neaparat sa scapi de Astra, atunci uita-te dupa niste Vectre B de prin 2000-2002. Chiar ieri am vazut una cu motor de 2L pe benzina din 2001 si costa in jur de 5000Eur parca (nu sunt sigur). Era de la un batran, care nu prea umbla cu ea, si se vedea ca avea mare grija de masina (totusi pozele-s poze...)
Skip ads

  • DB77AAA

  • Mesaje scrise: 6,715
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH 200CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2007

  • Mesaj Privat
atentie la site-uri gen mobile.de, adica una ti se prezinta, te duci acolo si observi ca este cu totul altceva

laguna is ceva mai slabe ca fiabilitate decat opel asa ca

multe elctronice de calitate slaba, inseamna ca o sa o repari mai des si piese si manopera la reteaua renault, trebuie sa fi patron si sa dispui de ceva capital sa o poti repara

deci laguna mai putin fiabila decat altele nemtesti, dar totusi e facuta in franta, nu turcia, si la km putini se merita

laguna II este o masina frumoasa dar tot un vectra B II as alege

vectra b II mai se repara si acasa, si piesele sunt destul de ieftine, in schimb cred ca la laguna va trebui doar service

passat sau A6 - prea scump la ce ofera

daca ai bani sa intretii o laguna....., mai bine orienteaza-te la un BMW sau mert(scump dar stai in fata)
  • Alexy

  • Mesaje scrise: 89
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Sal, eu am la serviciu o laguna II estate benzina 136cp din 2k6. Este o masina comfortabila, dar daca mergi mai sportiv ai pus-o.... face un balans de zici ca esti pe mare... eu in general nu am rau de masina dar in asta..... Sad . Ce am eu este benzina si trebuie sa mergi cu ea numai in ture ca sa traga...iti dai seama consum.... am avut si 17 la un drum mixt, dar e pe banii firmei si nu m-a interesat. Cu un diesel am facut doar test drive si mi-i s-a parut foarte zgomotoasa. Asa ca parerea mea este ca daca vrei un family car, da, este ok, dar altfel.....
  • razvanx

  • Mesaje scrise: 167
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2015 a12xer
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Au pus o gramada de gadgeturi pe ea, dar au scazut preturile-fiabiliatatea si calitatea au avut de pierdut, foarte multe piese made in turkey, china sau romania. Am mers si eu cu una care era aproape noua. La 20.000 Km troncanea plasticele la interior mai rau ca la am mea din 94 si aproape 200.000 Km-vorbesc de sunete suparartoare, deranjante nu kestii aproape insesizabile
  • varza

  • Mesaje scrise: 202
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jun 2006

  • Mesaj Privat
incep prin a spune ca am avut un renaul megane sedane 2 full options (adica stiu despre ce e vorba). partea frumoasa era ca aveam o multime de gadgeturi, partea nasoala era ca eram cel putin o data pe saptamana la service Evil or Very Mad (precizare - masina a fost noua). cum au zis si alti colegi pe forum pana si becurile daca se ard trebuie sa mergi la service. Inainte de a-mi lua Opel-ul Astra am vrut sa imi iau laguna 2 si cand am fost la mach1 (prin pile si relatii) baietii de acolo mi-au zis ca principala problema a acestei masini este cutia de viteze care se strica (pretul unei cutii noi este de ........... tine-te bine.......suspans........250 mil Shocked ) - asta se intampla la lagunele 2000-2002. A intrat in sistem si a bagat seria masinii pe care vroiam sa o achizitionez si BINGO masina a avut schimbata cutia la doar 6 luni de la achizitionare (in 2001). Am intrebat daca se poate intampla sa se duca iar si ei au zis ca nu garanteaza nimic caci se poate repeta. In acel moment m-am gandit ca nu are rost sa imi iau o masina a carei cutii e predispusa sa iti creeze atacuri de cord (nu inteleg cum o cutie poate sa coste cat masina Evil or Very Mad )
Skip ads

  • styx

  • Mesaje scrise: 276
  • Locatie:
  • Masina: Vectra 1994 C20NE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Sep 2005

  • Mesaj Privat
varza a scris: "....250 mil ... "


zeroul ala nu e in plus? Rolling Eyes Rolling Eyes
  • flavius1611

  • Mesaje scrise: 1,040
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Astra 2015
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jun 2006

  • Mesaj Privat
am si eu masina deservici un clio bi-corp la fel cum spun si colegii mei mai sus sant destul de dotate frantuzoaicele dar foarte proaste la tot ce inseamna plastice
la asta pe care o am ii trancane usile mai rau ca la o dacie nova Evil or Very Mad
plus ca la intretinere nici nu vreau sa ma gandesc,,de ex la schimbarea distributiei in serus la buc am platit 26 de milioane anul trecut,,am schimbat de 2 ori flansele la amortizoare + amortizoarele akum 600 de km si e varza iarasi Sad
parerea mea nu iti lua frantuzesti
  • varza

  • Mesaje scrise: 202
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jun 2006

  • Mesaj Privat
@styx - nu din pacate am scris suma corecta Sad adica cutie+manopera=250 mil la Mach1
  • razvanx

  • Mesaje scrise: 167
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2015 a12xer
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Apropos de masinile frantuzesti - nemtii le numesc - Gillette de unica folosinta Very Happy

Sper sa nu se supere firma Gillette pentru aceasta comparatie
Skip ads

  • 16V

  • Mesaje scrise: 151
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 2000
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Apr 2006

  • Mesaj Privat
ce zici, sorin4752? iti mai trebuie laguna? Laughing
si eu inainte sa iau astra, am gasit in Austria la un autohaus o laguna 2002, full mai putin piele(avea doar pe marginile scaunelor), sub 100.000km, cerea 5500 euro. asa ca, preturi bune gasesti, dar nu degeaba au preturile astea.
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
si, ca sa fim la obiect:

NU, NU ne place Laguna II. De aia ne-am luat Opel.
  • sorin4752

  • Mesaje scrise: 62
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 z19dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Jan 2006

  • Mesaj Privat
Ma gandeam si eu...
Imi place cum arata combi-ul si are si optionale multe.....
si ma gandeam sa nu mai pun (mult) peste astra. Ca tot veni vorba la astra am schimbat doar 4 bujii ca asa am vrut eu, in decembrie si am cu ea 1 an in Romania si 40.000 km.La cea dinainte 2 bujii si un pivot intr-un an jumate. Nici vorba de cutie ( doamne-fereste) sau de catalizator sau altele grave.



Merci de raspunsuri.
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
pai daca tot ai masina, si inca si buna, de ce vrei sa iti iei frantuzisme? Lasa mecanica pe mana celor ce se pricep (nemtii) de la francezi.. un croissant, un vin....
  • kegpr

  • Mesaje scrise: 554
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2000 X25XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mar 2006

  • Mesaj Privat
Eu am avut un timp Laguna 2 de la serviciu. M-am indragostit de ea. Insa avea cam 30.000 km. Din cat am auzit si citit insa, nu e o masina prea fiabila, ba din contra. Materialele interior sunt clar sub Vectra B pe care o posed, si in plus piesele sunt muuuuuuult mai scumpe.
Deci sa iei asa ceva cu peste 120.000 la bord mi se pare sinucidere financiara.
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR