Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Diesel
  • robitzoo

  • Mesaje scrise: 20
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Vectra 2001 2.0 DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Aug 2012

  • Mesaj Privat
Salutari, astazi grabindu-ma foarte tare am abuzat putin de Vectra mea 2.0 dti, si nu mai trage. Am plecat cu ea , mergea totul bine , tragea normal , iar la un momentdat am simtit ca nu are putere.. , mam uitat in bord si nu se aprinsese engine check ( cum facea de obicei uneori .... se aprindea si nu aveam turbo ) .. De data aceasta nu era engine check aprins , dar totusi masina nu avea putere. Nu am patit nici o data asta.. Motorul era rece, nu apucase sa se incalzeasca si eu grabindu-ma l-am turat destul de mult fiind si in urcare... Am prins viteza si am simtit ca incetinesc in loc sa prind viteza... Atunci am realizat ca, ceva nu e in regula. Nu se aud nici un fel de sunete diferite la motor , nu scoate fum,.. Totul pare sa fie exact la fel , mai putin puterea. A mai patit cineva asa ceva? ce sfat imi dati ?... Va multumesc ! O zi frumoasa Smile
  • cmarius53

  • Mesaje scrise: 454
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Astra 2000 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Nov 2008

  • Mesaj Privat
ia vezi ambreiajul.
  • alfa57

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 z17dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jul 2015

  • Mesaj Privat
Salut! am un astra g din 2001 1.7. tdi si am avut aceeasi problema.. cand se aprindea engine check masina nu mai tragea. M-a tinut asa cam 2-3 ani, se punea la 110-120 km/h si acolo ramanea. Acum cam 3-4 luni am schimbat senzorul de la rotatile motorului si merge foarte bine, de cand am schimbat acel senzor trage foarte bine.
Mult succes!
  • Daniel

  • Mesaje scrise: 2,831
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 A17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Dec 2004

  • Mesaj Privat
La acelasi tip de motor, fara martor aprins, nu reuseam sa trec de 120. Fara vlaga, abia tragea.
Problem: electrovalva turbo( cea se langa turbina. Am inversat-o cu una de langa pompa de vacum (cea in care intra furtunas alb) si merge brici de 3 ani.
Pe loc o acceleram fara probleme.
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Diesel

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR