Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J
  • clau70

  • Mesaje scrise: 3,337
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2013

  • Mesaj Privat
Nu stiu ce sa iti spun referitor la rabla/leasing, depinde cat de repede te misti cu actele, cat de repede se misca leasingul, sa faca plata catre dealer... Stiu ca abia astepti sa pleci cu masina in concediu, dar sfatul meu e sa nu te grabesti, analizeaza si testeaza toate variantele. Masina nu o cumperi pentru o saptamana-doua...
Skip ads

  • crt7

  • Mesaje scrise: 118
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2015 B16DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jul 2015

  • Mesaj Privat
@clau70: Asa cum ziceam si motorul de 136 CP este o optiune, desi, nu cred ca 26 de CP si 20Nm o sa faca o mare diferenta. Inca nu m-am decis complet asupra configuratiei finale. Mai este timp de gandire.

Nu vreau sport tourer deoarece mi se pare ca masina are o usoara forma de balena, desi spatele se integreaza destul de binisor cu restul caroseriei Very Happy



@vasicri: Masina este destul de grea pentru un motor pe benzina si cutie automata. Atat timp cat accelerarea se face in timp, o sa fie ok.
Dar asa zicea si clau70, nu te grabi, testeaza, analizeaza...
  • florin71

  • Mesaje scrise: 692
  • Locatie: Maramures
  • Masina: Astra 2004 1,7cdti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Mai 2007

  • Mesaj Privat
vasicri a scris:Mazda 3 este la a acelasi pret cu octavia, am mai primit o oferta de la toyota cu 14.100 euro si are garantie de 5 ani, fata de 2 ani extensibila la opel.

In situatia ta as merge pe Skoda.Ia in calcul usurinta si rapiditatea asigurarii pieselor necesare in situatia in care ajungi prin service, fie vorba chiar o reprezentanta.Anul trecut un tip care avea noua Mazda 6 a trebuit sa astepte o luna de zile pana a sosit din Japonia piesa de care avea nevoie.Sunt convins ca atat la Opel cat si la Skoda, cu exceptia perioadei sarbatorilor de iarna, totul se rezolva in cel mult cateva zile.
  • vasicri

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 A17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Aug 2013

  • Mesaj Privat
@florin71 avand in vedere ca masina ajunge mai repede, sigur sunt si piese, oricum au fabrici prin europa si turcia (cei de la toyota) . Cat despre analiza, doar la ford nu am fost, pentru ca s-au plans mai multi prieteni de fiabilitatea lor si am zis pas. Am vazut renault, citroen, mazda, skoda, kia, honda, opel, toyota. Bugetul meu este maxim 15000 si vreau cutie automata.
Data trecuta am vrut musai diesel, acum vreau musai automata. Skoda Octavia costa 17500 + rabla in configuratia dorita, la fel si mazda 3. Skoda rapid este mult sub opel sau oricare alta din cele vazute. De o luna am tot studiat piata si mobile.de .
Skip ads

  • cldmarinescu

  • Mesaje scrise: 265
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Astra 2010 A13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mai 2011

  • Mesaj Privat
Bugetul tau nu este pentru o masina noua din clasa premium cu transmisie automata.
  • vasicri

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 A17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Aug 2013

  • Mesaj Privat
@cldmarinescu , suntem pe clubopel, clar nu ma uit dupa premium. Insa unii te fac sa te simti in aceasta clasa de mijloc ca intr-o masina premium. Oricum, acest termen este interpretabil, unii au pretentii la premium pentru 15000, pe cand altii pentru 30000. Daca Dacia ar avea mai multe stele la siguranta, ar concura serios cu multe masini .
  • florin71

  • Mesaje scrise: 692
  • Locatie: Maramures
  • Masina: Astra 2004 1,7cdti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Mai 2007

  • Mesaj Privat
vasicri a scris:@florin71 avand in vedere ca masina ajunge mai repede, sigur sunt si piese, oricum au fabrici prin europa si turcia (cei de la toyota) . Cat despre analiza, doar la ford nu am fost, pentru ca s-au plans mai multi prieteni de fiabilitatea lor si am zis pas. Am vazut renault, citroen, mazda, skoda, kia, honda, opel, toyota. Bugetul meu este maxim 15000 si vreau cutie automata.
Data trecuta am vrut musai diesel, acum vreau musai automata. Skoda Octavia costa 17500 + rabla in configuratia dorita, la fel si mazda 3. Skoda rapid este mult sub opel sau oricare alta din cele vazute. De o luna am tot studiat piata si mobile.de .

Ok.Se pare ca in cartile tale se afle si Toyota.Acum mergi pe un benzinar cu cutie automata?Fordurile de care s-au plans amicii tai sunt modelul Focus 3?Ce an de fabricatie si ce motorizari?
  • burtal

  • Mesaje scrise: 904
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011 A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Aug 2010

  • Mesaj Privat
crt7 si florin , puneti mana si gasiti masina cu motorul pe care vreti sa il cumparati la inchiriat si faceti cateva sute de km inainte sa dati bani pe masina.
Test drive-ul oferit de dealer este neconcludent, sau puteti sa ii ziceti dealerului ca daca vrea sa primeasca + 20k sa iti dea o masina macar 24 ore la test drive

@crt7
Daca ar fi dupa mine sa iau o masina noua acum m-as uita la O3 sau focus. poate chiar un modeo mai chel asa

Un focus in 4 usi (ca am inteles ca vrei sedan) cu motorul 1,5 turbo echipare titanium e undeva la 20k (pret de catalog ....din ce am inteles Ford da discounturi destul de mari) , si ai suspensie independenta , motor puternic, si daca te mai sfortezi un pic pana in 25k o faci aproape full

uite o configuratie http://www.fordcolina.ro/co...945,1078,951,1084

cum ziceam asta e pret de catalog si fara TVA ,dar eu zic ca poti trage de pret destul de mult in jos.

O3 daca as lua ...as lua motorul 1,8T si 4x4 DSG6 (ala bun) .....dar e alt buget



LE: m-a uitat acu si la skoda .... 1,8 ala e 23k cu TVA style ..... iar 2,0TDI e un pic mai ieftin .....dar cred ca la skoda poti obtine discouturi mult mai mici pentru ca masina se vinde foarte bine.


@ florin ..... verifica si focusul .... cum ziceam mai sus noul focus ...posibil sa obtii discounturi bune si echiparea titanium e destul de ok.
Skip ads

  • florin71

  • Mesaje scrise: 692
  • Locatie: Maramures
  • Masina: Astra 2004 1,7cdti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Mai 2007

  • Mesaj Privat
vasicri a scris:,Skoda rapid este mult sub opel sau oricare alta din cele vazute. De o luna am tot studiat piata si mobile.de .

Din ce puncte de vedere Skoda Rapid este inferioara la celelalte autoturisme vazute de tine?Multumesc frumos.
  • florin71

  • Mesaje scrise: 692
  • Locatie: Maramures
  • Masina: Astra 2004 1,7cdti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Mai 2007

  • Mesaj Privat
burtal a scris:,
@ florin ..... verifica si focusul .... cum ziceam mai sus noul focus ...posibil sa obtii discounturi bune si echiparea titanium e destul de ok.

Multumesc frumos pentru dorinta ta de a ma ajuta insa in acest moment nu intentionez sa imi cumpar un autoturism nou.
Si eu am o parere foarte buna despre Skoda Octavia 3.
  • cldmarinescu

  • Mesaje scrise: 265
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Astra 2010 A13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mai 2011

  • Mesaj Privat
vasicri a scris:@cldmarinescu , suntem pe clubopel, clar nu ma uit dupa premium. Insa unii te fac sa te simti in aceasta clasa de mijloc ca intr-o masina premium. Oricum, acest termen este interpretabil, unii au pretentii la premium pentru 15000, pe cand altii pentru 30000. Daca Dacia ar avea mai multe stele la siguranta, ar concura serios cu multe masini .

Ok, renuntam la premium, bugetul tau nu este pentru o masina noua din clasa de mijloc dotata cu transmisie automata. Chiar daca te incadrezi cu banii la limita...ce o sa faci cand o sa vina vremea reviziilor?. Cutia aia automata o sa ceara vreo 6-7 litri de ulei + nu stiu ce filtre + manopera la un anumit interval de km. Nu stiu nici de ce vrei sa platesti TVA-ul pentru o masina noua cand poti sa iei una cu foarte putini km la bord si la un pret mult mai decent? Sunt o gramada de autohaus-uri in Germania care ofera transparenta totala si cu ocazia asta faci si o plimbare.
  • vasicri

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 A17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Aug 2013

  • Mesaj Privat
@florin71, Skoda rapid m-a impresionat negativ cu interiorul de foarte slaba calitate, arata precum ar fi fost facut in China sau pe vapor, nicidecum de Skoda. Si sunt sigur ca materialele de calitate indoielnica nu sunt doar in interior, ci si la restul componentelor care nu se vad.
Skip ads

  • vasicri

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 A17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Aug 2013

  • Mesaj Privat
@cldmarinescu , pe o masina sh nu as da mai mult de 10000 pentru ca acolo nu am garantie si trebuie sa am un buget de rezerva in caz ca pica ceva. Cat despre revizii, o sa vad atunci, in principiu mai bine platesc revizii decat reparatii.
M-as duce in Germania, dar in ultima vreme masinile nu se mai fabrica sa tina , si cu km putini sunt scumpe.
  • crt7

  • Mesaje scrise: 118
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2015 B16DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jul 2015

  • Mesaj Privat
Salut,

Dupa o scurta perioada de teste si informare revin pentru a cere din nou o parere din partea voastra:

1. Am testat ford focus motorizarea diesel, pare ok, dar in schimb nu am fost atat de tare impresionat de restul design-ului.
2. Am testat opel astra sedan varianta pe motorina 110 CP - se misca foarte bine pentru cele 1400 kg ale masinii.

3. Am testat si varianta pe benzina cu motorul de 140CP (1.4 turbo) - dar data aceasta era pe un opel astra break, dar la fel se misca foarte bine, insa consumul este destul de mare @ 12 litri prin oras (GL/BR) cu AC-ul deschis.
4. Am vizitat un showroom pentru a vedea Mazda 3, masina arata dragut, usor agresiva si cam atat.

Prin urmare voi merge in continuare pe o versiune de Opel Astra sendan. Insa am estimat cam ce distante voi parcurge lunar si pe unde. Iar media ar fi ceva de genul acesta: @ 1000 km din care in jur de 700 vor fi sigur prin oras (evident drumuri scurte gen 5-10 km)

Problema acum intervine la varianta diesel, ce intradevar are un consum mai mic decat cea pe benzina, dar avand in vedere faptul ca voi circula mai mult prin oras ma gandesc ca o sa existe probleme cu filtrul de particule pe viitor, gen: regenerari dese @250-300 km, pierdere putere, etc.

Evitarea acestei probleme ar fi varianta de masina pe benzina, dar consumul este destul de mare. (in prezent posed un C4 1.6, 16V 2005 si consumul este de 10L /100 km cu AC on in oras si 7L/100km in exterior AC on).

De asemenea, am citit topicurile legate de aceste subiecte (DPF si consum motor 1.4 turbo) si consumul ar fi aproape ok, iar DPF regenarari destul de dese si eventuale probleme. ( ca solutie finala, in cazul unor probleme grave, ar fi eleminarea acestuia dar ma gandesc ca ar putea sa apara eventuale probleme la ITP.

Deicizii, decizii, decizii..

Voi ce parere aveti ?
  • sorinbv

  • Mesaje scrise: 19
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011 A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Apr 2015

  • Mesaj Privat
Eu am varianta hatchback cu motor de 1.4 turbo si se misca excelent. Parerea mea este ca nu merita diesel in conditiile in care 70% din drum este in oras. Daca chiar iti doresti Opel, motorasul de 1.4 turbo benzina mi se pare cel mai potrivit pentru tine.
La mine consumul urban in Bucuresti e undeva la 11 litri, cu schimbat la 3000 de rotatii, insa cred ca se poate si mai jos (desi isi pierde din placerea condusului). Benzina aspirat nu te-as sfatui, deoarece vei simti nevoia de putere mai mare in multe situatii, iar consumul se apropie de cel cu turbo.
  • crt7

  • Mesaje scrise: 118
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2015 B16DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jul 2015

  • Mesaj Privat
@sorinbv: merci pentru raspuns.

Pe varianta pe benzina, motorul va fi cel turbo 1.4 de 140CP, avand in vedere greutatea masinii.
In comparatie cu C4, singurul lucru care il doream mai redus era consumul...vroiam sa scad sub 8L in oras.
  • cosmin65397

  • Mesaje scrise: 217
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Mar 2012

  • Mesaj Privat
Eu as merge pe motorina, si as opta pt motorul de 136 cai ,1.6 DTH (probabil ai mers cu DTL-ul) chiar daca e sedan sau break si nu mi-as face probleme de cati km fac in oras sau de filtru de particule.Atata timp cat se regenereaza si isi face ciclul de curatare teoretic nu ai avea probleme cu el,masina cred ca o vei cumpara de noua deci atata timp cat vei avea vreo problema vei putea apela la reprezentanta pe perioada de garantie,iar dupa garantie poti sa scoti filtru fara nici o problema si fara sa ai probleme la ITP.Si eu am motorina si circul in oras si nu ma ingrijorez cand isi face regenerarile,o las in pace, am mai scris prin topicu cu regenerari.
Pe motorizarea diesel vei avea un consum mai mic, cuplu ,viteza destula ,acceleratii rapide chiar si in oras,in afara orasului nu mai zic,
Nu optez pt benzina pt ca la greutatea masinii ar trebui ceva turbo,1,4 sau 1,6,( nu stiu daca sunt de 1.8 cum au fost pe H) iar consumul este destul de mare in oras ,asta ar fi singurul motiv pt care nu as lua benzina .
Alegerea e a ta,sunt avantaje si dezavantaje la ambele variante de motorizari,alege una care sa fie pe placul tau.
  • sorinbv

  • Mesaje scrise: 19
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011 A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Apr 2015

  • Mesaj Privat
@crt7: Ma indoiesc ca scoti consum sub 8 in oras chiar si cu diesel. Cel putin nu cu motoarele disponibile pentru Astra J.
  • burtal

  • Mesaje scrise: 904
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011 A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Aug 2010

  • Mesaj Privat
si eu zic benzina 1,4 T , chair sunt un capat de tara aia 2 litri in plus la consum?

incearca la ford si 1,5turbo benzina ....teoretic ar trebui sa se simta o diferenta destul de mare fata de 1,4T opel... pe hartie sunt 40NM in plus si cred ca si masina e mai usoara ....deci mai sporty
  • cldmarinescu

  • Mesaje scrise: 265
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Astra 2010 A13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mai 2011

  • Mesaj Privat
sorinbv a scris:@crt7: Ma indoiesc ca scoti consum sub 8 in oras chiar si cu diesel. Cel putin nu cu motoarele disponibile pentru Astra J.
Se scoate sub 8 cu 1.3 Ecoflex. Insa, nu stiu daca mai e disponibila motorizarea asta.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR