Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J
  • cosmin65397

  • Mesaje scrise: 217
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Mar 2012

  • Mesaj Privat
Sorine eu am consum de 7,2-7.6 in Bucuresti,motor de 125,1.7 si break.....altii au si 10 tot cu aceeasi motorizare...
Skip ads

  • crt7

  • Mesaje scrise: 118
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2015 B16DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jul 2015

  • Mesaj Privat
In comparatie cu primul post, bugetul a mai scazut, prin urmare, in cazul in care aleg varianta diesel voi fi nevoit sa merg pe varianta cu motoruld de 110 CP.

@cosmin65397:
Masina va fi noua, de la reprezentata Ro. Am citit topicul legat de regernerare Filtre DPF si de aici a inceput si teama mea in legatura cu aceste filtre...
Varianta pe benzina, intradevar, consuma destul de mult.

@sorinbv:
Conduc destul de relaxat,in limitele legale de viteza, nu bruschez (tot acolo ajung si cu si fara 5 min intarziere) daca nu va fi consumul sub 8, va fi undeva foarte aproape de aceasta cifra. Si cred ca in GL se poate obtine un consum aproape de acasta valoarea, avand in vedere ca traficul nu este la fel ca cel din capitala.

@burtal:
Dupa ce am testat varianta diesel de la ford si am reusit sa analizez masina in detaliu, nu mai vreau sa testez altceva de la ei. Nu este pe gustul meu designul masinii.
Nu ar fi un capat de tara 2-3 litri in plus, dar atat timp cat poti sa ii economisesti, de ce nu ai face-o? (Iar varianta pe diesel are un cuplu cu 100 Nm mai mare in comparatie cu 1.4 turbo 140CP) Very Happy

In continuare astept pareri .
Va multumesc!
  • cldmarinescu

  • Mesaje scrise: 265
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Astra 2010 A13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mai 2011

  • Mesaj Privat
Mergi pe varianta diesel de 110 cp. Nu iti face griji pentru DPF si regenerari. Inainte sa opresti motorul, te uiti la consumul instant la relanti si daca vezi ca este mai mare decat de obicei, inseamna ca se regenereaza filtrul si mai astepti cateva minute pana isi revine la normal. Nu e nici o problema daca opresti motorul in timpul regenerarii doar sa nu faci asta tot timpul. Benzinarul 1.4 de 140 cp o sa-ti goleasca buzunarele la benzinarie.
  • cosmin65397

  • Mesaje scrise: 217
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Mar 2012

  • Mesaj Privat
Am facut acum 2 poze cu consumu...break 1.7 125.



P.S Nu este indicat sa opresti motorul cand face regenerare!
Poate mai renunti la alte optiuni sa-ti ajunga pt motorul de 136.
Skip ads

  • crt7

  • Mesaje scrise: 118
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2015 B16DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jul 2015

  • Mesaj Privat
@cosmin65397:
Consideri ca 110CP cu 300Nm nu ar fi suficiente pentru 1.5 tone?
Nu vreu sa fiu negativist, dar nu cred ca cei 26 CP si 20Nm cuplu in plus de la motorizarea cu 136CP vor face o diferenta semnificativa.

Cel puti aceasta este parerea mea acum., deoarece nu am gasit un model cu motorizarea de 1.6 diesel si 136 CP sa-l testez..
  • cosmin65397

  • Mesaje scrise: 217
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Mar 2012

  • Mesaj Privat
Cr7 Mai ai rabdare, nu te grabi ,vorbeste cu cei din reprezentanta,poate si aici in Bucuresti(vad ca esti din galati) si cauta o varianta de 1.6 de 136 si fa un test drive cu ea ca apoi sa simti tu diferentele dintre cel de 110 si 136, eu zic ca vei observa.
Nu spun ca nu este suficient motorul,e ok de bun simt, dar cand vei avea masina incarcata clar o vei simti submotorizata,si de ce nu daca tot o vei lua noua sa nu fie mai multi decat mai putini cai? Nu stiu ce echipare cu dotari ai vrea sa ai,poate mai renunti la unele lucruri de pe acolo sa-ti ajunga pt motor.
Teoretic motoarele de 1.6 DTL-110 cai si DTH-136 cai sunt identice,softul e diferit la ele dar nu stiu daca sunt si alte diferente la anexele motorului,gen turbina.
  • crt7

  • Mesaje scrise: 118
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2015 B16DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jul 2015

  • Mesaj Privat
@cosmin65397:

Varianta Enjoy :
1. motor diesel 1.6/110CP
2. radio navi 650
3. vopsea metalizata
4. pachet enjoy plus (clima, proiectoare, CB)
5. cotiera fata
6. raota rezerva dimensiuni normale
7. scut metalic
8. senzori parcare
9. cotiera bancheta spate.

Repet, bugetul s-a micsorat considerabil fata de primul post.

Cred ca putea sa renunt la punctele 8 si 9 si sa instalez senzorii aftermarket (desi o sa arate cam aiurea).
  • clau70

  • Mesaje scrise: 3,337
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2013

  • Mesaj Privat
cosmin65397 a scris:Sorine eu am consum de 7,2-7.6 in Bucuresti,motor de 125,1.7 si break.....altii au si 10 tot cu aceeasi motorizare...
Am facut acum 2 poze cu consumu...break 1.7 125.


Cosmin, ala nu prea e consum de oras cu medie de 43.5km/h
Eu am acum consum de 8.0L/100km mixt cu medie de 35.8km/h in 915km efectuati, din care aproape 500km in oras cu 2.0cdti/160CP. In oras imi ia +9.5L/100km.

@crt7, daca conduci preponderent in oras, as merge pe varianta 1.4T (140CP), si mi-as pune GPL cu diferenta de bani pana la un diesel.
L.E. Poti renunta si la roata de rezerva normala in locul GPL-ului. Eu, in 5 ani, nu am folosit niciodata roata de rezerva (care e cea mica).
Skip ads

  • florake

  • Mesaje scrise: 134
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Oct 2014

  • Mesaj Privat
noaptea pe 2 ianuarie scoti viteza aia medie Smile eu am acum 19,7 km/h si 10,8 consum.
  • crt7

  • Mesaje scrise: 118
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2015 B16DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jul 2015

  • Mesaj Privat
@clau70:
Nu bag GPL pe masina nici daca ma omori. Iar cu roata de rezerva sunt patit, asa ca nu vrea sa imi lipseasca din masina. (Avand in vedere drumurile noastre, nu prefer kitul de pana).
  • clau70

  • Mesaje scrise: 3,337
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2013

  • Mesaj Privat
Si eu tot pe drumurile noastre merg... Smile Atunci, daca vrei diesel mergi pe varianta de 136CP, parerea mea.
  • burtal

  • Mesaje scrise: 904
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011 A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Aug 2010

  • Mesaj Privat
orice ai face ...eu zic sa inchiriezi una si sa dai o tura pana la munte/mare intr-un weekend....acolo o sa vezi daca te multumeste sau nu

cat e radionavi 650 ala ? te-ai interesat de harti ? stiu ca era o problema cu ele in sensul ca romania era doar tranzit .....eu unul as renunta la el si as lua ceva aftermarket OEM....mult mai ieftin si cu acelasi aspect. Diferenta o poti baga in motorul de 136 cai ..... 20nm mult, putin e mai bine sa ii ai decat sa nu. Smile
Skip ads

  • crt7

  • Mesaje scrise: 118
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2015 B16DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jul 2015

  • Mesaj Privat
@burtal:

Radion Navi 650 este 625 eur. (radio navi 950 este 950 eur, are in plus comenzi vocale si bluetooth, hartile sunt aceleasi).Iar pachetul cu harti este ceva mai bun decat era cel de pe radio navi 600. Mai multe detalii nu am .

Cel aftermarket costa in jur de 500 eur + pretul instalarii. Si da, intradevar hartile ar putea fi ceva mai bune.

Nu exista posibilitatea de a inchiria o masina asa cum ai mentionat. Smile

Inca sunt in perioada de decizie, asa ca nu ma grabesc Very Happy

LE: diferenta dintre motoare este de @400 eur


Ultima modificare facuta de crt7 la Vin 24 Jul, 2015 3:37 pm
  • cosmin65397

  • Mesaje scrise: 217
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Mar 2012

  • Mesaj Privat
[quote="crt7"]@cosmin65397:

Varianta Enjoy :
1. motor diesel 1.6/110CP
2. radio navi 650
3. vopsea metalizata
4. pachet enjoy plus (clima, proiectoare, CB)
5. cotiera fata
6. raota rezerva dimensiuni normale
7. scut metalic
8. senzori parcare
9. cotiera bancheta spate.

Eu unul as renunta la navigatie, senzori si cotiera spate, nu stiu daca ti-ar ajunge asa pt motorul de 136,dar din ce am vazut pe configuratorul opel nu ar fi diferente mari de pret intre cele 2 motoare,dotarile evident fac diferenta si costa cat nu fac(unele din ele).
Sfatul meu este sa ai rabdare ,ia legatura cu cei din repezentante ,stai pe capul lor, discuta cu ei,fii atent ce-ti vand si ce-ti ofera ca sunt pusi numai pe luat bani,vezi ce discount iti pot face si intr-un final ar trebui sa obtii ceea ce vrei.



@Clau, nu vreau sa fiu ironic, dar mi se pare ciudat ca multi isi fac consumul sau sunt asa de fixati de consum in traficul din bucuresti doar luand in considerare aglomeratia si traficul infernal de parca ar fi indoctrinati,nici nu stiu daca ma simt oarecum atacat sau amuzat de faptul ca ti se pare ca am un anume consum si o viteza,sunt om ca si ceilalti care sofeaza prin bucuresti,si in zile cu trafic aglomerat si lejer, si zile cand nu merg la servici cu masina.Ce mi-ai spus tu mi s-a spus si cand aveam H-ul de 1.9(120cai) cu consum de 8-9 in oras(fata de 10 pana la 12 cat aveau altii),iar cand am spus cat consuma am fost luat in ras.E treaba fiecaruia cum si pe unde merge si cat scoate,nu ma intereseaza ca altii au 11.12, 7, 5, sau mai mult sau mai putin decat am eu,sunt multe de discutat pe tema asta ,asa ca inchei aici discutia cu consumul.

P.S @Florake Daca ma supar schimb opelu cu toyota Smile)))) ma dau pe hibride Smile)
  • florake

  • Mesaje scrise: 134
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Oct 2014

  • Mesaj Privat
si daca ai probleme cu ea o bagi la mine in potbagaj si te duc la service.
  • clau70

  • Mesaje scrise: 3,337
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2013

  • Mesaj Privat
Cosmin, tu ai spus ca ai consum 7,2-7,6 in Bucuresti, apoi ne pui poze cu media de 43,5km/h si 7,7L/100km. Asta inseamna sa traversezi de cel putin 2 ori Bucuresti-ul de la un capat la altul intr-o ora, ceea ce nu e posibil decat in conditiile pe care le-a mentionat @florake. O medie de viteza pe Bucuresti este de cel mult 20-25km/h. Altfel, consumul poate fi real la viteza mentionata, dar nu are cum sa fie exclusiv pe oras, ci mixt. Esti OFF TOPIC
  • paul2004

  • Mesaje scrise: 397
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 A17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Aug 2013

  • Mesaj Privat
Viteza medie bucuresti 23.5km.....consum 8.5.
Nu am reusit sa,sar de 25km viteza medie in bucuresti.
  • crt7

  • Mesaje scrise: 118
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2015 B16DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jul 2015

  • Mesaj Privat
@cosmin65397:
Cel mai probabil voi renunta la senzori (ma descurc si fara ) si cotiera bancheta spate. Aceste doua optiuni costa aproximativ 340+110 = 450 eur, ceea ce ar acoperi diferenta dintre cele doua motoare @350 eur .

Daca m-am informat bine, cred ca motorul de 136CP are volanta dubla, iar cel de 110 are volanta simpla, corect ?

@clau70 / paul2004:
Probabil ca prin GL voi scoate o viteza medie un pic mai ridicata si un consum in jurul valorii de 8 L. Desi este trafic, este ceva mai lejer fata de cel din capitala.
  • clau70

  • Mesaje scrise: 3,337
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2013

  • Mesaj Privat
Nu am stat sa caut, dar mai mult ca sigur ambele variante au volant(a) cu masa dubla.
Clar ca in GL vei scoate o viteza medie si un consum mai bun decat in Bucuresti, plus ca 1.6cdti e creditat cu un consum mai bun si e mai optimizat decat 1.7 sau 2.0 cdti.
  • cosmin65397

  • Mesaje scrise: 217
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Mar 2012

  • Mesaj Privat
crt7 a scris:@cosmin65397:
Cel mai probabil voi renunta la senzori (ma descurc si fara ) si cotiera bancheta spate. Aceste doua optiuni costa aproximativ 340+110 = 450 eur, ceea ce ar acoperi diferenta dintre cele doua motoare @350 eur .

Daca m-am informat bine, cred ca motorul de 136CP are volanta dubla, iar cel de 110 are volanta simpla, corect ?

@clau70 / paul2004:
Probabil ca prin GL voi scoate o viteza medie un pic mai ridicata si un consum in jurul valorii de 8 L. Desi este trafic, este ceva mai lejer fata de cel din capitala.



Crt7 Nu era pacat pt aprox 350 euro sa nu ai motorul mai puternic? senzori de parcare poti pune si dupa ce iei masina si mult mai ieftin decat cei de origine.
Legat de consum eu zic sa nu-ti faci probleme, fiind masina noua, pana se mai aseaza e posibil sa ai un consum mai maricel dar vei avea mai mult ca sigur consum sub 8 dupa asa zisul rodaj.
Sa ne tii la curent pe parcursul achizitionarii masinii. Succes!
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR