Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J
  • diablo46

  • Mesaje scrise: 174
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011 A14XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jan 2015

  • Mesaj Privat
Ia diesel, Galati nu e Bucuresti. Nu o sa ai probleme cu DPF... In topicu cu DPF majoritatea sunt niste inapti care doar se intreaba de ce se regeneraza asa des DPF-ul....dar nu au o defectiune la motor/DPF. DPF-ul se curata cand e plin...in oras se umple mai repede....Nici nu tre sa te intereseze cand se regenereaza. Beniznarele sunt greoaie pt caroseria asta, exceptie turbo care te rupe la consum. Bafta!
Skip ads

  • crt7

  • Mesaje scrise: 118
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2015 B16DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jul 2015

  • Mesaj Privat
@cosmin65397:
Avand in vedere ca masina este grea, nu ar strica cativa CP in plus Very Happy

@diablo46
Varianta diesel ar fi prima, deoarece varianta pe benzina , desi are un motor acceptabil (turbo 140CP), are un consum destul de mare. Evident ca sunt avantaje se dezavantaje in privinta mentenatei si a altor piese, gen DPF.

Va voi tine la curent in legatua cu ce optiune o sa aleg si de asemenea, va multumesc pentru opinii.

Probabil o intrebare stupida (nu am reusit sa gasesc un raspuns si nici cei de la reprezenta nu au stiut ce sa zica): Daca aleg un sistemul de navigare de la opel (650 sau 950), acesta vine macar cu harta Romaniei instalat? Sau sunt nevoit sa achizitionez separat hartile?
Cred ca intrebarea este valabila si pentru cei care au alte sisteme, gen: Radio Navi 500, 600, 800 sau 900.
  • burtal

  • Mesaje scrise: 904
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011 A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Aug 2010

  • Mesaj Privat
de asta ti-am si recomandat sa nu dai banu pe navi, e confuza treaba , hartile sunt sau nu sunt si daca sunt, e posibil sa nu te ajute pentru ca sunt de trazit. ....hartile o sa vrei sa le updatezi la un moment dat si atunci o sa dai bani pe ele. Sistemul de protectie la copiere e din ce in ce mai bun si nu mai merge asa usor sa le pui de pe o masina pe alta.

Din cate stiu eu la update de harti o sa platesti.....adica pe harta din 2017 o sa mai scoti niste bani din buzunar...si nu chiar putini

cele aftermarket desi sa zicem ca s-ar apropia la pretul celei de fabrica au mult mai multe functii. Iar hartile le gaseti gratis si sunt updatate mult mai des decat cele de fabrica ....google Maps, IGO, Navigon, TomTom ai tot felul de optiuni pentru navi

ma rog decizia ta
  • crt7

  • Mesaje scrise: 118
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2015 B16DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jul 2015

  • Mesaj Privat
Pentru navigatie aftermaket as merge pe sistemul acesta: Edotec EDT-C072 deoare ofera si garantie.
Alte recomandari ? Very Happy

L.E.: Se pot folosit butoanele de pe consola centrala , gen navi sau radio, pentru a sari in alt meniu sau este necesar sa apesi pe ecran ?
Skip ads

  • burtal

  • Mesaje scrise: 904
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011 A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Aug 2010

  • Mesaj Privat
se pot folosi si butoanele de pe volan

http://www.witson.com/en/pr...ame=OPEL%20Series

mai multe optiuni printre care si C072 ala Very Happy .... dar exista si mai noi cu android

astia sunt cei care fac platformele http://www.roadnav.com.cn/show_list.php?id=19 restu sund rebranduite

oricum sa nu trasformam threadul asta in discutii despre navi
  • crt7

  • Mesaje scrise: 118
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2015 B16DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jul 2015

  • Mesaj Privat
Multumesc pentru raspuns. Am intrebat aici pentru ca nu doream sa mai deschid inca un subiect despre sisteme de navigatie. (dar tot voi deschide unul Smile prea multe intrebari)

Sistemele cu android par cele mai atragatoare, datorita posibilitatilor vaste de configurare.

Teoretic, atat timp cat instalarea unui sistem aftermarket nu presupune taierea vreunui fir deja existend prin masina nu se va pierde garantia celor de la Opel, corect? (aici adaug si instalarea unui subwoofer)
  • negociator

  • Mesaje scrise: 310
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2006 Z12 XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Sep 2008

  • Mesaj Privat
scuze daca sunt off topic. aveti idee cat timp se mai asteapta acum pana vine o masina Astra J ? eu astept de mai bine de trei luni si deja mi se pare suspect. ba ca a ajuns la gyor, ba ca o sa ajunga la gyor, ba ca azi se face plata facturii proforma, ba ca inca n-a venit factura proforma... Am dat avansul pe 30 aprilie si nici macar nu stiu unde mi-e masina !Sad
  • soldy

  • Mesaje scrise: 215
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2015 B16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jun 2015

  • Mesaj Privat
Cam 2 luni am asteptat eu si dealerul stia la fiecare minut unde e masina .
Cei de la Opel au un sistem foarte bine pus la punct de monitorizare al procesului de productie si livrare.
Skip ads

  • bor79

  • Mesaje scrise: 15
  • Locatie: Buzau
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jun 2015

  • Mesaj Privat
negociator a scris:scuze daca sunt off topic. aveti idee cat timp se mai asteapta acum pana vine o masina Astra J ? eu astept de mai bine de trei luni si deja mi se pare suspect. ba ca a ajuns la gyor, ba ca o sa ajunga la gyor, ba ca azi se face plata facturii proforma, ba ca inca n-a venit factura proforma... Am dat avansul pe 30 aprilie si nici macar nu stiu unde mi-e masina !Sad

Salut! Sunt de curand inscris in cadrul comunitatii virtuale Opel. Am lansat si eu comanda pentru Astra Sports Tourer A16XER pe data de 9.07. Termenul previzional de livrare mi s-a comunicat ca ar fi de 3luni.
Iti doresc sa te bucuri cat mai curand de masina. La ce dealer a fost lansata comanda?
  • negociator

  • Mesaje scrise: 310
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2006 Z12 XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Salut, bor79. Avem comenzi pentru aceeasi masina: Astra Sports Tourer, cu motor A 16 XER. Si mie mi s-a spus initial ca termenul de livrare e de trei luni, dar iata ca am dat comanda pe 30.04. 2015 si inca n-am primit masina. Si suntem in 18 august. Eu am dat comanda la un dealer din Bucuresti, numit Erebus.
  • cldmarinescu

  • Mesaje scrise: 265
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Astra 2010 A13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mai 2011

  • Mesaj Privat
Ar fi trebuit sa bagi si tu o clauza in contract si sa-i penalizezi in vreun fel daca nu isi respecta termenul.
  • bor79

  • Mesaje scrise: 15
  • Locatie: Buzau
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jun 2015

  • Mesaj Privat
Si eu am lansat comanda la acelasi dealer. Ma pune pe ganduri ceea ce spui. Reprezentantul Erebus m-a informat ca termenul se poate chiar prelungi, tinand cont ca in august este perioada concediilor.
@cldmarinescu: Nu stiu daca s-ar fi putut introduce o astfel de clauza, in conditiile in care dealerul a declinat total responsabilitatea fabricatiei catre producator. Dealerul este doar intermediar, nu cred ca ar putea interveni.
Skip ads

  • cldmarinescu

  • Mesaje scrise: 265
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Astra 2010 A13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mai 2011

  • Mesaj Privat
Trebuia sa te informezi mai bine la un avocat inainte de a semna ceva. La final, tu..ca si client ai de suferit.
  • deleted-100538

  • Mesaje scrise: 336
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mar 2015

  • Mesaj Privat
@crt7

Pana la urmã ai achiziționat varianta pe motorina? Și eu am DPF, regenerãri am avut și la interval de 300km și nu am probleme pana acum.
  • crt7

  • Mesaje scrise: 118
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2015 B16DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jul 2015

  • Mesaj Privat
@AddyUFS: urmeaza ca zilele aceastea sa depun actele si fac comanda.
In final am ramas la urmatoarea varianta:
Pachet Enjoy:
1. 1.6 CDTI 136CP/start./stop/6 trepte
2. culoare: rosu briliant
3. jante 17 aliaj
4. cotiera fata
5. bi-xenon AFL
6. cotiera spate+sertar depozitare pasager
7. Pachet enjot plus (clima, proiectare ceata, CB, volan piele)
8 Roata rezerva dimensiuni normale

Pana la urma, m-am decis sa investesc intr-o navigatie aftermarket, deoarece cea din fabrica este destul de limitata in privinta hartii din RO (costurile pentru oricare din variante sunt similare).

Cei de la opel GL, m-au asigurat ca timpul maxim de asteptare la ei a fost/este intre 2 luni si 2 luni si vreo 2 saptamani. (cel putin asa a fost pentru celelalte comenzi de pana acum). Ramane de vazut.

Voi reveni cu noutati dupa ce semnez si efectuez comanda. Smile
  • deleted-100538

  • Mesaje scrise: 336
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mar 2015

  • Mesaj Privat
@crt7
Ai fãcut o alegere perfectã
-136hp sunt destui pentru acea mașinã! (eu am 160hp și mașina cântãrește 1800kg)
-jantele sunt deasemenea o alegere foarte bunã! (eu am jante de 18 cu balon de 45 și ma cam zdruncina, voiam într-un timp sa trec și la jante pe 17 cu balon de 55. Pana la urma m-am obișnuit cu ele pentru ca in oras selectez modul tour (suspensia devine mai moale))
-cu AFL-ul mai ușor pentru ca se poate strica foarte ușor, recomand doar in afara orașului.
- deși am navigație DVD 800 Navi, cu harta României update 2011, Nu ma satisface ca un google maps, here sau Waze.
- un like la volanul din piele!

La final îți zic ca au fãcut o alegere de nota 10! Exact cu ce trebuia. Abia aștept sa o vad, dacã vii la întâlnirile opelistilor (la sala sporturilor GL)

P. S. Sa ne spui și un preț Smile
  • clau70

  • Mesaje scrise: 3,337
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2013

  • Mesaj Privat
Foarte bine ca ai ales varianta de 136CP. Dpmdv, la optiuni ar mai fi fost de adaugat scaunele ergonomice (AGR)... merita!
  • deleted-100538

  • Mesaje scrise: 336
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mar 2015

  • Mesaj Privat
@clau70
Se merita dar crt7 face drumuri scurte cam 75% din totalul de km și sã-ți spun drept pe distante de 5,8,10km mai folosesc și un Logan și are scaune decente
  • clau70

  • Mesaje scrise: 3,337
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2013

  • Mesaj Privat
Atunci, nu se merita diesel la drumuri scurte...
  • crt7

  • Mesaje scrise: 118
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2015 B16DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jul 2015

  • Mesaj Privat
@AddyUFS: drumul in oras a fost doar o estimare. Procentajul se va schimba cu siguranta in viitor in favoarea drumurilor din afara orasului. (plus..acum cu C4 ma cam rupe consumul 10L/100km in oras si 7-8L/100km in afara Sad )

@clau70: am testat modelul fara scaune AGR si am fost multumit. Si...am zis ca nu merita sa investesc inca 400 eur in ele. Voi vedea mai tarziu daca va fi o decizie inteleapta.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR