Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J
  • GTC200

  • Mesaje scrise: 44
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2015
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Sep 2015

  • Mesaj Privat
Tablele nu numai ca-s urate, dar favorizeaza si acumularea de mizerie, dupa care o sa te plangi la primavara ca-ti scartaie franele si ca Opel face masini naspa. Rugina se aduna in timp asa ca s-ar putea sa nu-ti sara in ochi dupa primul sezon, cert e ca daca-ti tragi table de iarna si le mai pui si capace o sa aduni si mai multa mizerie.
Zic sa nu mai visezi la ieftineala cu jante de tabla pe 16" ca mai mult pagubesti, iar 205/60 r16 e mai degraba dimensiune de suv compact decat de break.
Skip ads

  • Aantonio

  • Mesaje scrise: 521
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mai 2012

  • Mesaj Privat
Vorbim ca sa ne aflam in treaba, nu alta. Cum favorizeaza jantele de tabla acumularea de mizerie si cele de aliaj nu? Pe timp de iarna sunt mult mai indicate jantele de tabla, din simplul motiv ca se arunca cu material antiderapant si sare, care ajunge foarte usor pe discuri si pe placute, producand ruginiri premature, scartaieli, ataca partile din cauciuc, etc. Cele de tabla au ochiurile mult mai mici si prin urmare mai putine reziduri care pot ajunge pe discuri. Praful acela al placutelor la care te referi tu probabi, ajunge oricum pe jante, dar asta se intampla la toate masinile, cat despre cum fac cei de la opel masinile nu mai zic nimic.
  • clau70

  • Mesaje scrise: 3,337
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2013

  • Mesaj Privat
crt7 a scris: Doresc sa imi cumpar un set de jante de otel de 16 inch pentru perioada de iarna, dar nu imi este clar ce marime trebuie sa aibe pentru gauri: Doresc sa montez pneurile de 205/60/R16
- 6.5Jx16 5x115x70,3 ET 41 - e corect ?

Da
  • poseidon06

  • Mesaje scrise: 426
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jul 2011

  • Mesaj Privat
Sa stapanesti sanatos masina, crt7. Mergi cu incredere pe jantele de tabla. Daca erau probleme cu ele, veneau toate masinile din fabrica cu jenti de aliaj. Eu am exact dimensiunea pe care ai zis-o tu (si la anvelope la fel, 205/60 R16), asta e al cincilea an cu ele (am schimbat cauciucurile anul asta) si nu am nici un fel de problema. Nici scartaieli, nici vopsea sarita, nici jantele nu au ruginit sau mai stiu eu ce. Si merg in fiecare iarna la munte, fac aproximativ 7-8000 km cu ele, anual.

Sfat: pe viitor, posteaza in topicurile dedicate Smile
Skip ads

  • crt7

  • Mesaje scrise: 118
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2015 B16DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jul 2015

  • Mesaj Privat
@GTC200: probabil cai dreptate, probabil ca nu, indiferent de tipul de janta (otel sau aliaj) se poate intampla exact ceea ce ai descris tu.

@clau70: Multumesc pentru confirmare.

@poseidon06: Multumesc. Buna sugestia cu topicurile dedicate, pe viitor asa voi proceda.
  • crt7

  • Mesaje scrise: 118
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2015 B16DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jul 2015

  • Mesaj Privat
Pe sistemul "sa ne bucuram de noua masina"- nu o pot inmatricula deoarece placuta ce indica greutatea masinii nu corespunde cu datele scrise in certificatul ce o insoteste.

Solutia: Opel Ro sa vorbeasca cu cei de la fabrica sa rectifice problema.

Timp de asteptare: 3-4 saptamani.

Sad
  • omega y22dth

  • Mesaje scrise: 667
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2017 1.6DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Are cineva harti pentru Navi650 de pe astraJ/2015 ?
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR