Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J
  • crt7

  • Mesaje scrise: 118
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2015 B16DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jul 2015

  • Mesaj Privat
Salutare,

Intentionez in urmatoarea perioada sa cumpar un Opel Astra j sendan si as vrea sa cer parerea in legatura cu

urmatoarele:

1.Motor diesel 1.6 / 110 CP /6 trepte - Nu conduc agresiv, dar in momentul in care am nevoie de un pic de putere, vreau sa fie acolo (depasiri, etc.).
Ce parere aveti depsre acest motor, este suficient pentru greutatea masinii (1450kg) + 2 pasageri ?
Din datele tehnice eu cred ca este ok.

2.Radio Navi 650 - In comparatie cu Radio Navi 950 nu are sistemul bluetooth pentru telefon, in rest nu am gasit

vreo diferenta.
Care este parerea vostra ? Se merita investitia de + 300 eur pentru Navi 950?

3.Cei care au deja navigatie pe Astra, a-ti putea sa imi spuneti daca este suficient de detalaiata harta Romaniei

in comparatie cu Igo ?
4.In legatura cu farurile bi-xenon si AFL, sunt usor in dubii, inca ma mai gandesc daca merita investitia Smile

5. Nu imi este clar daca vopseaua ce o incadreaza ei la "BRILIANT CULOARE" este metalizata, desi daca ma uit la pret, nu cred ca este.....


Printe alte dotari ce as dori sa le aibe masina adaug urmatoarele:
Modelul de echipare: enjoy (desi vine cu nimicuri, pentru mine, in comparatie cu essentia, am acces la cateva extra optiuni...

- Clima (extra optiune)
- cruise control (standard)

- control pentru volum pe volan (standard)
- aux in (standard)

- 6 difuzoare (pacat nu are subwoofer in varianta sedan) (standard pentru Radio navi 650)
- cotiera scaune fata (extra optiune)

- geamuri electrice fata (standard)
- Computer bord (pentru afisare, consum instant, etc) - (extra optiune - mi se pare jenanat din partea lor)

- ABS + ESP (standard)
- airbaguri fata cu posibilitate de dezactivare airbag pasager (standard)

- scut metalic (extra optiune)
- roata de rezerva dimensiuni normale (extra optiune)

- jante tabla 16 inch (standard)
- oglinzi cu reglare electrica si pliabile manual (standard pe echiparea Enjoy) - nu cred ca se merita diferenta de

bani pentru cele pliabile electric

- cotiera centrala bancheta spate (extra optiune) - inca ma gandesc daca o aleg sau nu
- Vopsea metalizata (extra optiune) - probabil ca va fi cea pe albastru - desi nu am vazut nici un model pe strada pe aceasta culoare...

- proiectoare ceata (extra optiune)
- servodirectie (standard) Daca am inteles bine, servodirectia standard este hidraulica, iar cea electronica e platita ca si optional

- senzori parcare (extra optiune - desi eu as vrea doar pe spate - nu se paote)

P.S.: Bugetul maxim pentru investitie este undeva intre 22-23 k eur (si de aici sper sa incep sa scad din pret cu tichet rabla + discount din partea reprezentantei) Very Happy

Astept parerile voastre!


Ultima modificare facuta de crt7 la Mie 15 Jul, 2015 3:02 pm, modificat de 2 ori in total
Skip ads

  • cldmarinescu

  • Mesaje scrise: 265
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Astra 2010 A13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mai 2011

  • Mesaj Privat
1: Motorul e ok, trage bine si scoate consumuri destul de bune. Singura problema teoretica este fiabilitatea, fiindo motorizare ceva mai noua, e posibil sa aiba si ceva boli ale copilariei.
2: Tine doar de tine si de nevoile tale. Da, 300 euro diferenta este o suma destul de mare pentru un singur gadget in plus :bluetooth"
3: Harta este ok dar daca as mai alege o data un model de la Opel, l-as achizitiona fara Navi si m-as folosi de navigatorul de pe telefon sau as achizitiona un navigator din comert. Aici tine tot de tine,
4:Farurile bi-xenon sunt ok, afl-ul este mai mult un moft si probabil ca o durere de cap in plus dupa terminarea garantiei, As merge pe faruri normale ca sa nu ma doara capul pe viitor.
5: Cel mai bine te informezi direct la reprezentanta despre vopsea. Faci foarte bine daca alegi instalatia de climatizare automata, eu am ales A/C si regret in fiecare zi aceasta alegere.
6: Aici depinde de buget si de gusturile tale, nu ma bag Smile..as alege totusi scutul metalic la motor, este un accesoriu bun pentru drumurile noastre in special iarna,
  • crt7

  • Mesaje scrise: 118
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2015 B16DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jul 2015

  • Mesaj Privat
@cldmarinescu: Multumesc pentru raspuns:

1. Navi 650: functia de bluetooth pentru telefon este mai mult un moft si nu imi este utila, in mod normal am castile legate la telefon (cu sau fara fir) Very Happy .
Prin urmare daca nu exista alta diferenta (ma gandesc la voce navi, poi, etc) dintre cele doua, nu are rost investesc mai multi bani.
2. Scut metalic: pentru Ro este un necesar! Prin urmare o sa-l iau din fabrica.
3. Navigatie aftermarket: pretul ajunge foarte aproape de pretul celui din fabrica, evident cu unele beneficii in plus, gen: touch, alt soft pentru navigare, camera marsalier, etc.
Dar pentru a scapa de bataile de cap, as prefera sa-l cumpar direct (+ d.p.m.d.v. da bine in bord ) Very Happy + in prezent utizez navi de pe telefon si imi displace profund cablul de alimentare + faptul ca suportul ce-l tine mai pleaca uneori din parbriz.
4. Pentru faruri, exact la probleme de dupa garantie ma gandeam: prea multi senzori.

Toate optiunele mentionate in paranteza ca "extra optiune"as vrea sa fie pe noua masina. Very Happy
  • florake

  • Mesaje scrise: 134
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Oct 2014

  • Mesaj Privat
bluetooth-ul e un moft pana il ai. e chiar super ok cand il folosesti. asa ziceam si eu pana sa iau masina si e chiar super util, mai ales in bucuresti.
navigatia e super buna. nu stiu ce update mai e acum. eu il am pe cel in care inca nu apare a3, dar daca te uiti dupa semne, te duce clar unde vrei sa ajungi. si arata bordul cu totul altfel Wink
farurile sunt foarte tari. din pacate eu unul nu prea apuc sa ma bucur de afl, caci merg mai mult in oras.
Skip ads

  • paul2004

  • Mesaje scrise: 397
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 A17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Aug 2013

  • Mesaj Privat
Salut la un asemenea buget...in sensul bun...de ce nu te orientezi catre alta marca?
  • clau70

  • Mesaje scrise: 3,337
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2013

  • Mesaj Privat
De ce nu mai astepti tu cateva luni si iti iei Astra K? Intereseaza-te cand poti lansa comanda.
Cu bugetul mentionat iti iei masina mai usurica, mai spatioasa, generatie noua... samd!
  • crt7

  • Mesaje scrise: 118
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2015 B16DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jul 2015

  • Mesaj Privat
@paul2004 / clau70: Ce alte recomandari de autoturisme aveti ?
Am vazut cateva imagini cu noul astra K, este dragut, dar apare abia in noiembrie - decembrie + alte cateva luni pana cand vine comanda.

Cum ziceam, ce recomandari aveti? Very Happy

@florake: Nu se merita sa dau 300 eur doar pentru a avea bluetooth
  • vasicri

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 A17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Aug 2013

  • Mesaj Privat
Salut, aveti sfaturi pentru astra j sedan nou, motor 1,6 115 cp cutie automata 6 trepte? Pret 14000 + rabla. Mi sa pare mai ok decat toyota corola ca pret, costa 15500+ rabla, dar are 132 cp, tot 1,6 cutie automata. Am mai vazut skoda rapid, dar la aceiasi bani ofereau 1.2 tsi 90 cp dsg. La interior m-am speriat tare de rapid, imi place porbagajul ca se deschide la fel ca la octavia, si cam atat. Octavia e mai scumpa cu 3000 si imi depaseste bugetul , care oricum e leasing. Vin de pe astra h sedan, 1.7 110 cp. O sa imi lipaeasca motorul ala, dar oricum nu se mai fabrica Smile
Skip ads

  • vasicri

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 A17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Aug 2013

  • Mesaj Privat
App configuratorul online nu este actualizat, mergeti la dealeri, acolo veti fi surprinsi cu noua configuratie disponibila, si de reduceri fata de preturile afisate pe site.
  • victormarius

  • Mesaje scrise: 164
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2010 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jul 2012

  • Mesaj Privat
@ vasicri - In locul tau, daca as vrea Astra J as mai astepta vreo 2-3 luni pentru ca sigur o sa fie ceva discounturi serioase in perspectiva aparitiei noului model care, apropo nu prea ma atrage. Nu stiu de ce dar parca Mazda 3 e mai fluida, mai frumoasa.
  • vasicri

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 A17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Aug 2013

  • Mesaj Privat
Mazda 3 este la a acelasi pret cu octavia, am mai primit o oferta de la toyota cu 14.100 euro si are garantie de 5 ani, fata de 2 ani extensibila la opel.
  • vasicri

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 A17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Aug 2013

  • Mesaj Privat
Greu de asteptat, ca momentan nu mai am masina si oricum dureaza comanda la opel 3 luni...
Skip ads

  • paul2004

  • Mesaje scrise: 397
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 A17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Aug 2013

  • Mesaj Privat
Toyota corola,mazda 3 ...arata super bine.
  • clau70

  • Mesaje scrise: 3,337
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2013

  • Mesaj Privat
@crt, daca vrei Astra J cu 1.6CDTI (whisper engine), eu as merge pe varianta de 136CP si i-as pune navi, clima, AFL si scaune ergonomice...
In clasa compacta e mare varietatea de modele: VW Golf, Seat Leon, Ford Focus, Skoda Rapid/Octavia, Peugeaot 308, Toyota Corolla, Honda Civic, Renault Megane, Hyundai i30, Kia C'eed, Mazda 3... iar la compact premium ai Audi A3, BMW seria 1, Mercedes clasa A... dar scumpe.
  • vasicri

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 A17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Aug 2013

  • Mesaj Privat
Este motorul pe benzina ...
  • crt7

  • Mesaje scrise: 118
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2015 B16DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jul 2015

  • Mesaj Privat
@clau70: Multumesc pentru raspuns.
Prefer sa cumpar un sedan, desi gura de incarcare a portbagajului nu este la fel de mare, am un pic mai mult volum. @50-80 L. Si conteaza.
DIn masinile enumerate de tine mai sus, doar Skoda Octavia si Mazda 3 mi se par mai interesante. Restul ori sunt prea scumpe, ori nu imi plac Smile.
Skoda Octavia depaseste cu mult bugetul cand incepi sa aduni maruntisurile, mazda 3 ajunge aproape cam in aceeasi bani ca si Opelul, dar mi se pare ca este cam putin loc pentru pasagerii din spate (familie inalta 186 cm ) Very Happy

Ok, o fi bugetul 22k eur, dar de preferat ar fi daca ies mult sub el (gen tichet rabla+discount de la producator). SI nu in ultimul rand mi s-a cam pus pata pe Astra. Smile

In legatura cu motorul, ma bate gandul si pe mine sa merg pe motorul cu 136 CP, iar diferenta de bani nu este mare.

Avand in vedere ca nu am o decizie finala,in continuare astept parerilor voastre.
  • clau70

  • Mesaje scrise: 3,337
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2013

  • Mesaj Privat
@vasicri, mai sus ii raspunsesem lui crt7 care dorea motorul diesel de 1.6.
Nu stiu ce sa zic de 1.6 aspirat cuplat la automata, cred ca o cam penalizeaza la performante/consum, dar e mai comoda la condus. Toyota Corolla 1.6 132CP are cutie cu variatie continua (CVT) din cate stiu care dpmdv e mai slaba ca performante decat automata clasica. Depinde ce vrei de la masina...
LE @crt7, acum am vazut ca vrei sedan. De ce nu un sports tourer? Daca ti s-a pus pata pe Astra, alege fara ezitare varianta de 136CP, masina e grea! Si fiind la final de generatie, cred ca o sa scoti un pret bun, negociaza la "sange", si un sfat: fa-i garantie extinsa mai ales ca acum e ieftina.
  • vasicri

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 A17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Aug 2013

  • Mesaj Privat
@ Clau70 Nu stiu exact diferenta intre aceste cutii, cu cea de la Toyota am facut drive-test, dar la Opel nu o au disponibila decat pe Insignia si motoriazare diesel. De asemenea, nici la Skoda si nici la Kia nu am gasit DSG-ul pt drive-test. Cutia automata este un moft pt sotie, poate se mai urca si ea in masina, ca ma tot cheama sa o iau , sa o duc samd. Multumesc pt hint, o sa mai caut pe net despre ele. Totusi Toyota se lauda cu un consum mult mai bun ... ca o fi doar marketing, voi vedea.
  • clau70

  • Mesaje scrise: 3,337
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2013

  • Mesaj Privat
Cutia automata de pe Insignia diesel e tot o cutie cu convertizor de cuplu dar e diferita ca cea de pe Astra J 1.6 aspirat. Fiind o combinatie nu prea des intalnita, nu prea cred ca o sa gasesti o masina pentru drive-test. Ford Focus are cutie powershift, Kia are DCT si Megane are EDC (similare cu DSG de la Golf, Skoda... adica cu dublu ambreiaj). Cum ti s-a parut CVT-ul de pe Toyota?
  • vasicri

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 A17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Aug 2013

  • Mesaj Privat
@clau70, din pacate nu am mai mers cu automate, dar acum imi dau seama ca e foarte confortabila pentru ca nu simti acele schimbari de viteze. Totusi nu exista un mod sport, cat o calci atat se duce.
Parca as mai incerca si una cu dublu ambreiaj, sa vad cum se simte Very Happy
Dar nu mai am rabdare, vreau sa dau mai repede comanda . La Toyota au spus ca nu au pe stoc acea culoare gratuita, ca ar dura o luna ... parca as schimba culoarea in functie de stoc, numai sa am masina mai repede. Cat ar putea dura actele cu rabla si cele de leasing? Intr-o saptamana as putea obtine masina? Pe 24 am planificat concediul, si parca mi-ar face mai mare placere cu masina decat cu trenul Very Happy
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR