Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H
  • kkthx

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jul 2015

  • Mesaj Privat
salut, am achizitioant acum o luna un Opel Astra H din 2008, si n-am avut carnetul pana acum cateva zile, aceasta a stat la ai mei in fata blocului pana am luat carnetul si nu am reusit sa observ problema pana acum, in timpul mersului cum depasesc 30-40 km/h scoate un sunet ca si cum ai sufla intro sticla goala din ce in ce mai tare daca viteza este accelerata, problema este ca daca sa zicem am 70 km/h si iau piciorul de pe acceleratie tot se aude, nu ar fi ceva legat de motor cred (pare logic). fratele meu mi-a sugerat ca ar fi discurile + placutele de frana care erau super uzate de fosta propietara (la doar 60.000 km erau super tocite), le-am schimbat si problema tot nu s-a dus, si incep sa cred ca ar intra aer pe undeva dar garniturile la portbagaj/usi/geamuri sunt drepte fara "defecte"... vreo sugestie ? o sa incerc sa inregistrez azi si sa uplodez clipul pe seara.
Skip ads

  • Goteru

  • Mesaje scrise: 127
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 17 DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Dec 2014

  • Mesaj Privat
Daca sunetul respectiv apare doar in momentul in care o accelerezi, parerea mea e ca iti fluiera turbina, la mine asa facea
  • john_doe200616

  • Mesaje scrise: 447
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Vectra 1996 X16SZR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Feb 2015

  • Mesaj Privat
Colegu' kkthx- completeaza-ti profilul si spune-ne si noua ce motor ai pe masina, asta ca sa primesti un raspuns sau o indrumare catre rezolvare.

@Goteru- dar turbina aia nu iti fluiera si daca decelerezi, fara a debraia-ma gandesc ca ea tot se roteste, e in sarcina.

Alt lucru, vad ca kkthx zice ca sunetul apare dupa 30-40 km la ora, daca ar fi turbina nu s-ar auzi indiferent de viteza care o are? Ca turbina iti lucreaza si la 20 de km/h daca ai turatia potrivita. Poate ma insel, nu vreau sa zic ca nu ai dreptate. Eu am de exemplu un Vectra B din 96, la care sunetul asta de care zici tu, e prezent, dar eu zic ca e de la cauciucuri-cum am trecut de pe cele de iarna, pe cele de vara, se aude si sunetul asta-cauciucurile mai au cam 1-2 mm profil si sunt si cam coapte-ultumul an de utilizare, Eu am berlina, ca si caroserie si imi pare ca acest sunet este amplificat de interiorul portbagajului. Cum se prezinta cauciucurile? Ai cumva cauciucuri de iarna pe masina sau mixte?

O alta idee ar fi, poate, unul din rulmenti-chiar daca un rulment huruie de obicei, ma gandesc ca in momentul inceperii uzurii sa nu scoata chiar un huruit ci un astfel de sunet.

Acum, incearca sa filmezi si posteaza, poate identificam sau incearca sa izolezi sursa sunetului...
  • Goteru

  • Mesaje scrise: 127
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 17 DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Dec 2014

  • Mesaj Privat
Turbina din ce stiu isi intra in drepturi depline dupa o anumita turatie, din cate stiu peste 2-3000 de turatii, la mine cel putin fluiera cand treceam de 2000-2500 indiferent de viteza masinii, puteam sa o turez si pe loc...
Skip ads

  • kkthx

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jul 2015

  • Mesaj Privat
este motor 1.6 pe benzina. scuze am uitat sa mentionez darrrr cred ca mi-am dat seama ce face asa... am montat un portbagaj THULE WingBar si sunt cam 90% sigur ca intra aer pe la o garnitura de la el...
  • john_doe200616

  • Mesaje scrise: 447
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Vectra 1996 X16SZR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Feb 2015

  • Mesaj Privat
E normal atunci...desi colegii care mai au montate se plangeau de zgomot la 100 de km/h. Ca sa scapi de acest factor,da jos barele si fa o tura cu masina si da-i un pic bice,dar cu grija la radar si vezi daca e sunetul prezent in continuare.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR