Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • AdamOpel

  • Mesaje scrise: 1,015
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Nov 2006

  • Mesaj Privat
sal

Am un garaj sub casa dar nu pot sa fac o groapa pt reparatie,deoarece sunt mari sanse ca sa iasa infiltratia de apa din pamant!
Si sunt f suparat ca intodeauna trebuie sa apelez la alti(mecanici nici nu discuta cu mine) si nu prea am la cine sa apelez.
nu pot sa lucrez nimic sub masina ca nu am cum(ex. acuma imi rasufla pe undeva toba si nu stiu unde e spart)
afara nu prea am sanse ca sa fac groapa pt ca trebuie sal acopar(ca sa nu ploaie) si ma costa o groaza de bani+nu prea am unde ca distrug curtea(asa si este cam mica)

astept cu interes orice idee ca sami rezolv problema.
Multumesc
  • l_stoian79

  • Mesaje scrise: 602
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Astra 2006 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mai 2006

  • Mesaj Privat
pozte suna aiurea, dar te-ai gandit sa-ti faci o rampa afara? din metal si eventual care sa o poti desface in 2 si sa o depozitezi in garaj ?am vazut asa ceva la cineva la sat. era o chestie din tabla/teava si profile metalice, sudate intre ele, iar cele doua cai de rulare se prindeau cu niste traverse si bolturi/suruburi....cand avea nevoie is monta omul afara rampa, isi facea treaba dupa care o desfacea si o baga in magazie.

bafta!
  • Sezran

  • Mesaje scrise: 1,183
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jun 2004

  • Mesaj Privat
chestia cu rampa demontabila mi se pare si mie o idee foarte buna, mai ales ca poti beneficia de lumina naturala cind lucrezi. dezavantajul e ca depinzi de vremea buna/rea.

ai putea sa faci groapa si in garaj, daca o izolezi bine si, eventual, pui o pompita sa traga apa, daca se aduna ceva. am vazut asa ceva chiar intr-un service.
  • AdamOpel

  • Mesaje scrise: 1,015
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Mersi pt raspuns.
mam gandit la o rampa dar una numai pt 2 roti (ori partea din fata ori spatele sa fie pe rampa).
dar nu stiu cat de inalte as putea sa le fac+greutatea.
o poza ar fi bine venit.
nu mar interesa vremea,ca numai pe vreme buna as lucra!
@Sezran faza cu groapa cade din prima.....nu am nervi necesari pt a ma enerva cu apa din groapa si cu pompatul apei.

multumesc
  • Vios40

  • Mesaje scrise: 409
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Rekord 1987 2.3D LS
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Apr 2007

  • Mesaj Privat
Cred cã dacã ai reuºi sã faci acea “groapã” izolatã contra infiltratiilor ar fi k mai ales cã una este sã lucrezi afarã ºi alta acoperit. Metoda a fost folositã cu succes la izolarea fundaþiilor pentru rezidenþialele din Pipera dupã calamitatea ce a lovit aceastã zona acum 2 ani.
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR