Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • klax187

  • Mesaje scrise: 188
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 1994 C18NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Apr 2004

  • Mesaj Privat
a mai fost threadul asta si pe alte forumuri de specialitate dar vreau sa stiu ce parere aveti voi. Eventual de ce.

Eu personal cred ca exceptand preturile de akizitie, motorul pe motorina e economic si ce e pe benzina ... e pe benzina Twisted Evil

votez pt benzinare

P.S. Nush de ce presimt ca kestionarul o sa iasa favorabil benzinei.
Skip ads

  • Darkness

  • Mesaje scrise: 368
  • Locatie: Targu Mures, RO
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Apr 2004

  • Mesaj Privat
Pai iti zic eu dc va iesi asa: majoritatea de pe forum suntem baieti (cam putine fete) la care le plac masinile, viteza, tuning. si cand vb de toate astea nu incap niciunde cuvinte ca: DIESEL, TDI, MOTORINA. benzina e benzina! ex: motor 2.0turbo de pe calibra: se duce la 300HP fara modificari mari, stiu cazuri de 500HP da cu modificari puternice! uitati-va la WRC! 2.8S 0-100. motoare?! 2.0turbo - 300hp! benzina! stiti cumva vreo competitie cu masini puternice cu motoare diesel? cam putine!
sa luam recentul 2.0tdi de pe golf 5. 140!!!hp (opel are la 1.9dti - 150hp!!!) motoru asta nici cu slujbe nu va ajunge la 200hp niciodata!!! sa nu mai vb de mai mult. motorina nui facuta pt spanuri. e pt masini mari (TIR) sau pt oameni la care nu le trebuie putere, le place consum mic ... etc etc!
io zic - BENZINA!!!
  • klax187

  • Mesaje scrise: 188
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 1994 C18NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Apr 2004

  • Mesaj Privat
pai am deskis threadul asta pentru ca m-am contrazis cu un idiot pe un alt forum care afirma ca:

"Unde ai frate demaraj la benzina?
De curiozitate, de unde sti atatea despre masini? Dat fiind faptul ca motorina are cuplu mare(mult mai mare decat benzina) demarajul il are deci motorina, imi pare rau...
Cat despre filtre... stiu pe cineva care nu a mai schimbat filtru de motorina de vreo 35000km...
Si sa-ti mai zic ceva... Aceeasi putere pe benzina difera de aceeasi putere pe motorina... De ce? Simplu! Cuplul. Si deci, o masina pe benzina trebuie sa aiba cam cu 5-10% mai multa putere(cai putere) ca sa tina pasul cu motorina. Este foarte clar!"


poate ma insel eu si nu stiu destule, dar mie faza cu dieselul care are demaraj mai mare decat benzinaru' mi se pare o idiotenie.
  • Darkness

  • Mesaje scrise: 368
  • Locatie: Targu Mures, RO
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Apr 2004

  • Mesaj Privat
deci la cuplu motorina taie benzina. asta se stie. dar atat! dar si 4-5000rpm maxim e un mare cct. unde o vazut ala diesel de 8000rpm? sa-mi zica Smile oricum benzina RULZ!!!
Skip ads

  • 4EST

  • Mesaje scrise: 686
  • Locatie: Brasov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Apr 2004

  • Mesaj Privat
Haha, nu isi are rost votul asta pe un forum de Opel.

Opel au avut intotdeauna motoare diesel naspa. Adica ori putin performante, ori cu probleme. Mai putin cand au folosit 2.5TDI de la BMW Smile
  • Darkness

  • Mesaje scrise: 368
  • Locatie: Targu Mures, RO
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Apr 2004

  • Mesaj Privat
nu era vorba de motoare ... daca nu stii motoru 'performant' 1.9 si chiar 2.0tdi de la passat se ascunde pe langa 1.9dti de la opel. si la performante si la puterea.
  • 4EST

  • Mesaje scrise: 686
  • Locatie: Brasov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Apr 2004

  • Mesaj Privat
Lasa si tu noul 1.9. Ala rocks!!!! Dar momentan nimeni n-are in RO, corect?

E enorm saltul pana la noul 1.9. Celelalte diesel de la opel erau slabute dupa parerea mea.
  • radu

  • Mesaje scrise: 342
  • Locatie: craiova
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Apr 2004

  • Mesaj Privat
eu sunt un maniac cu raliurile, liniutele etc.normal ca votez BENZINA, dar nici dizelul nu mai e ce a fost.de ex. eu mai am o skoda superb, cumparata noua anul trecut prin toamna cu motor 1,9 tdi de 130 cp care trage de rupe si consuma f.f.f putin; adica la cat de balena e masina am facut la liniute hyundai coupe nou de 146 cp si nu doar o data.consumul in oras este de max. 6,1/100km, iar afara 4/100km.
viteza maxima atinsa(limitata electronic) a fost de 250 km/h, iar consumul in acel moment se stabilizase la 8,6/100km.asa ca nici un dizel nu strica.
Skip ads

  • chiciuc

  • Mesaje scrise: 1,372
  • Locatie: Craiova
  • Masina: Vectra 1997 X20DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Apr 2004

  • Mesaj Privat
Eu sunt multumit cu diesel, de parca uneori as mai vrea niste caluti Wink
Cred ca se potriveste si cu stilul de condus, mai din reluare. Cred ca vorba de gust si obisnuinta. Mad

Cui nu i-ar place un turbo pe benzina Shocked

Dar parca e naspa cand il vad pe unu cu un Ferarri ca il tine numai in a I-a sau a II-a, ma doare sufletul
  • Darkness

  • Mesaje scrise: 368
  • Locatie: Targu Mures, RO
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Apr 2004

  • Mesaj Privat
OFFTOPIC:
pai un ferrari in RO numa in 1-a sau a 2-a merge Smile daca da a 3-a are 150km/h si pe drumurile noastre moare instant
  • g_poturlu

  • Mesaje scrise: 88
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Salutare!

Eu am votat MOTORINA. Pe mine ma incanta consumul si costurile de intretinere.

Toate cele bune,

Gabi
  • radu

  • Mesaje scrise: 342
  • Locatie: craiova
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Apr 2004

  • Mesaj Privat
Smile Smile
Skip ads

  • King of the road

  • Mesaje scrise: 489
  • Locatie: Mures
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Apr 2004

  • Mesaj Privat
Oare de ce nu s-au facut porche-uri sau ferarri-uri sau lamborghini-uri pe motorina , daca tot zic unii ca motorina e mai buna ca benzina .
Votez benzina ;
La motoarele diesel nu-mi place sunetul pe care il scot . Parca am fi la tara cu tractoare . Smile
  • Slick

  • Mesaje scrise: 1,319
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2004 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Apr 2004

  • Mesaj Privat
King & co aceasta dezbatere nu isi are rostul... NU se poate compara benzina cu motorina pentru ca au avantaje/dezavantaje total diferite...
1) Vrei masina sport cu calutzi si sa o auzi cum urla la turatii mari => Iei Benzina !
2) Vrei limuzinutza (nu inseamna ca limuzinele toate sunt motorina... doar ca masinile mai grele de obicei sunt pe motorina si nu zic ca benzina nu e buna la limuzine), cu costuri mici de exploatare => Iei Diesel !

Mie de exemplu imi place cum toarce motorul de la Vectra mea... Se aude super si este foarte silentios si la viteza/turatie mare... Iarasi nu sustin ca un motor pe benzina fara toba nu imi place mai mult cum se aude turat...

Sunt lucruri total diferite... Nu se compara...

Nu s-au facut masini sport diesel pentru ca la masini sport NU consumul si fiabilitatea sunt importante... ci CP si viteza...
Eu sunt de parere ca benzina nu e nici mai "buna" nici mai putin "buna" decat motorina... Depinde la ce se utilizeaza.
  • M-A-X

  • Mesaje scrise: 113
  • Locatie: Tg-Mures
  • Masina: Astra 2002 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Apr 2004

  • Mesaj Privat
Eu nici nu stiu de ce ati mai facut chestionaru' asta... Razz
  • danyalexa

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: suceava
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mai 2004

  • Mesaj Privat
stau si am minunez...loool!..ma...dupa parerea mea...benzina rulz pt cei care vor sa faca liniutze..sprinturi...etc! taicamiu are un opel astra tdi 2001 si unul 1997 benzina(ecotec).vreau sa zic..ca le-am condus pe amandoua!aia cu motorina se infinge mai tare la drum..dar e cu f f f putzin mai inceata la plecarea de pe loc.sa nu mai vorbesc de consumul mic pe care-l are!e putzin mai galagioasa..dar dupa putzin timp te obisnuiesti!deci...oricum..eu o prefer pe cea cu motorina!daca sunt unii care nu au ce face cu banii...sa-si traga catzi mai multzi 'cai'..ca doar fac raliuri toata ziua..prin orash..si cand vor sa mearga la mare,munte...merg din peco un peco..
  • Darkness

  • Mesaje scrise: 368
  • Locatie: Targu Mures, RO
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Apr 2004

  • Mesaj Privat
Smile asa-i ... pt drumuri lungi merita sa ai si o motorina. dar pt liniutze, curse, shpanuir ... BENZINARU! fiecare alege ce vrea
  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
E si mai simplu decit atita (ma refer la masini normale, an situatii de explotare normale deci IN AFARA pustismelor de adolescent de bani gata la stop... Razz )
Mergi mai mult de 15 000 km pe an = motorina, daca nu = benzina.
Tehnologia a evoluat atit incit diferentele dintre cele 2 categorii de masini este din ce in ce mai mica (la putere egala, sa zicem la motorul "din mijloc" al gamei la cele 2 categorii)
  • zafirul

  • Mesaje scrise: 1,444
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Apr 2004

  • Mesaj Privat
Intr-adevar pot fi pareri pro si contra.
Pina nu vom avea posibilitate financiara sa avem case cu curte si garaj si in garaj masina MEA, masina EI si masina NOASTRA pentru vacante ca sa putem sa ne-alegem ce motor vrem va trebui sa fim mai ingaduitori cu cei care zic "motorina rulz" sau "benzina rulz"
Eu am pe benzina si am facut o socoteala in astia 75000 km din cei 3 ani...
era bine rau de tot sa fi avut motorina... dar un monovolum incarcat cu catel/purcel/etc si doar la 100CP (atit era in 2001) e cam puturos...

Tehnologia a evoluat atit incit diferentele dintre cele 2 categorii de masini este din ce in ce mai mica (la putere egala, sa zicem la motorul "din mijloc" al gamei la cele 2 categorii)


Subscriu, acum ceva timp-nu mai retin exact... intr-o revista auto laudau astia o realizare de exceptie la BMW (seria 5, inainte de asta nou....) a unor motoare diesel care rivalizau la performante dinamice cu cele pe benzina... Doar ca nu trebuia sa pleci si cu pompa dupa tine!
Iar daca analizezi zafira 2.2 benzina/147CP cu 2.2 TDI/125CP vezi ca:
demaraj 0-100 km/h e la fel (diferente nesemnificative)
vit. max e cam la fel (oricum n-ai unde sa-i dai 195-200....)
repriza de la 80-120 km/h : HOPA! benzina 14 secunde, motorina 11

Pina atunci... string din buci sa vad cum pot s-o schimb p-asta sa trec pe motorina si visez la o ASTRA OPC numa' a mea... (fara nevasta in dreapta......
Mr. Green
  • zafirul

  • Mesaje scrise: 1,444
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Apr 2004

  • Mesaj Privat
Scuze, m-a luat tastatura pe dinainte,
opel n-are motoare TDI, deci rectific: 2.2DTI/125CP
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Chestionar

Chestionarul ramane neschimbat deocamdata
benzina 53%
motorina 46%
915 voturi

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR