Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H
  • zerillos

  • Mesaje scrise: 69
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2007
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Dec 2015

  • Mesaj Privat
Salutare.
Am o problema veche cu usile spate, dar la stanga ceva mai tare. Ca sa deschid usa trebuie sa trag de maner cu forta. Sotia nu o poate deschide, un copil nu mai vorbesc. Eu cand o deschid si trag normal de ea nu o deschid, trebuie sa ma dau in spate sa trag cu putere. Cand sunt in parcare si nu e loc intre masini nu o pot deschide ca nu am pozitie si loc sa ma dau in spate sa trag.
Ieri am dat fata de usa jos, si am umblat la tija care coboara de la maner si actioneaza bratul incuietorii. E pe filet si poti creste/scade cursa ei. Am crescut cursa sa apese mai usor. E mai bine putin, dar tot e greu de deschis pentru cineva care nu trage tare.
Yala usii daca o actionez cu degetul cu usa deschisa se blocheaza foarte usor, apoi trag de maner si se deblocheaza instant si cursiv. Problema apare cand usa e impinsa si inchisa. Ma gandesc ca in momentul cand e inchisa, undeva intampina o fortare cu toate ca ea nu se simte la mana cand inchizi usa. Nu opune rezistenta sau altceva. Deci testate liber toate functioneaza, problema apare cand e usa inchisa iar eu trag de maner sa o deschid ( am incercat diverse unghiuri de tragere si nu are efect).
Idei sau solutii cum as putea sa rezolv? A mai trecut cineva prin situatia asta?
Trebuie sa o rezolv ca nu vreau sa urce pasagerii din spate prin fata! Smile))
Multumesc.


MODEL: Astra 2007
MOTOR: 1.4
Skip ads

  • black_soulwhite

  • Mesaje scrise: 530
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2006 Z19 DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Aug 2019

  • Mesaj Privat
Usa este aliniata corect fata de caroserie?
  • Acidutzu

  • Mesaje scrise: 365
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2004 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Apr 2015

  • Mesaj Privat
- Verifica daca portiera sau broasca nu atinge in "carligul" de inchidere de pe caroserie (urme de uzura / frecare);
- Dai cu spray de deblocare (WD40) in broasca prin locul unde intra carligul, eventual prin spate daca mai ai fata de portiera data jos;
- Eventual, desfaci broasca din cele trei suruburi (sa o poti roti putin) si o dai cu spray de deblocare;
  • zerillos

  • Mesaje scrise: 69
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2007
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Dec 2015

  • Mesaj Privat
black_soulwhite a scris:Usa este aliniata corect fata de caroserie?


DA
Skip ads

  • zerillos

  • Mesaje scrise: 69
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2007
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Dec 2015

  • Mesaj Privat
Acidutzu a scris:- Verifica daca portiera sau broasca nu atinge in "carligul" de inchidere de pe caroserie (urme de uzura / frecare);
- Dai cu spray de deblocare (WD40) in broasca prin locul unde intra carligul, eventual prin spate daca mai ai fata de portiera data jos;
- Eventual, desfaci broasca din cele trei suruburi (sa o poti roti putin) si o dai cu spray de deblocare;


Am desfacut broasca cu gandul sa o misc putin.
Nu am dat cu nimic, dar ies azi si ii dau ca e desfacuta satoza.
  • zerillos

  • Mesaje scrise: 69
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2007
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Dec 2015

  • Mesaj Privat
Am dat cu WD40. Nu credeam ca o sa rezolve mare branza. Se pare ca e foarte jmeker si a mai rezolvat. Se misca totul mai usor. Pot spune ca am rezolvat situatia.
Daca topicul nu este relevant se poate inchide.
Multumesc.
  • Acidutzu

  • Mesaje scrise: 365
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2004 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Apr 2015

  • Mesaj Privat
Cu placere !
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR