Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Benzina
  • allecs

  • Mesaje scrise: 47
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Feb 2013

  • Mesaj Privat
am un opel astra g 1.2 16v cod motor z12xe am 170k km si am urmatoarele coduri de eroare p0300 si p0302 m-am uitat pe forum si am vazut despre ce e vorba .. am avut si p0304 aceea era din cauza ca era rupt mansonul de cauciuc de la bobina .
m-am dus la mecanic si a incecat bobina merge la toate mai putin la nr 2 da scantaie dar cand ia firul care duce la bujii nu se balbaie motorul
ce ar putea sa aibe el a zis ca trebuie rectificata chiuloasa scaune supape.. etc... se merita sa ii fac si segmentarea oricum imi cam papa ceva ulei undeva la pret 1500 ron
se va rezolva prin asta sau sa nu fie injectorul sau ecu
Skip ads

  • john_doe200616

  • Mesaje scrise: 447
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Vectra 1996 X16SZR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Feb 2015

  • Mesaj Privat
Pai si bujia nu a scos-o afara? Sa vedeti daca e afumata,umeda?Pai daca nu se schimba mersul ei,bobina cum e buna?Nu inteleg,zici ca nu da scanteie sau eu asta inteleg(la bujia nr 2)...Fa un test de compresie si vezi cum e compresia pe cilindrii...Cat ulei mananca?
  • allecs

  • Mesaje scrise: 47
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Feb 2013

  • Mesaj Privat
pai bujiile le schimbasem inainte cu o saptamana apoi s-a aprins chekul ..bobina da scanteie la toate bujiile a verificat cu ceva mecanicul a bagat acolo la bujii si apoi a tinut la fiecare capat al bobinei.. le-a incercat pe toate si doar la doi merge motorul fara sa se balbaie cand nu mai e scanteie.. in rest la 1.3 si 4 cand ia firelele alea se balbaie motorul .. ulei in papa undeva in jur de 3 l la 10k km ..
  • john_doe200616

  • Mesaje scrise: 447
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Vectra 1996 X16SZR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Feb 2015

  • Mesaj Privat
Pai la consumul pe care il are de ulei chiar ar trebui segmentat...Teoretic iti mananca un schimb de ulei intre schimburi. Daca bujia lucreaza si motorul merge prost indiferent daca ai sa nu scanteie la bujia respectiva,atunci cilindrul respectiv nu lucreaza. Nu poti totusi sa scoti bujia sa vezi daca e umeda?Daca e umeda sigur va trebui sa faci o segmentare,mai ales si cu un asa consum de ulei (nu ai nici o pierdere?).
Skip ads

  • allecs

  • Mesaje scrise: 47
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Feb 2013

  • Mesaj Privat
ok ms de sfat..
  • john_doe200616

  • Mesaje scrise: 447
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Vectra 1996 X16SZR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Feb 2015

  • Mesaj Privat
https://www.clubopel.com/rez...oane&sa=Cauta
Rasfoieste un pic si prin paginile alea,indiferent ca sunt de Astra,Corsa sau Agila, motorul e acelasi... Mai asteapta si alte pareri si poti posta si in sectiunea cu Agila, in topicul cu motoare pe benzina si vezi ce spune si dancuciureanu.

Vad ca nu merge link-ul,scriu de pe telefon:in bara de cauta scrie codul motorului si merge in 3 pistoane.
Spor si Bafta!
A doua pagina e cu Agila:citeste acolo ca e multa informatie buna!
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Benzina

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR