Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G
  • Dani82

  • Mesaje scrise: 92
  • Locatie: Maramures
  • Masina: Astra 2000 X20DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Dragi colegi,

Zilele trecute m-am apucat sa verific izolatia din partea inferioara a masinii.
Primul lucru pe care l-am facut a fost sa dau jos pragurile de plastic, din fiecare prag cred ca am dat jos cam 1-2 kg de pamant (mai ca puteam cultiva flori acolo desi le-am mai desfacut acum 2 ani)
Din pacate din cauza pamantului au ruginit si pragurile in unele locuri, intr-un loc era asa de slaba tabla incat s-a gaurit in timp ce curatam.
Marea problema a fost la verificarea lunjeroanelor, izolatia parea sa fie afectata doar intr-un punct dar cand am inceput sa curat am vazut ca se exfoliaza de aproape tot lonjeronul iar sub izolatie este plin de rugina, La fel intr-un loc este o gaura de vre 5 cm pe lonjeron,
Inainte am avut o Dacia 1300 din 1972 si niciodata nu am gasit atata rugina pe ea (ce-i drept bagam ulei peste tot in ea), deci sunt dezamagit.

Acum va trebui sa sudez tabla noua pe lonjeron si pe prag si voi face o izolare.

Sfatul meu este sa faceti o verificare periodica a izolatiei masinii si demontarea a pragurilor de plastic pentru curatarea noroiului iar unde vedeti probleme chiar si foarte mici mai bine sa le remediati din timp.

Daca aveti ceva sfaturi sunt binevenite.


  • opelikka

  • Mesaje scrise: 25
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2002 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jun 2013

  • Mesaj Privat
Salut cum dau jos pragurile de plastic sa verific si eu. Astra g 2002 mersi
  • Dani82

  • Mesaje scrise: 92
  • Locatie: Maramures
  • Masina: Astra 2000 X20DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Salut, am pus cateva poze, pozele sunt luate de pe Google la care am adaugat cateva explicatii. sper sa te ajute

Pentru montarea la loc vei avea nevoie de clipsuri de tipul pe care il vezi in ultima poza.

  • opelikka

  • Mesaje scrise: 25
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2002 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jun 2013

  • Mesaj Privat
Ms mult dani82
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR