Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J
  • barbulescu.florind

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 1997 X16SZR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jul 2015

  • Mesaj Privat
Salutari,

Vin si eu cu o intrebare catre voi, posesorii de Astra J cu tipul asta de motorizare.
Momentan detin o Vectra B 1.6 8v si as dori in curand sa fac upgrade la o Astra ca cea mentionata mai sus(din motiv ca vad ca cele mai bune dotari le gasesti cu motorizarea asta).
Am inteles de la cineva care detine o astfel de masina ca nu se merita pentru oras motorul asta, ca ar consuma 10-11% in oras, si din ce am mai citit pe net, tot cam asta ar spune si alti posesori.
O alta varianta care mi se pare atractiva ar fi 1.3 CDTI, din pacate, sunt destul de rare la vanzare.
Mentionez ca in principiu m-ar interesa un consum decent in oras, puterea mai putin.
Astept pareri si sfaturi.

O zi buna!
Skip ads

  • diablo46

  • Mesaje scrise: 174
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011 A14XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jan 2015

  • Mesaj Privat
benzina A14XER, consum de 8-9 in oras. Dar sa nu ai pretentii de putere. Si motorizarea asta o gasesti la preturi foarte bune.
  • iulian1971

  • Mesaje scrise: 7,081
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Daca nu faci peste 20.000 pe an, nu lua diesel ca nu merita.
  • sorinbv

  • Mesaje scrise: 19
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011 A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Apr 2015

  • Mesaj Privat
@iulian1971 - Ce spui tu e valabil in cazul in care iti iei masina noua. Altfel spus, diferenta de 1500-2000 de euro intre motoarele pe benzina si cele pe motorina o acoperi in cativa ani din costurile combustibilului doar daca faci un anumit numar de km pe an (de regula peste 20.000 km).
La second hand, diferenta intre cele doua tipuri de motorizari, ar trebui sa fie mai mica.

Revenind la subiect, eu personal nu ti-as recomanda diesel daca parcurgi doar drumuri scurte si dese prin oras, deoarece mai mult vei chinui motorul. Ah, si apropo, consumul prin oras pentru un astfel de motor nu va fi niciodata intre 7 si 7.5, cum se lauda acum cateva zile un coleg de forum..
Skip ads

  • iulian1971

  • Mesaje scrise: 7,081
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Dec 2006

  • Mesaj Privat
@sorinbv
Adica nu esti de acord cu mine dar ii recomanzi acelasi lucru.
Eu ma refeream la cheltuielile de intretinere nu la pretul de achizitie.
  • barbulescu.florind

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 1997 X16SZR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jul 2015

  • Mesaj Privat
Da, total de acord cu voi ca nu prea se renteaza motorul diesel prin oras, dar, din pacate, dupa ce am analizat putin piata, am vazut ca toate Astrele cu motoare pe benzina sunt slab dotate Sad
Eu in general fac drumuri de 10 km prin oras sa zicem, ma gandesc ca n-ar fi chiar asa de chinuit motorul.
De motorul 1.3 CDTI ce credeti/stiti ?

Merci de opinii!
  • cosmin65397

  • Mesaje scrise: 217
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Mar 2012

  • Mesaj Privat
Se merita si nu merita cam asa stau lucrurile, doar pt oras benzina e sfanta,1.4 turbo sau 1.6 e alegerea cea mai buna.Lasa motoru de 1.3!
  • cldmarinescu

  • Mesaje scrise: 265
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Astra 2010 A13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mai 2011

  • Mesaj Privat
1.3 ecoflex este super daca a fost intretinuta asa cum trebuie. Ma inteleg bine cu ea atat in oras cat si in afara orasului. Atuul cel mai mare sunt taxele mai mici si consumul destul de mic. Cutia de viteze in 5 trepte este destul de elastica si se preteaza foarte bine la mersul urban/extraurban.
Skip ads

  • diablo46

  • Mesaje scrise: 174
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011 A14XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jan 2015

  • Mesaj Privat
@cosmin65397
Colegul nostru vrea consum mic, cu motorul 1.4 turbo in oras faci 14-15% consum
  • iulian1971

  • Mesaje scrise: 7,081
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Dec 2006

  • Mesaj Privat
cldmarinescu a scris:1.3 ecoflex este super daca a fost intretinuta asa cum trebuie. Ma inteleg bine cu ea atat in oras cat si in afara orasului. Atuul cel mai mare sunt taxele mai mici si consumul destul de mic. Cutia de viteze in 5 trepte este destul de elastica si se preteaza foarte bine la mersul urban/extraurban.

Ai vazut tu Astra de 1.3 in 5 trepte ? Nu cred.
  • Daniel

  • Mesaje scrise: 2,831
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 A17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Dec 2004

  • Mesaj Privat
J nu prea e de mers urban. E mult prea mare/grea pt asa ceva. Eu m-as orienta catre altceva mai mic pt asta.
  • cldmarinescu

  • Mesaje scrise: 265
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Astra 2010 A13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mai 2011

  • Mesaj Privat
iulian1971 a scris:
cldmarinescu a scris:1.3 ecoflex este super daca a fost intretinuta asa cum trebuie. Ma inteleg bine cu ea atat in oras cat si in afara orasului. Atuul cel mai mare sunt taxele mai mici si consumul destul de mic. Cutia de viteze in 5 trepte este destul de elastica si se preteaza foarte bine la mersul urban/extraurban.

Ai vazut tu Astra de 1.3 in 5 trepte ? Nu cred.

Nu vreau sa fiu rau..dar, daca nu aveti cat de cat cunostiinte sau informatii in unele domenii, nu mai postati aiurea ca sa induceti si pe altii in eroare.
Da, am vazut Astra 1.3 in 5 trepte, detin una.
Skip ads

  • paul2004

  • Mesaje scrise: 397
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 A17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Aug 2013

  • Mesaj Privat
Eu detin aceasta motorizare...merg numai in oras...consumul vara cu AC este 8.5.....iarna 9-9.5.viteza medie 23 -25km.
Costurile de intretinere nu sunt mai mari fata de benzina...la 10.000 scimb filtru ulei.motorina.aer.polen si ulei motor.....la benzina nu schimbati la fel? Poate mai putin cel de combustibil.
Eu nu recomand diesel pt oras din cauza dpf-ului.....in rest motorul este super ok.
Poate gresesc dar asta este parerea mea.
  • iulian1971

  • Mesaje scrise: 7,081
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Dec 2006

  • Mesaj Privat
cldmarinescu a scris:
iulian1971 a scris:
cldmarinescu a scris:1.3 ecoflex este super daca a fost intretinuta asa cum trebuie. Ma inteleg bine cu ea atat in oras cat si in afara orasului. Atuul cel mai mare sunt taxele mai mici si consumul destul de mic. Cutia de viteze in 5 trepte este destul de elastica si se preteaza foarte bine la mersul urban/extraurban.

Ai vazut tu Astra de 1.3 in 5 trepte ? Nu cred.

Nu vreau sa fiu rau..dar, daca nu aveti cat de cat cunostiinte sau informatii in unele domenii, nu mai postati aiurea ca sa induceti si pe altii in eroare.
Da, am vazut Astra 1.3 in 5 trepte, detin una.

N-am stiut, in manual nu scrie tipul de cutie de pe A13DTE.
Ce cutie e, F17 sau F23 ?
  • cldmarinescu

  • Mesaje scrise: 265
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Astra 2010 A13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mai 2011

  • Mesaj Privat
F17ER
  • clau70

  • Mesaje scrise: 3,337
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2013

  • Mesaj Privat
Z13DTH de pe Astra H are cutie M20 in 6 trepte, A13DTE de pe Astra J are cutie F17 in 5 trepte Shocked . Asta e Exclamation
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Motorul de 1.3 nu trage deloc, trebuie turat tareee ca sa aiba ceva viata si atunci sa vezi consum. Si cei cu Astra H se plang de acelasi lucru, un motoras amarat si stors din el ultima picatura pus pe o balena. Daca mai pui si probleme cu DPF iti cam trece...o tampenie italiana mult laudata.

Motorul de 1.7 merge bine pe asa caroserie, nu este indicat pentru distante scurte, omori DPF. Nu il gasesti decat pe cele second, modelele noi au unul de 1.6 despre care nu sunt inca multe info despre el.

Benzinarul de 1.4 este minimul, trage doar turata, in rest este ok. Totusi nu stim cum vor tine motoare mici cu turbina, este o moda la toti producatorii.

Benzinarul de 1.6 pare ok dar nu stim multe despre el.
  • Gabi.B.HD

  • Mesaje scrise: 3,439
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Sunt rãruþe motoarele de 1.6 aspirat. La al meu, conform cãrþii service, doar bobina de inducþie a picat în 121.000 km. În aproape 3000 km fãcuþi de mine, bc-ul aratã un consum de 7.6% la o vitezã medie de 39 km/h.
  • cldmarinescu

  • Mesaje scrise: 265
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Astra 2010 A13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mai 2011

  • Mesaj Privat
dancuciureanu a scris:Motorul de 1.3 nu trage deloc, trebuie turat tareee ca sa aiba ceva viata si atunci sa vezi consum. Si cei cu Astra H se plang de acelasi lucru, un motoras amarat si stors din el ultima picatura pus pe o balena. Daca mai pui si probleme cu DPF iti cam trece...o tampenie italiana mult laudata

Tin sa te contrazic in totalitate. Masina trage foarte bine si nu am avut pana acuma probleme de tractiune. Probabil ca si cutia in 5 trepte o ajuta mai bine decat daca ar fi fost in 6. Dpf-ul nu a facut nici o figura pana in prezent si isi face normal regenerarile. Chiar daca o turezi tare asa cum ai scris mai sus, consumul nu creste semnificativ. Cred ca trebuie sa detii o asemenea masina cel putin un an ca sa iti dai cu parerea. Probabil ca ai ramas cu sechele de la Astra H 1.3 de 90 cp.
  • Turb0

  • Mesaje scrise: 129
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2012 A20DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Cauta motorul de 130 cai.Este mai economic decat cel de 110.Masina e grea si cel de 110 trage greu.Am avut 5 ani 110 cai si consumul de 10.5.
Acum cu 130 am 8.5 la acelasi stil de condus.Diferenta o face cuplul acum rar mai trec de 2700-2800 rot.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR