Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  • bogdanst

  • Mesaje scrise: 13
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2000 X 20 DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Aug 2009

  • Mesaj Privat
Buna ziua,

Am nevoie de ajutor pentru ca nu reusesc sa demontez injectoarele dintr-o chiulasa de motor X20DTH. Am desfacut axa cu came si cross pipe-urile de deasupra injectoarelor, dar injectoarele sunt blocate un locasul lor nu le pot scoate afara din chiulasa.

Nu stiu in ce fel pot sa le fac sa iasa, sau cum sa le deblochez. Multumesc pentru ajutor!
Bogdan
Skip ads

  • SUPERDRAGOS

  • Mesaje scrise: 2,680
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Frontera 2001 3.O DI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Nu ai alta optiune decat sa incerci pana vei reusi..Ar fi bine sa faci asta la un service,`Bosch`sau oriunda sunt cat de cat specializati pe motoare diesel.
Daca `pleaca`injectorul cu tot cu filet,exista kit-uri speciale de inlocuire a acestuia,adica un`inel` in chiuloasa,gata filetat,la cote de ei stiute,si fixat cu adeziv.Oricum,asta nu o poate face "Nea Vasile",la colt,si de asta iti recomand service specializat pe diesel.
  • bogdanst

  • Mesaje scrise: 13
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2000 X 20 DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Aug 2009

  • Mesaj Privat
Injectoarele in motoarele diesel DTI de 2L (DTL/DTH) nu sunt prinse intr-un filet. Au o fanta un care sunt introduse.
In cazul meu, ele sunt doar intepenite acolo si nu stiu cum sa le scot fara sa afectez partea superioara (de exemplu daca as forta cu o surubelnita).
  • mariano

  • Mesaje scrise: 972
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2008

  • Mesaj Privat
pentru extragerea injectoarelor din chiuloasa, se foloseste ciocanu invers. iti poti face si tu unul - rapid - folosind o piulita cu filetul la fel ca cel din capatul injectorului - tija si o greutategaurita pe mijloc la un diametru cu cateva zecimi mai mare decat tija. In capatul tijei piulita sa nu sara contra greutatea si ....spor la ciocaneala.....
Skip ads

  • Paulll

  • Mesaje scrise: 1,207
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Pentru Z19DTH ce solutie îmi dati sa scot un injector blocat în chiuloasa?

Am reusit relativ fara probleme sa scot 3 dar la ultimul nimic. Nu se misca...zici ca e sudat.
  • nicunicu

  • Mesaje scrise: 2,597
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2002 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Feb 2012

  • Mesaj Privat
presa de scos injectoare,,cauta pe net sa vezi cum arata
  • Paulll

  • Mesaje scrise: 1,207
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Pana la urma am gasit pe cineva care a folosit un dispozitiv ca cel din poza:

  • mikyboy

  • Mesaje scrise: 5,735
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2014 A20TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
da cu spray de curatat rugina de jur imprejurul injectorului si lasi sa actioneze cel putin o ora apoi iei o bucata de lemn o pui desupra injectorului invelita intr-o carpa si lovesti in ea ca si cum ai bate un cuie de 2-3 ori si ar trebui sa cedeze daca nu vrea asa atunci iti trebuie o piulita facuta dupa filetul unui injector , il insurubezi apoi cu o presa de rulmenti incerci sa il scoti tragand de piulita insurubata. Dupa ce il scoti nu uita la montajul inapoi sa schimbi saibele de foc (cele de cupru din varful injectorului si neaparat semeringurile de sub talpile injectoarelor si atentie cum strangi suruburile la aceste talpi... Smile
  • bgdrom

  • Mesaje scrise: 228
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 1991 c 16nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Apr 2012

  • Mesaj Privat
E des intalnita problema asta la extras injectoarele .Eu de cele mai multe ori incalzesc bine motorul inainte ajuta foarte mult si ies mult mai usor .
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR