Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H
  • Adrian@EAO

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Mai 2010

  • Mesaj Privat
Salut,

Fara sa-i fac absolut nimic, ieri dimineata cand am deschis masina am obs ca usa de la sofer nu se deschide complet. Se blocheaza in "opritor". Usa in mod normal are 2 pozitii, iar la mine se opreste la prima pozitie(bine macar ca pot intra in masina). Am incercat sa o fortez dar fara succes. Daca trag mai tare cred ca se va strica ceva si mai rau.
Ma gandeam sa desfac fata de la usa si sa incerc sa-mi dau seama ce s-a intamplat acolo. Asa ca am cautat ceva tutotiale. Am gasit cateva poze cu fata de la usa data jos si nu imi dau seama cum as putea sa am acces la acel opritor(fierul curbat care intra in portira)



A mai avut cineva aceasta problema? Are cineva o poza cu acel mecanism si eventual cum poate fi accesat/desfacut pentru inlocuire/repaprare.

Multumesc.
  • Adrian@EAO

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Mai 2010

  • Mesaj Privat


Am gasit, asa arata piesa respectiva. banuiesc ca asta este stricata. maine merg sa o cumpar si incerc sa o si schimb.
  • FBogdan

  • Mesaje scrise: 494
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2006 Z20LER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jul 2010

  • Mesaj Privat
Cred ca am si eu exact aceeasi problema, doar ca in cazul meu usa se deschide total, insa la inchidere opune rezistenta mare si trozneste foarte puternic atunci cand o trag cu putere sa se inchida.
O sa incerc sa desfac portiera sa vad daca se poate repara ceva.
Pana atunci, niste sfaturi / tutoriale mi-ar prinde bine.
Merci!
  • svasile

  • Mesaje scrise: 1,693
  • Locatie: Covasna
  • Masina: Astra 2006 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Oct 2014

  • Mesaj Privat
Este stricat opritorul. Daca nu vrei sa-l schimbi (costa cam 100 lei), demonteaza-l de pe masina si vezi ca are doua arcuri (unul sus si unul jos) care au in capat cate o pastila din plastic. Una dintre aceste pastile s-a uzat si arcul freaca pe bratul din plastic. Eu i-am scos arcul acela (are o tabla in partea opusa bratului care se scoate) si l-am montat la loc. Nu mai trosneste, singurul dezavantaj este ca nu mai tine asa de bine usa deschisa.
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Te duci in dezmembrari si iti iei opritori de Astra G. Iti mai trebuie 2 suruburi de 5, sau 5.5, nu mai tin minte exact, pentru ca opritorul de Ahstra H are surubul incorporat, si se prinde cu piulita, iar cel de Astra G are gaura filetata. A, si niste saibe, sa nu se tina jucaria de portiera doar in capul surubului
Alea de astra h sunt de plastic, se uzeaza, e vai de mama lor.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR