Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra F
  • cidul1

  • Mesaje scrise: 355
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Antara 2008 Z20DMH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Feb 2012

  • Mesaj Privat
La masina din semnatura ,,Astra F Caravan '' vreau sa adaptez un sistem ,care sa-mi poata impinge hayonul, suficient cat sa poata fi preluat ,in miscare, de cele doua amortizoare , care sa-l ridice total ? Mentionez, ca am acum ,pe masina, o alarma ,,Thunder CA 105 '', care are buton dedicat pentru ridicare porbagaj...
Toate cele bune.
Skip ads

  • LGS

  • Mesaje scrise: 160
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Kadett 1988
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jun 2011

  • Mesaj Privat
ai aflat ceva?
  • increatul

  • Mesaje scrise: 1,636
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Dec 2009

  • Mesaj Privat
Va zic eu: nu se poate. E f greu haionul, trebuie niste arcuri industriale. La sedan mai merge (nu are geamul).... nu stiu ce arcuri se folosesc, vedeti pe google/youtube cine a mai facut.
  • Madalin1796

  • Mesaje scrise: 558
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jan 2015

  • Mesaj Privat
Am vazut pe cineva la un hatch care si-a facut singur 2 arcuri care, dupa ce apasai pe buton, "ajuta" hayonul sa treaca de cele 2 inchideri ale hayonului (inchiderea completa si mai are o treapta unde blocheaza hayonul sa nu se deschida accidental). Astfel puteai lejer sa-l ridici cu mana, dar atat. Nu cred ca poti face mai mult.
Skip ads

  • cidul1

  • Mesaje scrise: 355
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Antara 2008 Z20DMH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Feb 2012

  • Mesaj Privat
Ai dreptate, @Madalin1796 ,cu cele 2 trepte de aceea, am pus un ,,Solenoid deschidere portbagaj Cielo '' sau, orice actuator electric .
C u el am realizat ,descuierea porbagajului propiu zisa .Trecerea peste punctul critic ,cand haionul este atras ,la inceput inapoi ; se poate realiza, fie cu arcuri puse pe amortizoare (este plin youtube-ul cu filmulete ..., care dupa un timp obosesc si nu mai deschide) . Sau cu doua resorturi adaptate , in locul tampoanelor ,care blocheaza haionul sa nu vibreze. Ceva de genul celor de VW (Scirocco stop bumpers ) cod 1K8 827 761 C
Pozitia amortizorului este toata cheie . Original este facut sa ,,traga '' catre interior in prima faza ,tocmai ca sa nu te pocneasca in fata la deschidere... Prin modificarea pozitiei amortizorului, in asa fel incat sa ,,impinga ''haionul dupa ce este deblocat ,fie electric (buton la bord sau telecomanda ) fie mecanic din cheie se poate realiza ridicare haion .
Momentan lucrez la adaptarea ,,Scirocco stop bumpers ''pe masina mea .la care sa mai pun un rand de arcuri.
Maine ,dupa masa ,o sa pun niste poze ...Pana la urma o sa reusesc ,dar este mai mult de lucru. decat ma asteptam.
---- Am uitat sa te intreb, cel care si-a facut arcurile , unde le-a pus , pe tija amortizor ?
Toate cele bune ...
  • Madalin1796

  • Mesaje scrise: 558
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jan 2015

  • Mesaj Privat
Arcurile le-a sudat in locul acelor stop bumpers de care spui.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra F

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR