Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra C/Signum
  • kartush45

  • Mesaje scrise: 209
  • Locatie: Anglia
  • Masina: Vectra 2005 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Dec 2011

  • Mesaj Privat
revin cu update...am schimbat borcanul si problema a disparut...deci borcanul a fost cu probleme....cand vin din concediu o sa ma apuc de montat senzorii si o sa va tin la curent

Skip ads

  • kartush45

  • Mesaje scrise: 209
  • Locatie: Anglia
  • Masina: Vectra 2005 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Dec 2011

  • Mesaj Privat
Dupa ceva tip revin cu un update...dupa schimbarea borcanului am observat ca nu mai pierdea apa asa de repede....adica a pierdut cam 200 de ml in o luna..asa ca am inspectat bine si am reusit sa vad ca imi pica din partea dreapta a radiatorului in zona de jos...am bagat o solutie care astupa porii si de atunci nu mai am probleme. Intre timp am pus si senzorii de parcare. Cel mai probabil o sa urmeze un plasti dip la toata masina. Acum vreau sa pun antigel si intrebarea mea e de care sa folosesc?..G12 roz?
  • john_doe200616

  • Mesaje scrise: 447
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Vectra 1996 X16SZR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Feb 2015

  • Mesaj Privat
G12 roz e bun pentru motorul tau. Bafta!
  • Aries

  • Mesaje scrise: 890
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2002 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Mar 2015

  • Mesaj Privat
Dar putina atentie si la acest G12 roz. In iarna trecuta imi tot disparea antigel asa ca am cumparat de la Praktiker antigel roz G12. Scria pe el G12 dar cam " sec " si in rest mai nimic. Era la vreo 7-8 lei litru concentrat. La un moment dat am observat ca in borcan am un lichid visiniu spre negru si deja ma gandeam la termoflot si amestec antigel-ulei.
Apoi am renuntat la ieftineala si am cumparat antigel roz G12 de la magazin piese, cu inscrisuri, cu indicatii si ambalaj adevarat. La 13 lei litru.
Treptat, culoarea borcanului s-a schimbat in acel roz bombon.
Acuma ce sa zic, ala mai ieftin era facatura de cooperativa ? Nu stiu.
Apoi a venit primavara si au disparut scurgerile.
Asa e borcanul meu acum din primavara cu antigelul mai scump.


Skip ads

  • john_doe200616

  • Mesaje scrise: 447
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Vectra 1996 X16SZR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Feb 2015

  • Mesaj Privat
Da, Aries ai dreptate...Am uitat sa fac o recomandare, cum de exemplu mi s-a facut si mie: eu folosesc HEPU, e 28-35 lei 1.5 litrii...
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
eu am pus tot asa de la un magazin de piese auto si inca arata foarte bine...
parca nu e chiar asa de "roz" ca cel de deasupra mea dar e si borcanul imbacsit pe deasupra...
la masina mea motorul nu se spala si de asta e prafalau cat cuprinde...
  • Aries

  • Mesaje scrise: 890
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2002 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Mar 2015

  • Mesaj Privat
Am crezut ca ne pui o poza cu prafalaul dar nu. Sad
Nici eu nu concep spalarea motorului dar uneori din plictiseala mai dau cu o carpa uscata asa , in mare.
In schimb eu sint plin de coliere de plastic ! Smile) Naiba stie , danseaza intr-un loc , PAC un colier , apoi se muta dansul ,,mai incolo,, si io iar PAC un colier ..... Smile
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
nu pun ca o sa va cruciti de cat prafalau e acolo...
de 5 ani de cand e la mine masina nu a vazut spalare la motor si nici sters de praf (imi e lene si nici nu am timp de sters).
si eu am coliere de plastic peste tot, daca e un cablu slobod, colier de plastic subtire, daca e vreun furtun care fasaie, colier mai sanatos...
Skip ads

  • kartush45

  • Mesaje scrise: 209
  • Locatie: Anglia
  • Masina: Vectra 2005 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Dec 2011

  • Mesaj Privat
merci de sfaturi..acu ma uit pe ebay sa vad ce sa cumpar...in autodata vad ca intra 5.5 litrii
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Tu cumperi antigel de pe ebay ?
Nu stiu ce socoteli iti faci dar de regula e mai ieftin si rapid sa mergi la un magazin de piese auto, apa distilata din magazin e cam teapa, vezi pe la laboratoare.
  • kartush45

  • Mesaje scrise: 209
  • Locatie: Anglia
  • Masina: Vectra 2005 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Dec 2011

  • Mesaj Privat
@dancuciureanu...vreau sa iau antigel de la GM..ideea e ca aici in anglia nu prea se gaseste G12..sunt niste antigeluri prin magazine care ei spun ca cica sunt universale....asa ca vreau sa iau asta http://www.ebay.co.uk/itm/V...hXxr-AAAx1nx970KA
Acum hai sa va mai spun o treaba..sa vedem pareri pro si contra..si anume in cartea tehnica a masinii se spune ca antigelul se dilueaza cu apa de la robinet (tap water). Eu de cand am pus mana pe volan si pe tubulara pentru surubarit la masini stiu ca antigelul se dilueaza cu apa distilata....daca da atunci de ce producatorul recomanda folosirea apei de la robinet?
O alta chestie nu stiu exact la motorul de z18xe unde e busonul de evacuare a antigelului...eu ma gandeam sa scot unul din furtunele de la radiator.
  • gyenes

  • Mesaje scrise: 296
  • Locatie: Timis
  • Masina: Zafira z1.8xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jan 2012

  • Mesaj Privat
Are radiatorul in dreapta jos un buson de scurgere.cel putin la zafira mea z18xe asa e
Skip ads

  • Aries

  • Mesaje scrise: 890
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2002 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Mar 2015

  • Mesaj Privat
La mine spune in manual de apa potabila Smile



Cand insa a trebuit sa completez , am folosit apa distilata pt diluarea antigelului..
  • kartush45

  • Mesaje scrise: 209
  • Locatie: Anglia
  • Masina: Vectra 2005 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Dec 2011

  • Mesaj Privat
salutare colegi...am apucat sa ma uit azi pe unde ar fi busonul de evacuare al antigelului din radiator, dar nu stiu daca sigur ala e, poate va dati voi cu parerea. O alta problema pe care o ridic e aceea cum dumnezeu schimb filtru de ulei ca are o pozitie a naibi de traznita...cu sa bag o cheie de filtru ca sa il scot?
  • Aries

  • Mesaje scrise: 890
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2002 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Mar 2015

  • Mesaj Privat
De mic copil visez la o cheie de filtru dar soarta a fost dura cu mine !
De cand ma stiu am montat si demontat astfel de filtre doar cu mana.
Cand chiar n-am putut nicicum sa-l desfac, am batut o surubelnita prin filtru in lateralul lui sau macar oblic cat sa am forta sa-l misc putin. Dar oricum, tu ai acolo spatiu generos ! Te prinzi zdravan cu manutele curate de filtru, il stergi si pe el sa nu fie uns sau de praf si - Doamne-ajuta ! Cu forta ca esti barbat ! Smile

Despre golire antigel eu iti recomand sa desfaci cel mai de jos furtun. Cu dopurile, capacele si robinetii exista riscul din cauza vechimii sa nu mai etanseizeze la montare/strangere.
Parerea mea.
  • kartush45

  • Mesaje scrise: 209
  • Locatie: Anglia
  • Masina: Vectra 2005 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Dec 2011

  • Mesaj Privat
@aries...in ceea ce priveste treaba cu robinetul da si eu am aceeasi parere...dar mai vroiam si alte pareri inainte sa ma apuc de treaba...cu filtru insa nu ma risc...am avut o vectra b la care am facut prostia sa nu folosesc o cheiesi am batut o surubelnita dar nimic....se taia tabla filtrului si nimic...pana la urma tot cu un soi de cheie am scos acel filtru si ghici ce a iesit cu tot cu stutul infiletat pe care se insurubeaza filtrul...adica acel surub infiletat in blocul motor
  • Aries

  • Mesaje scrise: 890
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2002 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Mar 2015

  • Mesaj Privat
Da, se mai intampla sa iasa cu tot cu filet dar nu-i mare problema.
Ok, atunci iti doresc ori multa putere si priza la degete
- ori sa poti fixa cheia pe filtru.Smile
Bafta.

Ps - am vazut pe la unu' si altu" diferite tipuri de chei pt filtru in cauza. De la "cerc" din banda-tabla otel pana la "cerc" gros de 4-5 mm.
Am vazut si sistem " batranesc" cu o curea de piele pantaloni umezita si infasurata strans pe filtru. Smile
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
kartush45 ala ai ghicit este pentru golire antigel, cu un patent sau papagal in sens invers acelor de ceas pana incepe sa pise pe teava, nu il scoti de tot.
La filtru ulei iti cumperi o cheie, hai da dracului ca esti din Bucuresti nu Ciuca Buca si mamaliga cat nuca, sunt magazine garla.
  • ciprinel

  • Mesaje scrise: 1,372
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Apr 2008

  • Mesaj Privat
Eu vara asta facand distributia am inlocuit normal si antigelul. Tin sa spun ca ala este robinetul de golire si se misca destul de usor. Consider ca nu-s probleme in al desface dar nu definitiv doar pana incepe sa curga jet uniform. Multa bafta
  • kartush45

  • Mesaje scrise: 209
  • Locatie: Anglia
  • Masina: Vectra 2005 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Dec 2011

  • Mesaj Privat
Multumesc voua colegilor care mi-au dat sfaturi...azi am luat antigel si apa dedurizata...maine ma apuc sa il schmb. Acu hai sa va arat ce se gaseste aici prin Anglia..nu exista antigel G12...este un antigel care este intradevar rosu, si conform cartii din magazin (da l-am luat din magazin nu de pe Ebay ca era acelasi lucru ca bani) e pentru vauxhall 2002-2008 motor 1.8. Asta mi-au spus si cei de la magazin. In ceea ce priveste apa dedurizata...ei ei nu au asa ceva...au apa ionizata...de genu care se baga la baterie dar e unul si acelasi lucru parca nu?..va pun si niste poze dupa produse sa vedeti. In ceea ce priveste pretul e cam scumpicel fata de cel din RO..adica am dat pe un bidon de 5 litrii de concentrat 24 de lire..adica aproximativ 130 de lei. Apa a fost ieftina..un bidon de 5 litrii 3 lire aprox 15 lei. Si tot odata pun si niste poze cu masina cu senzorii pusi. In ceea ce priveste uleiul il iau de pe ebay ca la astia unul de calitate...gen castrol e 35 de lire bidonul de 5 litrii...ca nu am gasit GM..cica nu se gasesc in magazina asa ceva....pe ebay un bidon de 5 litrii GM e 19 lire.

Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra C/Signum

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR