Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra C/Signum
  • kartush45

  • Mesaje scrise: 209
  • Locatie: Anglia
  • Masina: Vectra 2005 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Dec 2011

  • Mesaj Privat
Salutare tuturor....cum anu asta am schimbat tara am schimbat si masina....asa m-am ales cu o englezoaica din 2005. Problema e ca antigelul dispare din borcan....si nu stiu pe unde..nu e ud pe la furtune, pe la termostat, ulei in apa nu e, spume in ulei nu am gasit, fum alb nu scoate....singura chestie e ca dopul de la borcan nu sta chiar fix ca are inauntru borcanul un ghidaj de plastic care este rupt...astept ceva pareri.
Skip ads

  • pancu

  • Mesaje scrise: 279
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jul 2009

  • Mesaj Privat
Salutare...si sa o stapanesti sanatos!...asteptam si ceva poze cu masina.
Referitor la problema ta, poti sa specifici, te rog , daca ai avut probleme cu antigelul, inca de cand ai luat masina, sau dupa ce l.ai schimbat?..ca snt lucruri diferite.
Ori iti pierde pe undeva, ori daca l,ai scimbat recent, sa se mai duca pe furtune, adica, dupa ce il schimbi, obligatoriu trebuie sa mai complezi putin, in nici un caz, nu mai este exact la nivel ca la inceput.
Imi dau cu parerea, ca am, cred, aceeiasi masina ca a ta, tot englezoaica, si cand am schombat antigelul, tot asa, am mai completat apoi.
  • T.ion

  • Mesaje scrise: 3,454
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Zafira 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Feb 2014

  • Mesaj Privat
Mai adaug la ce a spus @pancu

Sau poate iti scapa pe la pompa apa? - trebuie vazut zona la pompa.
Sau radiatorul de racire are pori poate?
Cu dopul (busonul) nu am inteles prea bine, pune poze sa vedem si noi, ce este afectat la vas. - eventual schimbat busonul...
"ghidaj de plastic care este rupt" - o poza sa vedem
"dopul de la borcan nu sta chiar fix" - o poza cu garnitura de pe buson si filetul de la vas din lateral.
Depinde care este cauza - busonul sau vasul...de nu sta fix.

Trebuie vazut - nu este ceva sigur OK.
  • kartush45

  • Mesaje scrise: 209
  • Locatie: Anglia
  • Masina: Vectra 2005 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Dec 2011

  • Mesaj Privat
O sa pun poze cat de curand....sa nu mai ploua....deci de cand am luat masina se intampla fenomenul....am verificat pe la radiatoare dar e uscat...deci...tre sa vad la pompa....urmeaza poze cu borcanul si busonul
Skip ads

  • T.ion

  • Mesaje scrise: 3,454
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Zafira 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Feb 2014

  • Mesaj Privat
Vezi ompic si in spate la motor la piesa 13 si 8 depinde care este la tine si zona aceea.
Colegi spun ca se vede mai bine, cu masina ridicata pe elevator.
http://www.partsbase.org/op...ctra-c-2002-2008/
http://www.partsbase.org/op...8xel-l97-engines/

  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Daca capacul vasului nu sta fix, atunci e posibil sa scuipe si pe acolo cate putin.
In mod normal in instalatie se face o oarecare presiune cu motorul cald.
Incearca sa rezolvi problema asta (schimbi vasul cu tot cu capac cu altul din dezmembrari), completezi cu antigel si mergi pana se infierbanta motorul, ca sa se aeriseasca singura, o lasi sa se raceasca complet, pui antigel pana la semnul de rece si apoi inchizi bine capacul.
Repeti experimentul cu mersul pana se incalzeste.
  • kartush45

  • Mesaje scrise: 209
  • Locatie: Anglia
  • Masina: Vectra 2005 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Dec 2011

  • Mesaj Privat
Poze cu masina....
  • kartush45

  • Mesaje scrise: 209
  • Locatie: Anglia
  • Masina: Vectra 2005 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Dec 2011

  • Mesaj Privat
poze cu vasul

Skip ads

  • kartush45

  • Mesaje scrise: 209
  • Locatie: Anglia
  • Masina: Vectra 2005 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Dec 2011

  • Mesaj Privat
Am sa inlocuiesc vasul si sa vad ce se intampla...acum eu cred ca acel plastic negru din vas era defapt pe capac si cumva s-a desprins si a ramas in borcan...oare asa sa fie?
  • kartush45

  • Mesaje scrise: 209
  • Locatie: Anglia
  • Masina: Vectra 2005 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Dec 2011

  • Mesaj Privat
se pare ca asa arata capacul de la borcanul de antigel...deci clar trebuie sa scot plasticul ala din borcan...intrebare oare cum sa il scot sa nu avariez borcanul?....sa incerc sa il tai din interior in bucati?....ceva idei?
  • T.ion

  • Mesaje scrise: 3,454
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Zafira 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Feb 2014

  • Mesaj Privat
Din ce vad pe buson are o garnitura, sa inteleg ca vasul are o gura speciala care se pupa cu cea din vas.
Daca este ceva negru in vas este posibil sa fie senzorul de nivel.

Bucata ramasa in gura vasului o scoti cu un pantent - cred ca il tine numai garnitura de cauciuc acum depinde sa nu fie lipit.
Sau cu o surubelnita dreapta potrivita prin centru sau usor miscat pe margine pana iese.
Taiata prin centru in 1-2 puncte... cu o panza bomfaier mai ingusta. - dupa fortat cu surubelnita pin centru sau prin lateral.
Doar este un dop sigur te descurci...

Este bine sa il da-i jos sa nu bagi mizerie in el, dupa spalat clatit. (depinde cat de infipt este daca merge numai cu surubelnita nu il mai da-i jos.)
  • deleted-4518

  • Mesaje scrise: 182
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Asa am patit si eu, dar spre norocul meu am dat de un mecanic bun care a schimbat O-ringurile de la furtunele ce alimenteaza radiatorul de incalzire habitaclu si s-a rezolvat.
Skip ads

  • kartush45

  • Mesaje scrise: 209
  • Locatie: Anglia
  • Masina: Vectra 2005 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Dec 2011

  • Mesaj Privat
@rookie...nu inteleg ce legatura are ruperea plasticului busonului cu oringurile..poti sa mai detaliezi?
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Nu prea are treaba, daca mergi fara antigel ca sunt oringurile belite abia atunci se face presiune mare si rupe furtune sau buson.
  • deleted-4518

  • Mesaje scrise: 182
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jan 2007

  • Mesaj Privat
kartush45 a scris:@rookie...nu inteleg ce legatura are ruperea plasticului busonului cu oringurile..poti sa mai detaliezi?

Eu nu aveam nimic stricat la borcan sau buson. Totusi antigelul se "evapora" Se ducea pe copca. La "borcan" era prea putin umed. Asa ca am fost la respectivul mecanic. El a pipait capitonajul dinspre cabina si a zis clar: PIERDE PE AICI. Si a pus 2 O-ringuri de nu stiu unde de la LOGAN. Ca OPEL nu vinde doar O-ringurile alea, ci tevile complete.

In concluzie, daca nu e ud borcanul, cauta sa pipai capitonajul dinspre habitaclu, undeva sub alea doua furtune care alimenteaza radiatorul din cabina. Poate o sa scapi si tu ieftin (ca mine).
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
La cum arata borcanul si busonul apai altul nene.
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
mie vasul nu mi se pare chiar asa de jalnic...
busonul da, si nici nu e scump (vreo 15 euro nou parca)...

insa ce mi se pare ciudat la vasul asta e ca nu are scurgerea aia "prea plin" pentru cazul in care din varii motive se umple vasul...
busonul are supapa dar nu pot sa-mi inchipui pe unde da afara apa in plus...
la mine pe vas e un stutz prin care daca se ridica prea mult antigelul este dat afara (ca sa nu faca presiune prea mare in instalatie si sa pocneasca vreun furtun)...
  • kartush45

  • Mesaje scrise: 209
  • Locatie: Anglia
  • Masina: Vectra 2005 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Dec 2011

  • Mesaj Privat
Am comandat borcan cu tot cu buson evident....sh m-a costat de pe ebay vro 7 lire....am verificat si capitonajul...nimic ud...si am mai facut ceva o carpeala pana imi vine borcanul sa il schimb...si anume am luat o garnitura de cauciuc si am pus-o in buson....se pare ca nu mai pierde..dupa 50 de km facuti e in regula....va tin la curent cu ce se intampla dupa ce schimb borcanul. Am incercat sa scot plasticul ala din borcan dar nici o speranta. Acum vreau sa ai schimb si uleiul...ce ulei bagati voi..motorul e z18xe..are 80000 de mile
  • kartush45

  • Mesaje scrise: 209
  • Locatie: Anglia
  • Masina: Vectra 2005 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Dec 2011

  • Mesaj Privat
Si o sa mai montez si senzori de parcare....am incesput sa ma documentez pe unde sa trag firele...daca a facut cineva asta un sfat este bine venit
  • Gabor Tiberiu

  • Mesaje scrise: 322
  • Locatie: Salaj
  • Masina: Vectra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Mai 2013

  • Mesaj Privat
eu folosesc ulei GM 5W30 dexos 2. sunt destul de multumit de el.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra C/Signum

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR