Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra F
  • surda

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Salaj
  • Masina: Astra 1994
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Oct 2014

  • Mesaj Privat
Vã solicit ajutorul, sfatul în legãturã cu un Opel Astra Fdin 1994, de 1389cm3, pe benzinã . De o lunã, la schimbarea vitezei ºi dupã, motorul începe sã dea rateuri, parcã se îneacã, smuceºte, zgâlþâie, acul de turaþie o ia razna ºi când maºina nu e turatã, (urcã pânã la 3-4000), iar frâna la apãsare e destul de tare ºi prinde greu. Am schimbat o bujie(4), 2 fiºe - de la bujia 2 avea arcul înnegrit, cea de la bujia 4 intreruptã, crãpatã. Smuciturile persistã pânã când motorul se încãlzeºte, pe câþiva km, dupã care simptomele dispar. De exemplu, am avut de mers 140 km, pe 30-40 km, la schimbarea vitezei ºi la apãsarea pedalei de accelaraþie am mers cu smucituri, apoi restul drumului am mers fãrã probleme. În toamnã motorul se oprea brusc în timpul mersului. Am schimbat bobina de inducþie cu modul cu tot ºi nu am avut probleme. Am înþeles pe forum cã ar fi de vinã fiºele de la bujii sau pipa, luleaua din delcou(?) (schimbatã în toamnã). Vã rog, daþi-mi un sfat util, ce aº putea face?
  • deleted-61307

  • Mesaje scrise: 750
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Mar 2011

  • Mesaj Privat
Nu stiu cum e motorul c14nz, dar la c20ne pt chestii de genul era de vina (in majoritatea cazurilor) senzorul de temperatura motor.
Avand in vedere ca tie iti face asa doar pana se incalzeste motorul, poate fi aceeasi chestie.
Cauta pe internet sau la motor daca ai senzor de temperatura.
  • surda

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Salaj
  • Masina: Astra 1994
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Oct 2014

  • Mesaj Privat
Multumesc...intre timp am vandut masina.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra F

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR