Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra B
  • opelvectrabcombi

  • Mesaje scrise: 61
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Vectra 2001 Z18XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Aug 2015

  • Mesaj Privat
salut. am o dilema.. dupa ce am decodat VIN-ul mi-a rezultat ca am motor Z18XEL de 115CP. insa data de fabricatie a masinii este 31.05.2001 si din ce stiu Z18XEL este doar pana in 2000 si pana in 2003 Z18XE de 125CP unde ma incadrez eu. asa ca m-am uitat pe motor pentru a stii concret. acolo am gasit seriile ce le-am adaugat prin pozele astea
sunt putin in ceata. pana la urma ce motor este? ce inseamna X/Z18XE? ce EURO este? ce inseamna X/Z? voi avea probleme la RAR cand voi merge sa o inscriu daca pe motor este o alta serie decat cea din decodarea VIN-ului? in cart pass este Z18XEL
Skip ads

  • CristianTM

  • Mesaje scrise: 3,721
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mar 2006

  • Mesaj Privat
Pe cei de la RAR nu ii intereseaza ce scrie acolo, pe ei ii interesaza doar ce scrie CIV (Cartea de Identitate a Vehicului).

CristianTM.
  • opelvectrabcombi

  • Mesaje scrise: 61
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Vectra 2001 Z18XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Aug 2015

  • Mesaj Privat
adica daca ar fi alt motor decat ce ar reiesi din VIN, nu ar fi problema? nu e problema daca e motorul schimbat si are alta serie? dar X/Z18XE ala ce inseamna? nu trebuia sa fie fara X/ ? ma afecteaza la euro?
  • T.ion

  • Mesaje scrise: 3,454
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Zafira 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Feb 2014

  • Mesaj Privat
Ce ai citit tu este cod de piesa - 9242094 da cautare pe google la poze... codul acesta si te lamuresti.

in Autodata arata:
Z18XEL apare pe Vectra B intre ani 2000-2002
Z18XE apare pe Vectra B intre ani 2000-2002
Acum esti mai lamurit.
Probabil se poate monta la amandoua de asta cred ca scrie X/Z18XE

Si eu vreau un Z18XE asta este multumeste-te cu ce ai... sau iti ei una cu Z18XE.

Povestitorul Andersen Sticluta
http://www.youtube.com/watch?v=Wrs9WCUWtBg

Uitate aici, in zona aceasta este seria la motor.



Ultima modificare facuta de T.ion la Mar 18 Aug, 2015 5:05 pm, modificat de 2 ori in total
Skip ads

  • opelvectrabcombi

  • Mesaje scrise: 61
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Vectra 2001 Z18XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Aug 2015

  • Mesaj Privat
sa zicem ca sunt putin lamurit. desi nu prea. vreau sa stiu exact daca din VIN iese ca motorul este Z18XEL iar motorul dupa masina este Z18XE, am vreo problema cand ma duc sa o inscriu? si din ce am vazut pe siteurile de piese, Z18ZEL si o versiune de Z18XE (ambele de 115CP) sunt doar pana in 2000. si o versiune de Z18XE, cea de 123CP este pana in 2003. iar masina mea este din 31.05.2001. de aici nu se deduce ca am Z18XE? cam asa ar fi. atunci de ce din VIN iese ca am Z18XEL deci anul masinii mele este peste data de fabricatie a Z18XEL?


  • T.ion

  • Mesaje scrise: 3,454
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Zafira 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Feb 2014

  • Mesaj Privat
Cred ca ii cauti nod in papura.
Daca seria de motor bate cu ce a reiesit din VIN vezi pozele de mai sus, ce scrie in zona aceea pe motor.
Langa seria de motor poate sa apara si tipul de motor Z18XEL
Si chiar daca nu apare seria pe motor, iti va scrie in carte ca seria de motor nu poate fi fasonata (citita)

Sa ne spui ce-ai gasit.

Ce vezi tu acolo este un filtru pentru piese. datele de acolo nu sunt relevant, piesele la unele motoare se potrivesc intre ele, de aceea apar asezate asa. | daca tu ai luat ani de acolo de buni nu este vina noastra.

opelvectrabcombi a scris:si din ce stiu Z18XEL este doar pana in 2000 si pana in 2003 - nu imi spune din filtru de piese ai stiut.

Atatea intrebari de la un simplu filtru de piese. Laughing
  • opelvectrabcombi

  • Mesaje scrise: 61
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Vectra 2001 Z18XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Aug 2015

  • Mesaj Privat
sa stii ca prea multe intrebari Smile) m-am uitat unde mi-ai aratat. este aceeasi serie ca cea ce rezulta din decodarea VIN-ului. Z18XEL cel de 115CP. m-a indus in eroare acea serie X/Z18XE din poza pe care am pus-o. dar e bun si Z18XEL. e euro 4.asta ma interesa sa fie
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra B

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR