Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Benzina
  • exodum

  • Mesaje scrise: 73
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 1992 16nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Feb 2013

  • Mesaj Privat
am nevoie de putin ajutor. mi-a "cazut" pedala ambreaj in podea . specific e astra f c16 nz cutia cred ca e f 13 .
cablul nu e rupt ca pot actiona de la cutie pedala, dar am joc mare in levier debraiere ... 45 grade cred. adica ce intre in cutie se misca mult ca joc radiator habitaclu ; la ce sa ma astept? indiferent de strang maxim sau slabesc cablu pedala e lipita de podea din cauza arcului din pedala. cutia nu imi tine tensionat cablul.
e si vremea umeda sa ma bag sub masina in fata blocului, sa vad daca e furca de debraiere rupta sau levierul.... cineva a mai avut asa problema?
  • T.ion

  • Mesaje scrise: 3,454
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Zafira 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Feb 2014

  • Mesaj Privat
Nu stiu daca te ajuta.
http://www.partsbase.org/op...ols/#p-ope-668653
http://www.partsbase.org/op...lhd/#p-ope-669142

Sa inteleg ca piesa din poza 4 aceasta actioneaza - Furca decuplare ambreiaj

Cred ca piulita la "Furca decuplare ambreiaj" este slabita, piesa/uzat nr.9 si nr.10 sau si furca are ceva.

06 - Rulment priza directa ambreiaj
05 - Rulment de presiune
09 - Furca decuplare ambreiaj

Sunt doar pareri.
  • exodum

  • Mesaje scrise: 73
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 1992 16nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Feb 2013

  • Mesaj Privat
da ma ajutat ... problema e ca sa rupt axul care intra in cutie sus la imbinarea cu platbanda aia intoarsa de care se prinde cablul de ambreiaj.
am incercat sa scot axul , am slabit surubul de la furca de ambreiaj din cutie dar nu il pot scoate pe domnul surub ca loveste in placa de presiune si nu pot impinge levierul din cutie afara din cauza lui. Daca desfac capacul cutiei si scot axul central pot scoate rulmentul sa pot roti mai mult furca sa scot surubul din ea?
Ma ingrozesc sa dau placa cu discul jos pe gura de vizitare am acces la doar 3 suruburi si doar cu inelara de 11 daca o mai polizez altfel nu intra . De sudat pe pozitie ...e inutil topesc bucsele de plastic si e doar de mantuiala.



cu asta am ramas in mana Smile
  • exodum

  • Mesaje scrise: 73
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 1992 16nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Feb 2013

  • Mesaj Privat
rezolvat cu alt devier debraiere nou, nu am gasit de astra f , am luat de espero cu ceva modificari la partea de prins cablu, cea de espero e foarte scurta si levierul bate spre radiator .
taiat de pe levierul original parghia sa lungesc la 17 cm pe asta noua .un surub auto de m6 nu porcari cadminate de mol care se rup .
cutia trebuie departata, nu am stat sa dau cutia in fata blocului jos; scos pivot din bascula sa culiseze planetara mai mult ...desfacut tampon de pe cutie stanga butuc sub motor sau un cric hidraulic.... si vointa multa.
toata afacerea 56 lei levierul si 8 ore de munca, cate putin seara dupa servici.
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Benzina

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR