Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel - Classics
  3. Opel Kadett
  • Marshall

  • Mesaje scrise: 58
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Kadett 1991 1.6i C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Salutare. Am o mica problema (sper). Am observat ca s-au rupt burdufele de la caseta de directie si a pierdut cam tot lichidul din interior. Voi schimba burdufele si intrebarea mea este: Trebuie sa cumper o vaselina sau ulei special pentru caseta de directie ? ... sau pot pune vaselina de asta normala .. industriala ... clasica ? Am un kadett 1.6i C16NZ fara servo directie. Merci si astept un sfat ceva !
Skip ads

  • pam

  • Mesaje scrise: 440
  • Locatie: Mures
  • Masina: Vectra 2001 y22dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Oct 2006

  • Mesaj Privat
Vaselina,indiscutabil. Demontezi caseta,o speli cu ceva petrol sau diluant si o dai cu vaselina.
  • Dr.Opel

  • Mesaje scrise: 233
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Kadett 1984 13N
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Si mie mi s-au rupt ambele dar n-a curds nimic din ele si nici n-am pus nimic si merge superb, n-are joc nu troncane nimic. Am schimbat doar burdufurile. Intii mi s-a rupt in dreapta acum 4 sau 5 ani si acum un an mi s-a rupt cel din stg, mi-a schimbat burduful si de atunci liniste.
  • Marshall

  • Mesaje scrise: 58
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Kadett 1991 1.6i C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Eu te cred ca e liniste dar eu ce fac? Am fost la intilnire ieri cu cei din club si majoritatea mi-au spus sa pun vaselina de asta normala .. clasica. Credeam ca trebuie sa pun ceva mai special sau ma rog ... Voi schimba burdufele si umplut cu vaselina si apoi voi vedea care e treaba ! Merci!
Skip ads

  • AdamOpel

  • Mesaje scrise: 1,015
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Nov 2006

  • Mesaj Privat
@Dr.Opel si mie sau rupt ambele dar inca nu leam schimbat.
ii greu?nu pot deregla ceva?
  • Dr.Opel

  • Mesaje scrise: 233
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Kadett 1984 13N
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Cel din dreapta nu-i greu deschimbat (se scoate doar brida care sustine caseta in dreapta, insa pt burduful din stg trebuie sa dai jos capetel de bara de pe fuzeta si cu tot cu bare, scoti caseta. Nu se deregleaza nimic daca lasi volanul si rotile in pozitia in care au ramas la demontare.
  • pam

  • Mesaje scrise: 440
  • Locatie: Mures
  • Masina: Vectra 2001 y22dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Oct 2006

  • Mesaj Privat
Daca nu o ungi si nu-i pui burduf nou intra praf si ti se uzeaza patina aia de teflon si pe urma o sa ai un sunet foarte enervant in caseta din cauza jocului. Patina pentru caseta nu o sa gasesti pentru ca si eu la fosta mea masina(un Kadett de 1.2)am cautat citiva ani prin tot felul de magazine si peste tot mi se spunea ca pentru chestia aia trebuie schimbata caseta. Deci.............. Smile
  • AdamOpel

  • Mesaje scrise: 1,015
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Nov 2006

  • Mesaj Privat
@Dr.Opel mersi pt raspuns.
ai putea sa prezinti mai detalita procesul?sa nu stric ceva....si ar fi mai usor de inteles.
cand desfac partea stanga nu cade nimic?nu stiu cum este ansamlat,trebuie sa mai desfac in afara de cele 2 suruburi fixeaza caseta?
uite am gasit o poza de vectra ...sati fie mai usor de explicat:



Skip ads

  • dodo_f2k

  • Mesaje scrise: 91
  • Locatie: Galati
  • Masina: Kadett 1988 13NB
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Jan 2006

  • Mesaj Privat
Cati bani ai dat pe burdufe?
Eu le am rupte de vreo 2 anisi nu am nici o problema cu directia.
  • BeWaRe

  • Mesaje scrise: 170
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Kadett 1988
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Oct 2005

  • Mesaj Privat
Aveti grija ce vaselina bagati..Multi baga grafitata si nu cred ca este recomandabil ce-a grafitata are niste partiule de metal in compozitie din cate stiu eu...eu am pus vaselina normala si nu am probleme merge super caseta
  • Dr.Opel

  • Mesaje scrise: 233
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Kadett 1984 13N
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Se desfac pivotii superiori din fuzeta (3 pe poza), insa acolo ar trebui o presa speciala ca sa iasa usor de pe fuzeta fara sa lovesti cu ciocanul si sa strici filetul (de obicei se "sudeaza" pe locasul de pe fuzeta din cauza prafului si ruginei. Apoi se desfac "potcoavele" care tin caseta pe caroserie (pe poza nu sunt numerotate) - dupa desfacerea suruburilor caseta iese usor, se extrag capusoanele de cauciuc peste care vin potcoavele si apoi se scot burdufele vechi si se pun cele noi. Daca nu te descurci, cheama un mecanic priceput, mai bine, si explica-i ce si cum. In afara de pivoti la care e ceva de ciocaneala restul e floare la ureche. In timp ce este demontata caseta nu misti nimic, nici roti, nici volan.
  • dodo_f2k

  • Mesaje scrise: 91
  • Locatie: Galati
  • Masina: Kadett 1988 13NB
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Jan 2006

  • Mesaj Privat
Cat va costat pana la urma un set de burdufe ptr caseta de directie?
Skip ads

  • BeWaRe

  • Mesaje scrise: 170
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Kadett 1988
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Oct 2005

  • Mesaj Privat
Dr.Opel eu zic ca este mult mai usor daca scoti cele 2 suruburi care tin capetele de bara in caseta de directie...nu ai decat o siguranta pe care o scoti cu surubelnita si 2 suruburi .....Oricum cele 2 suruburi trebuiesc scoase daca vrei sa schimbi burdufele....Asa ca nu scoate-ti nici un pivot baieti lasati pivoti acolo unde sunt...Am uitat sa va spun ca sunt 2 feluri de burdufe unu este ca cel din poza si unu care este din 2 bucati

  • Dr.Opel

  • Mesaje scrise: 233
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Kadett 1984 13N
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Are dreptate BeWaRe... uitasem si era tirziu aseara... Se scot capetele de pe caseta ale barelor de directie si brida de prindere din dreapta. Apoi se scoate capatul din cauciuc din dreapta si mansonul din dr, apoi cel din stg (cu care se trece peste "umflatura" din mijlocul casetei unde sunt prinse barele de directie), apoi se intra prin dr. cu mansonul nou pt stg si apoi cu cel din dr. Se monteaza in ordine inversa apoi.
  • Marshall

  • Mesaje scrise: 58
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Kadett 1991 1.6i C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Nov 2006

  • Mesaj Privat
http://www.rogepost.com/n/1349593196

Cam asa arata la mine acum si cred ca are un pic de joc si caseta. Am gasit la un SH o caseta de astra care se potriveste perfect si cic e foarte ok caseta. 200 lei cere. Se merita ? sau mai pot face ceva cu caseta mea ?
  • BeWaRe

  • Mesaje scrise: 170
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Kadett 1988
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Oct 2005

  • Mesaj Privat
Marshall daca caseta ta nu are jocuri si este nevoie sa schimbi doar un burduf care costa cateva sute de mi, nu vad motivu de ce ai cumpara o caseta de directie sh..Intradevar caseta de astra merge pusa pe kadet dar o sa trebuiasca sa faci si unghiu de fuga care te va costa si ala alti bani..Pt ce atata bataie de cap si bani aruncati??
  • Marshall

  • Mesaje scrise: 58
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Kadett 1991 1.6i C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Ideea este ca atunci cind dau de gropi mai mici ... sau cind merg pe pod si dau de nervurile alea ... sau pui mei ..... simt totusi niste batai care nu ar trebui sa se simta. Cind dau peste ele, parca se zdruncina rotile cu totul. Am urcat masina pe elevator, am verificat bratele, am schimbat bieletele antiruliu si aceeasi problema. Pot fi si alte cauze in afara de caseta ? Pivoti sau altceva ? Chestia este ca amortizoarele sunt varza si va trebui sa le schimb ... saptamana asta cred ca le voi schimba pe toate 4 si pivotii de asemenea. Unghiurile abia au fost facute pentru ca am schimbat si capetele de bara si a trebuit sa o bag pe linie la unghiuri. Se aude si un scirtzait cind virez volanul ca si cum s-ar auzi ceva fier pe fier. M-am uitat la nuca de la volan de pe coloana si este perfecta. Am sa vad daca se va comporta la fel dupa ce schimb burdufele, umplu caseta cu vaselina, schimbat pivotii si amortizoarele. Daca se va comporta la fel, cred ca ramine totusi problema de la caseta. Sper sa nu fie asta dar ... !
  • BeWaRe

  • Mesaje scrise: 170
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Kadett 1988
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Oct 2005

  • Mesaj Privat
Sunt foarte multe lucruri care pot fi cauza troncanitului..Pune mana pe capatu de bara din dreata si trage de el in sus si in jos fata spate, lafel si cu capatu de bara din stanga asa vei simti si vei auzi daca ai jocuri in caseta de directie.Alt motiv care mai ar putea fi pt troncanitul tau sunt etrierele..Care au 2 cilindri pe care lucreaza , acei ciindri au o garnitura pe ei in momentu in care acea garnutura sa dus etrierul va sta fix pe cilindru si in momentul zdruncinaturilor auzi acel troncanit..Verifica barile de torsiune si daca de acolo este sunetu ai de celtuit ceva banuti si treaba va fi rezolvata
  • Marshall

  • Mesaje scrise: 58
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Kadett 1991 1.6i C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Ok. Am facut citeva verificari si am constat ca: daca trag de bara de directie in sus si in jos, se misca simtitor cu un mic "poc" iar daca trag de bara in stinga si in dreapta, este fixa. Este de vina si un pivot din partea stinga care trebuie sa-l schimb si intr-adevar, etrierul are nevoie de garnituri noi. Voi reveni cu detalii dupa ce schimb ce e de schimbat sa vad cum se comporta.
  • BeWaRe

  • Mesaje scrise: 170
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Kadett 1988
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Oct 2005

  • Mesaj Privat
Bafta la treaba si daca mai ai nevoie de sfaturi poti apela la orice ora Very Happy
Skip ads

  1. Home
  2. Opel - Classics
  3. Opel Kadett

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR