Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
in loc sa faca legi de 2 lei (ca cea cu interzisul) mai degraba ar da legi cu drepturi pentru soferi si ar sanctiona autoritatile si drumarii care nu-si fac treaba cum trebuie PE BANII NOSTRI.
adica daca eu platesc taxa de drum, si imi rup masina intr-o groapa din "drumul" pe care-l platesc ar trebui sa primesc de 10 ori contravaloarea reparatiei.
Skip ads

  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
legat de cei ce circula pe 2 roti...
azi stateam la semafor pe banda 1, efectiv lipit de bordura.
a trecut un individ pe 2 roti (motor) si mi-a intors oglinda de la sofer invers (adica spre botul masinii).
m-am dat jos la el si i-am zis, replica lui fiind "da ce p... mea nu stii sa-ti indrepti singur oglinda?".
asta e nesimtire.
  • mariusgmg

  • Mesaje scrise: 4,095
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Si nu i-ai "indreptat" si tu ghidonul? Very Happy
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
I-as fi indreptat creierul cu o fadroma dar se facuse verde si m-am intors la masina...
Nu ai cu cine...
Skip ads

  • gabiopel

  • Mesaje scrise: 5,796
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2002 Y20 DTH-2.0 DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Sep 2007

  • Mesaj Privat
jgyprime a scris:legat de cei ce circula pe 2 roti...
azi stateam la semafor pe banda 1, efectiv lipit de bordura.
a trecut un individ pe 2 roti (motor) si mi-a intors oglinda de la sofer invers (adica spre botul masinii).
m-am dat jos la el si i-am zis, replica lui fiind "da ce p... mea nu stii sa-ti indrepti singur oglinda?".
asta e nesimtire.

Ce ai indreptam eu casca cu tot cu cap , de l lua mama dracului ! Asa trebuie facut cu asemenea specimene!
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Am auzit o vorba...
Nu te pune cu prostu ca are mintea odihnita.
Si daca te cobori la nivelul lui te bate pentru ca are experienta...
  • cont-sters-27243

  • Mesaje scrise: 1,320
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Mai @gabiopel, de Batmani ca tine e plina tara.
Incidente de felul asta au fost si vor mai fi destule. Se pot intampla oricand si oricui. Probabil ca motociclistul a gresit si el asa cum gresim toti, important este cum gestionezi incidentul. Si din proprie experienta spun ca totul se poate rezolva vorbind calm si civilizat. E normal sa il faci pe celalat atent de greseala comisa dar trebuie sa o faci pe un ton civilizat, sa dai dovada de calm, etc. De cele mai multe ori si cel care greseste o sa se adreseze exact cum i te adresezi tu.
Spui ca ii indreptai capul, dar daca ala era, sa zicem, sportiv, boxer, karatist, etc? Ce te faceai nene? Ti-o luai de nu te vedeai. Nu va credeti niciodata ai mai tari, orice nas isi are nasul. Chiar daca iti raspunde urat, ignora-l si adu-ti aminte ce a spus @jgyprime "daca te cobori la nivelul lui te bate pentru ca are experienta..."
Imi aduc aminte de un interviu la televizor, luat lui Daniel Ghita (luptator in K1 pt cine nu stie). A fost intrebat daca a fost vreodata nevoit sa se apere pe strada. Povestea tipul ca in timp ce conducea, din greseala, l-a incomodat pe unul cu un taxi. Claxoane, etc...
La primul semafor s-a dat jos cu intentia de a-si cere scuze. S-a dat si Batman taximetrist jos, a venit spre el amenintandu-l ca sa vezi bataie ce iti iei, pana si-a dat seama cu cine are de-a face. Bineinteles ca s-a calmat instantaneu iar Ghita l-a intrebat dupa ce i-a dat autograf, "si hai, nu vrei sa ma mai bati?"
Si inca o patanie de-a unui fost coleg de-al meu. baiatul lui in varsta de 32 de ani pe atunci, venea acasa de la serviciu, in jurul orei 22. In fata blocului unde statea, 4-5 pustani se luasera la bataie. A incercat sa-i potoleasca spunandu-le ca nu e frumos ce fac si ca e pacat de ei ca sunt tineri (sotia lui a auzit astea din casa). Rezultatul, unul dintre cei care se bateau, a scos cutitul si i l-a infipt in piept. A murit pe loc, in bratele sotiei si a tatalui sau care se uitau neputinciosi ca nu puteau sa il salveze.
Asa ca oameni buni, aveti mare grija pe strazi, in traffic, etc. Violenta naste violenta si oricand un banal fapt se poate transforma intr-o tragedie.
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Pe mine m-a deranjat cel mai mult replica...

Si eu mai merg uneori aproape de alte masini, dar daca gresewc imi cer scuze, si daca cel caruia i-am gresit zice ceva sa-i repar masina, ii zic sa mergem la service pe loc, sa se faca constatare, sa i se repare masina si factura o platesc eu.
Am avut 2 evenimente asemanatoare, unei persoane i-am atins oglinda cu oglinda mea, dar nu au ramas urme decat o zgarietura pe oglinda mea si inca umul, am scapat masina cativa cm la vale si m-am sprijinit de masina din spate. Am pus avaria, m-am dus la om si mi-am cerut scuze. Omul a zis sa stau linistit si sa-mi vad de treaba...
Skip ads

  • Ursu/\82

  • Mesaje scrise: 1,947
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2008 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Sep 2007

  • Mesaj Privat
astia se cheama guzgani rozalii! Smile) e plina tara de ei! !
@forbidden27 nu zic ca nu ai dreptate ca ar trebui sa te adresezi pe un ton frumos, dar in prima faza iti vine sa urli! Eu din cate am inteles, pai pana sa dat gabi jos si a strigat la el, ala avea destul timp sa-si ceara scuze, si chiar daca ar fi tipat gabi la ala el fiind vinovat ar fi trebuit sa accepte iesirea din fire a omului ca deh, i-ai lovit masina, dar raspunsul lui lasa mult de dorit! E genu care cand e vinovat, in loc sa-si ceara scuze politicos te ia la bataie ca sa zici ca tu esti de vina ca ai iesit la ora aia pe strada exact cand trecea el!
  • cont-sters-27243

  • Mesaje scrise: 1,320
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Ai dreptate, sunt multi dintr-astia si de aceea am dat exemplele de mai sus. Nu te pune cu ei, niciodata nu stii ce iese. Ti-a zgariat masina si nu vine sa vada ce s-a intamplat, ii iei frumos numarul, te duci la politie si il reclami ca a fugit de la locul accidentului, suni la 112 sa vina politia daca incearca sa fuga.
In nici un caz nu te dai jos sa ii indrepti casca cu tot cu cap. Risti sa fii un pagubit cu dosar penal.
jgyprime a scris:in loc sa faca legi de 2 lei (ca cea cu interzisul) mai degraba ar da legi cu drepturi pentru soferi si ar sanctiona autoritatile si drumarii care nu-si fac treaba cum trebuie PE BANII NOSTRI.
adica daca eu platesc taxa de drum, si imi rup masina intr-o groapa din "drumul" pe care-l platesc ar trebui sa primesc de 10 ori contravaloarea reparatiei.

Legea asta este deja data demult. Ai dreptul sa ceri despagubiri de la administratorul drumului pentru orice defectiune constatata a fi din vina respectivului. Dureaza mult dar banii ii iei daca vrei neaparat si ai rabdare sa te lupti cu ei.
Si de platit, sa stii ca platesc inclusiv amenzi administratorii drumurilor, chestia e ca sunt mici si prefera sa plateasca amenda decat sa repare drumul. Oricum, nu o platesc din buzunarul lor, doar muta niste bani din buzunarul stang in cel drept al guvernului.
  • pirvu_daniel

  • Mesaje scrise: 4,581
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
forbidden27 a scris:
Spui ca ii indreptai capul, dar daca ala era, sa zicem, sportiv, boxer, karatist, etc? Ce te faceai nene? Ti-o luai de nu te vedeai. Nu va credeti niciodata ai mai tari, orice nas isi are nasul. Chiar daca iti raspunde urat, ignora-l si adu-ti aminte ce a spus @jgyprime "daca te cobori la nivelul lui te bate pentru ca are experienta..."
Imi aduc aminte de un interviu la televizor, luat lui Daniel Ghita (luptator in K1 pt cine nu stie). A fost intrebat daca a fost vreodata nevoit sa se apere pe strada. Povestea tipul ca in timp ce conducea, din greseala, l-a incomodat pe unul cu un taxi. Claxoane, etc...
La primul semafor s-a dat jos cu intentia de a-si cere scuze. S-a dat si Batman taximetrist jos, a venit spre el amenintandu-l ca sa vezi bataie ce iti iei, pana si-a dat seama cu cine are de-a face. Bineinteles ca s-a calmat instantaneu iar Ghita l-a intrebat dupa ce i-a dat autograf, "si hai, nu vrei sa ma mai bati?"

Am un prieten. Tipul dulap, umblat pe la sala, mare bataus si extrem de tare in gura.
In centrul Craiovei s-a luat la cearta cu un alt sofer si s-a dus sa isi faca dreptate. Fara prea multe discutii, i-a tras ala 3 gloante de 9 mm in masina de i-a taiat avantul. Politia inca il mai cauta la mai mult de 1 an de la intamplare. Asa ca nu va irositi nervii si sanatatea pentru niste fiare.
  • tase

  • Mesaje scrise: 1,985
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Vectra 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Sep 2009

  • Mesaj Privat
Si eu ii rupeam capul aluia cu motorul pentru ca oglinda mea costa 600 de lei si nu pot sta calm cind vad jegurile astea de...,,DONATORI DE ORGANE,, care in Bucuresti fac slalom printre masini chiar oprite la semafor...mai dai draq ca nu respecta nici o norma de circulatie....parerea mea stricta si personala
Skip ads

  • cornel.m

  • Mesaje scrise: 348
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2001 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Taximetristii care nu semnalizeaza pentru ca le vine factura de curent prea mare.
Nu mai zic de aprinsul farurilor noaptea...
  • Bunicu

  • Mesaje scrise: 2,223
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Dec 2008

  • Mesaj Privat
duminica 13.07.2014 - Urziceni, parcarea Penny Market:

  • viforel

  • Mesaje scrise: 882
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2002 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jan 2013

  • Mesaj Privat
De nebuni e plina strada ... acum depinde daca te cobori la gradul lor de nebunie. Pana la urma mai toti astia care creeaza incidente in trafic .... or sa le simta pe propria piele. Ca s taximetristi, ca s moticiclisti, ca s teribilisti ... or sa gaseasca pana la urma ce merita. N ati fost prin service uri sa vedeti masini mototolite .... Sa i vad daca mai fac a doua oara. Cand e vorba de bani proprii si personali ... ai fiecaruia. Sa vezi cum pui frana ... si l lasi sa se ducaaaaa ... Eventual poti sa i zici in gand sau murmurat ..."sa tina curba dreapta"Smile
  • CSN

  • Mesaje scrise: 627
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 1999 X12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Nov 2012

  • Mesaj Privat
Bunicu a scris:duminica 13.07.2014 - Urziceni, parcarea Penny Market:


Daca umbla cu "porumbaru" normal ca nu are loc in parcarea super aglomerata Very Happy
  • catastefan

  • Mesaje scrise: 5,916
  • Locatie: Galati
  • Masina: Corsa 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jan 2012

  • Mesaj Privat
https://www.facebook.com/parchezcaunbougalati o initiativa nationala ....
Putem contribui cu exemple .
  • viforel

  • Mesaje scrise: 882
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2002 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jan 2013

  • Mesaj Privat
Nu o sa se intample nimic ... pt ca o persoana cu tupeu si lipsa de bun simt ... tot asa o sa faca. Un batran imi spunea asa ... "taica nu poti sa indrepti lumea cu umarul" ... si avea dreptate ... eventual iti rupi umarul. Exista legi ... dar si aici exista situatii si situatii.
  • Bunicu

  • Mesaje scrise: 2,223
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Dec 2008

  • Mesaj Privat
cineva de pe alt forum are o vorba: "batzul stramb nu-l dai la vale, omul prost nu-l tragi la cale"
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Un coleg de munca imi zicea:
Nu te pui cu prostul ca are mintea odihnita si te face...
Si daca te cobori la nivelul lui (de prostie) tot te face pentru ca are experienta.
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR