Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • JURISTU '

  • Mesaje scrise: 237
  • Locatie: TIMISOARA
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Mar 2005

  • Mesaj Privat
De felul meu sunt un tip intelegator si ma pun de cele mai multe ori in locul celui pe care tind sa nu-l inteleg...
Dar mersul fara lumini(nici macar pozitii lesinate,de Dacie ) in crepuscul sau chiar noaptea nu pot sa-l inteleg in ruptul capului !!!!! Evil or Very Mad Vor sa se sinucida si nu au gasit funie in tirg ??!! Vor sa ne sperie ??? Ce-o fi in capul lor ??????
Poate sa zaca sub fruntea unora atita inconstienta si nepasare incit sa mearga dobitocii,fara lumini,dar cu muzica urlind, cu 100 la ora printre blocuri,printre masini parcate ???
Sau pe DN -e la ora 10 seara in august ,intra in depasire fara lumini,asa cum a aratat si Sbirlut ???
Daca as fi pe partea cealalta a volanului masinii de politie sa stiti ca aceste cazuri in mod special le-as vĂ¢na si nu as ierta pe nimeni !!!!!!
Eu merg de ani buni chiar si cind soarele straluceste vesel pe cerul de iulie cu luminile de intilnire si ma simt mult mai bine stiind ca sunt vazut!!
Nu vi s-a intimplat niciodata sa intrati vara intr- o depasire,cu soarele in fata ,cu Fata Morgana pe sosea si din sens invers sa vina o Dacie gri ASFALT,evident fara lumini pe care sa o vedeti in ultimul moment ??
Mie mi s-a intimplat de mai multe ori.Daca avea lumini ,o vedeam de departe.
Ce sa mai vorbim de dobitocii care merg noaptea fara lumini ?????????

PS.Oare se gindesc ca uzeaza becul mai mult ???? Confused Confused Laughing Laughing
Skip ads

  • zero

  • Mesaje scrise: 307
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Uzeaza becul, consuma bateria, se incalzeste farul ... etc.
Desi, din ce am vazut si auzit, daca pui (in special) becuri albastre pe Dacie, castigi cam 40-50 de CP in plus pentru fiecare bec pus.

Si eu m-am obisnuit mai nou sa merg cu luminile aprinse in afara orasului, desi masina ii albastru inchis metalizat ...

Chestia cu Dacia Gri Asfalt chiar am patit-o recent (de 2 zile).
Depaseam cu vre-o 130 cand l-am vazut ... frana pana in podea ...
  • io

  • Mesaje scrise: 284
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jan 2005

  • Mesaj Privat
mai am si eu un stress. ma enerveaza la culme cei care trec cu viteza mare seara printre blocurile din cartier, pe stradute unde ai masini parcate si pe stanga si pe dreapta si ai 1/2 sec timp sa franezi daca ti-a iesit in cale ceva dintre acestea.

mea culpa, am facut si eu asa ceva de vreo 2-3 ori in tinerete din inconstienta, bine ca nu s-a intamplat nimic!
  • john_taff

  • Mesaje scrise: 248
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Vectra 1997 XE16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Si eu m-am obisnuit sa merg inter-urban cu luminile de intalnire, desi culoarea masinii mele este tot albastru inchis. Consider ca este mai bine asa, incadrez totul la "conduita preventiva".
Skip ads

  • zero

  • Mesaje scrise: 307
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Eu era sa fiu lovit in plin de o masina la iesirea din bloc pe trotuar. A aparut din stanga de dupa tufe.
  • kapix

  • Mesaje scrise: 680
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jan 2005

  • Mesaj Privat
Singurul lucru pe care unii il omit, intentionat sau nu, este ca nu doar soferii de Dacie se incadreaza la aceasta categorie. Faptul ca Dacia este de departe cea mai raspandita masina pe plaiurile mioritice ne face probabil sa uitam ca sunt si dobitoci care invart volane cu piele. Bineinteles ca pe Dacii sunt mai multi, pentru ca sunt Dacii mai multe. Daca am face o cercetare statistica si am calcula numai in procente sunt convins ca rezultatele ar fi echilibrate.
Si un exemplu simplu - inainte de Opel conduceam o Dacie 1300 si nimic nu s-a schimbat in comportamentul meu la volan. Mai mult, aveam pe faza lunga becuri albastre de 100W, dar inafara de cei care nu treceau pe faza de intalnire dupa doua blituri si cei care veneau in spatele meu km intregi cu faza lunga, nu cred ca a mai sesizat nimeni asta.
  • zero

  • Mesaje scrise: 307
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Eu rar folosesc faza lunga ... se asorteaza cu neonele albastre si muzica buna la marginea vre-unei sosele noaptea Smile

Ce ma enerveaza la imputitii de soferi de Dacie de aici, ca ii apuca sa se traga cu mine.
Vede ca ii Opel Tigra, si crede ca ii Matiz si se poate lua de mine.

Acu 2 zile, puteam sa trag dreapta de volan si sa il bag in prapastie pe idiot. Si spuneam la Politie ca ma depasea pe dreapta de nebun .. si eram nevinovat.
  • kapix

  • Mesaje scrise: 680
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jan 2005

  • Mesaj Privat
O singura nelamurire - de ce avea loc prin dreapta ta?
Skip ads

  • john_taff

  • Mesaje scrise: 248
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Vectra 1997 XE16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Si am uitat sa pomenesc de doua categorii de soferi care imi "plac" la nebunie (pe langa majoritatea taximetristilor):
1. cei care si-au cumparat odata cu masina (de regula Dacia, inclusiv Logan) si banda a 2-a a drumului;
2. cei care merg tot timpul cu halogenele si farurile de ceata aprinse, chipurile, sa fie vazuti (aici intra si alti posesori in afara de cei de Dacie).
  • Daniel

  • Mesaje scrise: 2,832
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 A17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Dec 2004

  • Mesaj Privat
farurile aprinse in afara localitatii sunt recomandate...
  • zero

  • Mesaje scrise: 307
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Jul 2005

  • Mesaj Privat
1. In Romania este mitul urban, ca banda a 2-a ii rezervata pentru masini tari si soferi experimentati.
Teoretic, ai siguranta mai mare pe banda 1. Esti mult mai departe de cei de pe contrasens.

2. Faruri de ceata ziua = simbolul absolut al tzaranului. Faza scurta in afara localitatilor folosesc si eu ... dar halogene in oras?
  • kapix

  • Mesaje scrise: 680
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jan 2005

  • Mesaj Privat
zero, nu ne-ai lamurit cu depasirea prin dreapta...
Skip ads

  • JURISTU '

  • Mesaje scrise: 237
  • Locatie: TIMISOARA
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Mar 2005

  • Mesaj Privat
john_taff a scris: 2. cei care merg tot timpul cu halogenele si farurile de ceata aprinse, chipurile, sa fie vazuti (aici intra si alti posesori in afara de cei de Dacie).


Nu esti de acord cu folosirea farurilor in afara localitatilor ,chiar si ziua ???
  • john_taff

  • Mesaje scrise: 248
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Vectra 1997 XE16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Apr 2005

  • Mesaj Privat
JURISTU ' a scris:
john_taff a scris: 2. cei care merg tot timpul cu halogenele si farurile de ceata aprinse, chipurile, sa fie vazuti (aici intra si alti posesori in afara de cei de Dacie).


Nu esti de acord cu folosirea farurilor in afara localitatilor ,chiar si ziua ???


Nu m-am exprimat corect, ma refeream la proiectoarele de ceata; dupa cum am postat anterior, folosesc si eu farurile in afara localitatilor, chiar si ziua.
  • zero

  • Mesaje scrise: 307
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Jul 2005

  • Mesaj Privat
kapix :
banda era destul de lata, DAR nu era divizata in doua benzi. Presupun ca asa ceva intalnesti zilnic.

Fiind o curba la 180 de grade (serpentina) ... eu am mers mai spre mijloc, sa stau la distanta de parapete.
Boul s-a bagat intre mine si parapete.

Teoretic incap doua masini. Practic este o singura banda si nu ai ce cauta sa depasesti pe dreapta (chestie de cod rutier).
  • kapix

  • Mesaje scrise: 680
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jan 2005

  • Mesaj Privat
Intr-adevar, codul rutier iti interzice sa depasesti pe dreapta cu exceptiile de rigoare. Dar tot codul rutier iti impune si sa circuli cat mai aproape de marginea din dreapta a drumului. E greu sa judeci fara sa fi la fata locului, dar daca omul a vrut sa depaseasca pe dreapta probabil a avut si motive. Eu incerc sa nu le ofer astfel de motive si sa le fac loc, indiferent de masina pe care ei o conduc. Repet, sustin asta ca unul care nu a fost de fata.
In ce priveste serpentina, era probabil o curba de 360 de grade, altfel chiar nu ai nici o explicatie Very Happy
  • zero

  • Mesaje scrise: 307
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Mai kapix ... eu nu am cu nimeni nimic ... dar fiind o curba mai nasoala, am evitat sa ma duc spre dreapta drumului (parapete, gropi nenorocite, panta mare, etc).

Eu m-am enervat, ca ala mai putea sta 20 de metri, (ca si asa curba aia nu prea o iei tu cu mai mult de 40) ... unde se faceau doua benzi si mergea fiecare frumos.

In plus, acolo 2 masini incap asa ... cu 10cm intre ele ... si intr-o curba la 180 de grade in panta ... eu unul nu prea m-as aventura la nici o depasire ... pe stanga sau dreapta.
  • kapix

  • Mesaje scrise: 680
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jan 2005

  • Mesaj Privat
zero a scris: si intr-o curba la 180 de grade in panta ... eu unul nu prea m-as aventura la nici o depasire ... pe stanga sau dreapta.


Bine, te credem, dar nu mai insista cu curba de 180 de grade, ca nu exista asa ceva. Cred ca vrei sa spui 360.
  • zero

  • Mesaje scrise: 307
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Cum mah?
360 ii un cerc, ajungi de unde ai plecat ... 180 ii semicerc!
Desenaza pe o foaie Smile
  • kapix

  • Mesaje scrise: 680
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jan 2005

  • Mesaj Privat
Nu poti desena curbe de 180 de grade, din simplul motiv ca nu sunt curbe Smile .

Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR