Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G
  • nicu.work

  • Mesaje scrise: 44
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mar 2015

  • Mesaj Privat
Buna ziua, zilele trecute am observat ca haionul nu se mai ridica singur, li trebuie putin ajutor, dar ajuns sus, nu mai cadea.
Ieri, surpriza....nu mai statea deloc fara sa fie sustinut, deci amortizoarele/telescoapele s-au uzat.
Am citit pe forum parerile oamenilor....si am observat un aspect, faptul ca multi s-au plans ca dupa ce au schimbat ambele telescoape haionul se ridica violent, unora lovindu-le marginea masinii cica.
Unii au propus idea de a inlocui un singur telescop pentru ca ar fi suficient de puternic.
Masina este un opel asta G caravan, iar haionul nu include banda aceea de cauciuc despre care multi spun ca este destul de grea.
Eu nu am pretentii de la un simplu portbagaj, atata timp cat se ridica si ramane acolo, iar daca un singur telescop poate face asta, inlocuindu-l de fiecare data cand este nevoie, ar fi perfect.
Nu pretul este cel care mi-a dat ideea de a schimba un singur telescop ci faptul ca multi chiar se plang de o deschidere prea violenta de la telescoapele noi.
A incercat cineva solutia asta ?
  • mihaidarie

  • Mesaje scrise: 521
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2008 Z18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Feb 2013

  • Mesaj Privat
Pânã vei rezolva cu schimbarea, ai o alternativã : lovești sau curbezi puțin un amortizor și nu va mai cadea peste ține. Îl îndoi când e deschis aproape de maxim. E o chestie provizorie care poate ține și un an chiar mai mult Smile Baftã!
  • Madalin1796

  • Mesaje scrise: 558
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jan 2015

  • Mesaj Privat
Aveam si eu ideea asta pana cand mi-a spus cel de la magazin ca e mai bine sa le iau pe ambele pentru ca vor rezista mai mult timp fata de un singur amortizor care sa ridice (ceea ce e logic). E adevarat sa noile amortizoare ridica mai violent/rapid dar cele pe care mi le-am luat eu (100 lei perechea), in ultimii 4-5 cm ai cursei se deschideau mai incet si nu loveau nimic.
  • pocris

  • Mesaje scrise: 261
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Oct 2010

  • Mesaj Privat
Am schimbat prima oara ambele telescoape cu unele Triscan noi [cele mai ieftine ca mi-am zis n-o fi mare diferenta Smile ]. Trebuia de fiecare data sa fiu atent sa imi trag capul cand deschideam. Hayonul se deschidea atat de tare ca am dunga pe el unde a facut contact cu tabla plafonului. Am incercat si combinat: unul nou si unul vechi - per ansamlu un pic mai bine decat cu cele vechi dar nu destul sa deschida si sa tina deschis.
Dupa vreo cateva luni de chin am renuntat si am luat alta pereche, Febi si am scapt de probleme.
Concluzia mea: nu telescoapele noi sunt problema ci telescoapele noi, ieftine si proaste.
  • mihaidarie

  • Mesaje scrise: 521
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2008 Z18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Feb 2013

  • Mesaj Privat
...și pre lungi probabil și fãrã 'frana' ( amortizare la deschidere?
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR