Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J
  • Aantonio

  • Mesaje scrise: 521
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mai 2012

  • Mesaj Privat
Si cu rotile de vara ce eroare aveai, banuiesc ca 8-9 km/h? Daca ai de gand sa modifici ceva cu op com-ul masoara inainte diametrul rotii sub greutatea masinii (nu cel teoretic) si apoi inmulteste cu pi, ca sa obtii circumferinta reala. Aceasta ar trebui sa fie 197 cm la 205/60/R16.
In teorie, cu cat setezi o valoare mai mica, cu atat eroarea ar trebui sa scada. Sa ne tii la curent daca obtii vreun rezultat pozitiv.
  • anghelvlad

  • Mesaje scrise: 165
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011 A17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Nov 2013

  • Mesaj Privat
Deci testata treaba. La 140km/h (2500rpm) real 132km/h cu 205/60 r16 iarna consum 5,7% pe cb in 3000 km. In schimb ies km la numar. La drum de it-ro, mi-a dat 1427km... sa zicem ca precizie 99%. Ciudat! Si masina are trecut pe caroserie roti pe 18. Ce calcule au facut astia?

Off topic: la 130/h in bord consum peste 6; la 140/h in bord consum 5,5. Iar nu-mi bate ceva.
  • Aantonio

  • Mesaje scrise: 521
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mai 2012

  • Mesaj Privat
La un prim calcul diferenta teoretica intre cele 2 dimensiuni: 235/45 R18 si 205/60R16 este de vreo 50 de milimetri in circumferinta cercului, ceea ce s-ar traduce intr-o diferenta de aproximativ 24 de metri la kilometru, intre cele 2, sau altfel spus 2.4 kilometri la 100 de kilometri parcursi. Ca viteze eroarea se va mentine, adica la 100 km/h indicati la cele de 18, vei avea cu aproximativ 2.4 km/h reali mai putin la cele de 16.

Explicatia este simpla, ca le-a fost lene sa personalizeze vehicului pentru dimensiunile de anvelope cu care a venit din fabrica (sau macar pentru anumite seturi de dimensiuni apropiate) si au facut ei un calcul grosier care sa le curpinda pe toate cu erori mai mici sau mai mari... Daca nu ma insel (din ce am mai citit) la cele mai vechi puteai seta pentru fiecare dimensiune de anvelopa in parte, desigur din cele omologate de producator, a.i. erorile sa fie minimale date doar de uzura cauciucului. In fine, ar mai fi de spus, dar ma lungesc prea tare. La consum, nu stiu ce sa-ti zic, pentru ca tine de mai multi factori, poate erai in usoara coborare la 140, sau poate batea vantul usor din spate...
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR