Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Zafira
  3. Zafira A
  • atlet1305

  • Mesaje scrise: 129
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2003 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jun 2010

  • Mesaj Privat
De ceva vreme la franare intra si ABS-ul..adica acel tremurat in pedala la franare ca si cum ai fi pe gheata..din ce in ce mai des...acum aproape permanenent..La Opel Vectra am vazut ca se rezolva prin taierea modulului ABS cu circuite care este turnat...si se relipesc lipiturile reci capatate in acest modul.Stie careva daca la Z16Xe e aceeasi poveste?...si unde e localizat acest modul?ms!
Skip ads

  • nicunicu

  • Mesaje scrise: 2,597
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2002 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Feb 2012

  • Mesaj Privat
esti sigur ca sunt lipituri reci in calculatoru abs-ului ?
ai facut testare pe toata masina ?
sau ai discurile ovalizate
nu prea sa discutat aici despre lipituri reci in calculatoru abs-ului la zafira,z16xe
  • atlet1305

  • Mesaje scrise: 129
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2003 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Este exclusa treaba cu discurile ovalizate....daca scot mufele de la ABS nu mai am probleme...insa raman cu becul ABS aprins...si facand o comparatie am realizat ca e identic defectul ca la Opel Vectra...insa eu am pus o intrebare...si am rugamintea la cine se pricepe sa ma lumineze unde este calculatorul ABS...daca se poate si-o poza.Ms!
  • nicunicu

  • Mesaje scrise: 2,597
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2002 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Feb 2012

  • Mesaj Privat
daca nu stii sa identifici ABS-ul pe masina,cu atat mai putin te vei pricepe sa-l repari
este chiar langa pompa de frana,o chestie in care intra multe conducte
vezi sa nu ai vreo roata infranata
Skip ads

  • atlet1305

  • Mesaje scrise: 129
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2003 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Nea Nicule...vezi ca printre randuri...incerci sa ajuti...dar vad si o idee de flame(necaz,cearta,scandal,suparare,stres,etc)....incearca doar sa ajuti..daca te tine...daca nu...abtine-te...ok?ms!
  • nicunicu

  • Mesaje scrise: 2,597
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2002 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Feb 2012

  • Mesaj Privat
stimate coleg atlet1305 sunt multi pe forum care citesc despre diferite defecte si se apuca singuri sa repare masina si sunt destui care mai rau strica decat era masina,habar nu au
eu sper ca nu faci parte din acea categorie,daia tiam zis----daca nu stii sa identifici ABS-ul pe masina,cu atat mai putin te vei pricepe sa-l repari-----
daca tu consideri ca team jignit accepta scuzele mele
oricum fiecare face ce vrea cu masina,banii,timpu si nervii lui
  • atlet1305

  • Mesaje scrise: 129
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2003 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jun 2010

  • Mesaj Privat
OFF Topic :Daca te uiti putin prin postarile mele vezi ca mesteresc pe la masina de ceva timp...le fac singur pe toate deoarece mi s-a luat de mecanici..exclusiv insa distributie si motor.Si totdeauna prefer sa ma documentez inainte..de-aia intrebarile mele par oarecum copilaresti la prima vedere ca sa se poata folosi oricine de informatie in viitor daca ajuta...ai cumva senzatia ca nu stiam ca in zona aia unde-s multe tevi se afla si ABS-ul?..intrebarea mea era cu substrat...ma gandeam ca cineva vine concret cu ceva in plus in caz ca a avut necazuri pe-acolo...rapusurile tale gen"daca nu stii unde-i aia mai bine stai linistit..." nu-s constructive si nu fac altceva decat sa irite...repet...apreciez ca vrei sa ajuti...dar lasa iz-ul ala de condescendenta deoparte.ms!
  • atlet1305

  • Mesaje scrise: 129
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2003 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Problema persista....nimeni nu s-a mai izbit de defectul asta?...cred c-o sa-i scot mufele de la senzorii ABS de pe roti sa vad daca mai face la fel!
  • fab

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Zafira 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Atlet 1305, ai rezolvat? Hai sa-ti povestesc ce am patit eu. Aceleasi simptome ca la tine. Am pus op-com-ul si in mers am constatat ca senzorul abs pt roata dreapta fata, inregistra o valoare diferita fata de celelalte 3 roti. Si pt ca rulmentul era ok, firele toate aveau continuitate perfecta, fara scurt sau dat la masa, am hotarat sa desfac mufa care intra in modulul Abs si cu informatiile din Autodata, am facut o punte intre senzorul abs al rotii cu problema si cel al rotii vecine, adica stanga fata. Problema rezolvata, abs-ul nu mai intra aiurea, cunosc si dezavantajele, adica senzorul rotii dreapta fata practic nu mai transmite nimic ci se foloseste tot de ce da senzorul din stanga, dar asta e. Cand se va duce rulmentul din dreapta fata, bineinteles ca voi anula modificarea si totul va fi bine. Multumesc!))
  • atlet1305

  • Mesaje scrise: 129
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2003 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jun 2010

  • Mesaj Privat
mda...eu i-am scos una din mufe si nu mai am probleme...e adevarat ca abs-ul nu mai merge si sta martorul din bord aprins...insa...ma dispera ca intra oricand!
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Zafira
  3. Zafira A

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR