Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H
  • ahappyuser

  • Mesaje scrise: 6,664
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Am gasit la dezmembrari o Astra H caravan de culoare neagra de pe care am cumparat senzorii de parcare originali, butonul din bord, cablajul de sub bara, cablajul interior din portbagaj si modulul electric necesar functionarii senzorilor de parcare.

Am demontat senzorii din mufe, am spalat si reconditionat cablajele, iar acum sunt la pasul urmator, adica vopsire housing senzori si cap senzori pentru montare ulterioara pe bara spate de Astra H hatchback. Avand un spray de vopsea pe culoarea galben facut dupa codul de vopsea de pe stapul usii fata-dreapta, cu vopsea STANDOX si cu un spray de lac STANDOX m-am apucat eu de vopsit. Am dat doua straturi de vopsea la interval de 30min fiecare, apoi trei straturi de lac la interval de 20min fiecare. Ca si rezultat optic, ma declar multumit... insa am observat ca ceva e in neregula acolo unde am vopsit : daca bag unghia in zona vopsita ramane urma... in sensul ca unghia trece prin lac si vopsea. Mai am doi senzori + housing care au fost vopsiti profesional (tot cu vopsea si lac STANDOX) in urma cu o luna de zile cand mi-au reparat o indoitura pe aripa spate la Reprezentanta Opel (acum Peugeot) din Sibiu, si la acestia oricat am impins cu unghia in zona vopsita nu ramane niciun semn.

Imi dau seama ca undeva nu am procedat corect. De aici, aceste prime trei intrebari :
(1) Sa fie de vina faptul ca vopseaua si lacul din spray-urile mele sunt vechi de 3 ani de zile si nu se mai intaresc ca unele preparate de curând ?
(2) Trebuia sa las mai mult timp intre straturile de vopsea, respectiv lac, sa se usuce mai bine ?
(3) Sau stratul de vopsea e prea gros iar stratul de lac prea subtire ?

Nu credeam ca e asa mare filosofie sa vopsesti la spray niste senzori de parcare si suportii aferenti. Daca aveti ceva indrumari sa le priceapa oricine se incumeta sa vopseasca la spray ceva elemente din plastic.. rog indrumare pas cu pas sa pot sa ma bucur si eu de rezultatul final.

Cu Stima.
  • bibu16v

  • Mesaje scrise: 6,497
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2016

  • Mesaj Privat
Eu zic cã e (2) + o uscare incompletã. Aș încerca, pe cãldurile astea, sã țin piesele vopsite la soare 1-2 zile, pe o suprafațã din tablã(dar nu direct pe tablã ptr a evita lipirea). Dacã nu obții rezultate satisfãcãtoare, e posibil sã fie (1). Meritã încercat.
PS
Deși vopsitul, în sine, pare floare la ureche, nu e. Are „secretele” lui...metoda de vopsire, calitatea vopselei și a lacului, calitatea pregãtirii suprafeței, temperaturi de vopsire și uscare/coacere, flux de aer, calitatea mediului de vopsire, ca sã enumãr principalele...toate astea se reflectã, într-un fel sau altul în calitatea produsului final, chiar dacã unele detalii nu sunt vizibile.
  • ahappyuser

  • Mesaje scrise: 6,664
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Ieri am dat un strat de vopsea din acelasi spray pe senzorii deja vopsiti la Reprezentanta Opel. Doar vopsea. Azi dimineata cand am verificat, vopseaua e beton si nu poti lasa urme cu unghia pe ea. Nu am dat inca lac. Tind sa cred ca lacul e expirat si nu se mai intareste. Imi ramane deci sa ma duc sa cumpar un lac 2k foarte dur pentru urmatoarea vopsire, sa iau la smirghel cu apa ce am vopsit si lacuit deja, sa iau un spray primer bun si sa ma reapuc apoi de vopsit si lacuit. O sa arunc la magazin o intrebare privind durata in care expira sau isi pierde calitatile lacul la spray, sa vad ce raspuns primesc.
  • ahappyuser

  • Mesaje scrise: 6,664
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Pâna la urma de vina e lacul si ce sa vezi... nu e lac STANDOX asa cum am scris initial, pentru ca lacul STANDOX nu ti-l da magazinul preparat la spray, doar vopseaua. Asadar spray-ul meu de lac e doar un spray noname de lac auto luat de la ei din magazin, i-am intrebat cât e termenul de valabilitate pentru spray-ul de vopsea si spray-urile de lac iar raspunsul lor a fost 10ani ambele. Ei bine, uite ca nu e asa... ghinion, asa cum a zis sasul.

Ca sa fiu sigur, am luat la smirgel cu apa stratul de lac si dedesupt vopseaua e uscata si rezistenta, as opina ca vopseaua e inca in termenul de valabilitate. Intr-un final am luat complet la smirghel vopseaua veche impreuna cu primer-ul initial pâna la plastic, iar acum caut un spray primer bun si un spray de lac bun cu care sa aduc piesele in culoarea barii spate.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR