Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Insignia
  3. Insignia A
  • 99sit

  • Mesaje scrise: 470
  • Locatie: Arges
  • Masina: Insignia 2018 B20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Oct 2013

  • Mesaj Privat
In august tocmai sosit din Norvegia,m-am decis sa schimb si eu volanta si kit-ul de ambreiaj, la cei 227.000 ai masinii era necesar. Odata cu asta , fiindca in cei 55.000 km de cand posed masina am mers pe mana cartii de service din germania ( care a fost ce trebuia! ), am schimbat si distributia. Pe langa asta tot fiind in service am schimbat si placutele pe fata si spate, bineinteles , antigel si ulei +filtre.
De cand m-am urcat in masina , zgomotul e diferit si nu ma refer la volanta care nu mai bate si vibreaza, ma refer la sunetul motorului. Mie mi se pare diferit de ce era , are un sunet mai profund pe accelerare , (ca si cum ar bate avansul Very Happy) sau ca si cum un injector ar face zgomot.
Am facut deja 3000 de km de atunci si bineinteles ca pe drumul de Campulung_Pitesti a picat si un rulment ceea ce face mai dificila recunoasterea sunetelor. Am sa schimb rulmentul , mecanicul meu a zis ca nu e nimic diferit , dar nu merge el cu masina .
Ma intreb daca a mai experimentat cineva asa ceva.
P.S.
Scuze daca s-a mai vorbit despre asta , am cautat dar nu am gasit .
  • baxt

  • Mesaje scrise: 133
  • Locatie: Arges
  • Masina: Insignia 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Aug 2015

  • Mesaj Privat
Poate era și înainte dar nu îl auzeai din cauza ca zgomotul din volanta îl "acoperea".
Nu știu dacã este cineva de aici în mãsura sa îți dea un sfat concret în "orb". Tot undeva la service trebuie analizat zgomotul.
Bafta!
  • 99sit

  • Mesaje scrise: 470
  • Locatie: Arges
  • Masina: Insignia 2018 B20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Oct 2013

  • Mesaj Privat
da, sper sa fac un audio ,desi cred ca e irelevant neavand sunetul anterior, zgomotul nu e deranjat , dar parca nu mai suna cu masina veche. Suna mai solid , in genul Aro-urilor de pe vremuri la accelerare.
  • 99sit

  • Mesaje scrise: 470
  • Locatie: Arges
  • Masina: Insignia 2018 B20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Oct 2013

  • Mesaj Privat
si tot ca o diferenta: Vibratiile resimtite in volan , anterior schimbarii volantei , se mai resimt , nu atat de tare , dar se pare ca sunt si din cauciucuri( made in china)!
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Insignia
  3. Insignia A

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR